Е-резиденство: плюси та мінуси, процедура

Е-резиденство: плюси та мінуси, процедура

І які зручності має статус

Е-резиденство: плюси та мінуси, процедура
Фото: https://pixabay.com/

Можливість отримання статусу електронного резидента в Україні було ініційовано у 2020 році, але реалізація технічної частини так і не відбулася. Більшість процедурних документів чинні саме з 2020 року (зокрема, Постанова КМУ №648, Наказ №152). Як же працює процедура набуття статусу е-резидента, пояснила Mind партнерка EXPATPRO PhD Тетяна Ященко.

Ви можете подивитись відео-версію матеріалу вкінці тексту.

Зміни до Податкового кодексу набули чинності 1 квітня 2023 року, але подати заявку на порталі Дія немає можливості й досі. Анонсів із датою запуску в публічному доступі ми ще не бачили. 

Іноземні громадяни, до запровадження цього інституту, могли реєструвати ФОП в Україні, але реалізація частини дій (комунікація з банком, отримання ЕЦП, відкриття банківського рахунку) потребує особистої присутності підприємця для верифікації. І ця можливість лишається.

Хто може бути е-резидентом?

  1. Іноземні громадяни країн, які включені до переліку (зараз він містить 14 країн, серед яких, зокрема, республіка білорусь). Швидше за все, цей перелік буде оновлено.
  2. Іноземні громадяни, які досягли 18 років.
  3. Іноземні громадяни, які не є податковими резидентами України та/або не мають посвідки на постійне проживання в Україні.
  4. Іноземні громадяни, які не є особами без громадянства або громадянами (підданими) / резидентами країн, які не включені до переліку чи мають посвідку на постійне проживання в країнах, які не включені до переліку.

Аналіз положень Податкового кодексу України та безпосередньо Порядку, дозволяють визначити такі плюси та мінуси електронного резидентства (у порівнянні з ФОП).

Плюси:

  1. Дистанційна реєстрація.
  2. Дистанційне відкриття рахунку.
  3. Списання податків відбувається автоматично.
  4. Самостійне ведення податкової звітності не передбачено.
  5. Низьке оподаткування.

Мінуси:

  1. Обмеження території діяльності – поза межами митної території України.
  2. Лише одна модель оподаткування.
  3. Залежність успішної реалізації процесу від технічної оснащеності відповідних органів.
  4. Обмежений перелік держав, громадяни яких можуть отримати статус е-резидента.
  5. Проект було запущено у 2020 році, але так досі не запрацював.
  6. Не є підставою для отримання податкового резидентства України.

Читайте також: Вікно для інвестицій: які можливості відкриє е-резидентство України для іноземців та економіки

Чим е-резидент відрізняється від класичного ФОП?

Е-резидент фактично є «обмеженим» ФОП. Так, е-резиденти можуть бути виключно платниками податку на спрощеній системі (3 група, тільки 5% від доходу), річний ліміт – 1167 мінімальних заробітних плат (у 2023 році – це 7 818 900,00 грн.). Обрання цієї системи оподаткування відбувається з реєстрацією е-резидентом і не потребує подання окремої заяви.

Також важливо, що дохід від діяльності е-резидента має надходити виключно на його банківський рахунок і від нерезидентів України. Така особа не може мати найманих працівників в Україні та не сплачує ЄСВ.

Е-резиденти звільнені від обов’язку вести облік і складати звітність, не подають квартальну податкову звітність. По суті, цей обов’язок покладається на відповідні банки, які є податковими агентами й самостійно передають до податкових органів квартально розрахунок суми доходів, утриманих і сплачених податків. Також банки перевіряють відповідність отриманих доходів обраним е-резидентом КВЕД.

Важливо, що для електронного резидента податковим агентом виступає банк, який перебирає на себе більшість навантаження платника податків. Яка буде вартість обслуговування рахунків е-резидентів на сьогодні – не відомо.

Що і як оформлювати в банку?

Банки є важливим елементом роботи е-резидентів, адже вони забезпечують взаємодію між іноземним підприємцем та податковими органами України.

Е-резидент відкриває рахунок у банку виключно через систему «Е-резидент» і тільки в одному банку. Такий банк виступатиме податковим агентом е-резидента й до моменту зарахування коштів на рахунок свого клієнта здійснюватиме утримання відповідного податку та протягом 2 робочих днів перераховує такі кошти до державного бюджету.

