Захист бізнесу стане в пригоді: яким український бізнес бачить відновлення України
Основні меседжі українських топменеджерів на економічному форумі в Давосі

Всупереч війні, український бізнес працює на українську економіку та вже будує плани щодо відновлення країни після нашої перемоги. Такий основний посил H/Advisors breakfast на тему Rebuilding Ukraine, організованого Havas Group у рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Яку допомогу у відбудові держави може забезпечити бізнес і що потрібно для вирішення нагальних проблем, розповіла Mind керуюча партнерка Havas Village Ukraine Наталія Морозова.
Український бізнес зробив усе можливе і навіть неможливе, щоби донести міжнародній спільноті на економічному форумі важливі меседжі про Україну. Зокрема, топменеджери українського бізнесу виступили на дискусійному сніданку в Давосі. Вони розповіли про те, як бізнес-спільнота України реагує на війну, і окреслили потенційні можливості для інвесторів.
Виклики війни – як бізнес долає перешкоди
Виконавча директорка European Business Association Ганна Дерев’янко розповіла про першу реакцію бізнесу на повномасштабне вторгнення росії, яка переросла у бажання сприяти перемозі України.
У перші місяці повномасштабного вторгнення компанії фокусувались на турботі про команду та збереженні своїх активів, але вже скоро зрозуміли, що необхідно продовжувати вести бізнес в умовах, що склалися, та наближати перемогу України. Новий виклик для підприємців – обстріли росіянами критичної інфраструктури України. Бізнес був вимушений реорганізувати процеси для можливості працювати в умовах автономності.
При цьому 83% бізнес-ком’юніті планують продовжувати свою діяльність, скільки б не тривала війна. Бойові дії не лякають: і навіть в таких умовах бізнес-спільнота планує надалі інвестувати в Україну. Наприклад, компанія Bayer уже вклала в розвиток бізнесу 35 млн євро. Це вражає і тішить водночас, адже подібних історій є чимало.
Зрозуміло, що багато ринків зазнало суттєвого спаду. Це стосується, приміром, ринку нерухомості чи професійної доглядової косметики. Попри це, як наголосила Ганна Дерев’янко, є сфери, які продовжують розвиватися і шукати нові можливості. Наприклад, зростає креативна індустрія, у бізнес-ком’юніті відбувається трансформація процесів та підходів, триває пошук нових моделей, відбувається вихід на нові ринки.
Зберегти команду – зберегти бізнес
Зі слів топменеджерів зрозуміло, що в процесі відбудови, окрім кращих світових технологій, внутрішніх та зовнішніх інвестицій, Україна також має розраховувати передусім на власний трудовий ресурс.
Одне з найважливіших завдань – повернути українських біженців додому і дати їм можливість допомогти розвивати українську економіку, створюючи нові робочі місця саме тут.
Так, ми завершили рік з інфляцією 26,6% у середовищі, де 7,5 млн людей залишили країну і де безробіття сягає 30%.
Але, як слушно зауважив CEO of NEQSOL Holding Ukraine Володимир Лавренчук, бізнес-ком’юніті в Україні – чемпіон з адаптивності та кризового менеджменту.
Одна з основних характеристик українського бізнесу – відповідальність. Тому нам дуже важливо донести іноземним партнерам, що всі інвестиції в Україну – це, перш за все, відповідальність для нас.
Сподіваємося і віримо, що 7,5 млн людей повернуться в Україну, привізши із собою набутий європейський досвід, культурні відкриття, та почнуть ділитись ними, відбудовуючи ще кращу країну.
Держава має підтримувати підприємців у ці складні часи
Мені дуже імпонують слова Володимира Лавренчука про те, що рушійна сила українського бізнесу – креативна індустрія та ІТ. І якщо подивитися на ці сфери, то побачимо, що ми на правильному шляху.
Підтвердження цьому – унікальність застосунку «Дія», який став брендом цифрової держави в Україні. Адміністраторка USAID Саманта Павер уже заявила, що США мають намір повторити успіх цієї української програми електронного врядування в інших зацікавлених країнах.
Попри наявні успіхи, на думку топменеджерів, українському уряду також потрібно більше уваги звернути на підтримку підприємців у теперішніх надважких умовах і піти на певні поступки.
Зокрема, Founder & President у Biospher Андрій Здесенко пропонує вдосконалювати систему оподаткування, полегшивши її для бізнесу. Адже зараз такі часи, коли вкрай потрібно дати можливість підприємцям розвиватись і працювати, розвиваючи тим самим економіку. Іще один важливий момент, на думку бізнесмена: коли ми переможемо, в країні почнеться друга війна – боротьба з корупцією. Адже українці вже не будуть заплющувати очі на це ганебне явище.
Мій висновок з його виступу: якщо українському бізнесу комфортно вести свою діяльність в Україні, то й міжнародні інвестори, дивлячись на нас, охочіше інвестуватимуть в український ринок. Великою проблемою наразі є страхування ризиків знищення активів у час війни.
Якщо страховики зможуть запропонувати продукт для захисту інвестицій, це суттєво вплине на позитивне прийняття рішення іноземців щодо вкладень в українські проєкти. І не менш важливо – інші країни охочіше ставатимуть нашими «донорами» для допомоги у відбудові, якщо знатимуть, що кошти, до останнього долара чи євро, будуть спрямовані за призначенням.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.