Відкрити рахунок можна буде не в будь-якому банку, а лише в тому, з яким Мінцифри уклало спеціальні договори та підключило їх до інформаційної системи. У публічному доступі переліку акредитованих установ ще немає.

Яка процедура оформлення статусу?

Відповідно до Порядку, заява про набуття статусу е-резидента подаватиметься через портал «Дія» англійською мовою, офіційна мова спілкування в межах цієї адміністративної процедури – англійська. Технічно на згаданому порталі відсутній розділ для «е-резидентів».

Порядок передбачає, що заявник під час подання заяви для отримання статусу е-резидента надає копію паспортного документа й довідку про відсутність / наявність відомостей про притягнення до кримінальної відповідальності на території країни громадянства / постійного проживання.

Безпосередньо розгляд заяви проходить такі стадії:

  1. Перевірка адміністратором заяви на предмет правильності та повноти заповнення, наявності копій документів – 1 робочий день. Якщо деяких документів / інформації  не вистачає, Адміністратор направляє запит на електронну пошту для уточнення.
  2. Адміністратор створює обліковий запис і формує запит на проведення перевірки МВС та СБУ. Перевірка має бути здійснена протягом 20 календарних днів. Протягом 5 робочих днів відповідний орган розглядає запит та аналізує, який обсяг даних необхідно буде опрацювати та за потреби в цей час може направити повідомлення адміністратору про продовження строку розгляду ще на 10 робочих днів.
  3. Адміністратор протягом 10 робочих днів із дня направлення запиту до МВС та СБУ проводить перевірку щодо наявності відомостей про заявника в переліку осіб, пов’язаних із провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції.
  4. У разі успішного проходження перевірок адміністратор передає запит на резервування реєстраційного номеру облікової картки платника податків. Державна податкова служба протягом 1 робочого дня має здійснити перевірку, чи не отримував заявник раніше РНОКПП, або резервує відповідний номер за особою.
  5. Адміністратор передає відомості консульській установі про резервування номеру за іноземним громадянином, і така установа протягом 1 робочого дня визначає дату й час для проведення ідентифікації заявника та направляє заявнику запрошення в електронній формі. Якщо ідентифікація не відбувається, резервування РНОКПП скасовується.
  6. Посадова особа консульської установи вносить до системи інформацію про заявника, яка буде необхідна для генерування електронного цифрового підпису та створення відцифрованого образу обличчя заявника.
  7. Далі відбувається обмін даними між податковою і консульською установою (забезпечує адміністратор) щодо реєстрації особи в реєстрі платників податків (протягом години).
  8. У консульській установі заявник заповнює довіреність на адміністратора для здійснення перекладу документів для відкриття банківського рахунку та інших дій, необхідних для завершення реєстрації е-резидентом.
  9. Копію довіреності завантажують до системи, після цього заявник набуває статусу е-резидента.

Отже, процедура реєстрації податковим резидентом може тривати від 1 до 2 місяців орієнтовно. Зараз же, під час війни, зареєструвати ФОП іноземні громадяни цілком можуть за 10 днів (із врахування часу на отримання РНОКПП), але відвідати Україну доведеться – відкриття банківського рахунку, генерація ключів потребує проходження ідентифікації. Тому в поточних умовах, е-резидентство може стати чудовою альтернативою. І так, це ще один тип суб’єктів господарювання, які в будь-якому разі приноситимуть додаткові надходження до державного бюджету, не заміщуючи варіантів, що вже існують.

🔷 Чи вигідно отримати статус е-резидента в Україні? 1 квітня 2023 року набули чинності зміни до Податкового кодексу, які встановлюють основні засади електронного резидентства. Можливість отримання цього статусу в Україні було ініційовано у 2020 році, але технічно подати заявку на порталі «Дія» поки неможливо. Процедура набуття статусу е-резидента триватиме від 1 до 2 місяців орієнтовно. І хоча під час війни зареєструвати ФОП іноземні громадяни можуть за 10 днів, але тоді їм доведеться відвідати Україну – відкриття банківського рахунку, генерація ключів потребує проходження ідентифікації. Отож цей статус може стати чудовою альтернативою для безпечного виходу на український ринок. В очікуванні старту е-резидентства розберемось, які його плюси та мінуси та чим ще він відрізняється від ФОП. Нюанси спеціально для Mind пояснила партнерка EXPATPRO PhD Тетяна Ященко. Про них – в нашому відео. Детальніше про процедуру – в матеріалі 👇 http://surl.li/goczy

Опубліковано Mind. UA Неділя, 23 квітня 2023 р.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло