Націоналізація системно важливих банків: чого очікувати ринку

Націоналізація системно важливих банків: чого очікувати ринку

І чи вдасться успішно подолати можливу кризу

This text is also available in English
Націоналізація системно важливих банків: чого очікувати ринку
Фото: depositphotos.com

Верховна Рада України прийняла закон щодо націоналізації системно важливих банків, акціонери яких потрапили в санкційні списки. Автори закону вважають, що документ допоможе вдосконалити правове регулювання банківського сектору. Якщо до акціонерів застосовано санкції, то в разі потреби, вони не матимуть можливість вчасно докапіталізувати банк. 

Коли НБУ зобов’язаний ухвалити рішення про визнання банку неплатоспроможним та які інструменти матиме для розв'язання проблеми, Mind розповіла адвокат VB PARTNER Олена Гаврилова

Які банки в зоні ризику?

Якщо до банку чи його акціонера застосовані санкції, НБУ зобов’язаний ухвалити рішення про визнання банку неплатоспроможним і передати управління ним ФГВФО.

Раніше планувалося, що через санкції НБУ визнаватиме неплатоспроможним будь-який банк. Однак після активних обговорень, парламент усе ж обмежився лише системно важливими.

Тому потенційно закон стосується 15 банків, які, за висновком НБУ, у 2023 році є системно важливими.

На сьогодні лише проти власників Sense Bank запроваджено санкції. Після набрання законом чинності цей банк, можливо, першим випробує на собі процедуру виведення з ринку.

Однак Sense Bank може бути не єдиним. НАЗК зараз додало до списку міжнародних спонсорів тероризму два системно важливих міжнародних банки – OTP Bank і Raiffeisen Bank.

Якщо до власників цих банків будуть застосовані санкції, до них автоматично запуститься процедура.

Які інструменти є в НБУ?

Закон передбачає два механізми:

  1. НБУ приймає рішення про визнання банку неплатоспроможним та направляє КМУ пропозицію викупити акції банку. Де-факто – націоналізує банк.
  2. КМУ має право відмовити в рішенні про участь держави в капіталі. Тоді розпочинається процес виведення з ринку в загальному порядку – його ліквідація.

ФГВФО незалежно від способу реалізації вводить тимчасову адміністрацію і встановлює контроль над банком. Повноваження всіх керівників банку припиняються.

У разі ухвалення рішення про націоналізацію акції банку купує держава в особі Міністерства фінансів України за 1 грн.

Далі ФГВФО надає Мінфіну перелік кандидатів на посаду керівників банку. Кандидати погоджуються з НБУ. Оновлений склад Наглядової Ради банку, Правління розпочинає роботу після завершення тимчасової адміністрації.

Важливо зазначити, що такі зміни застосовуються виключно під час дії воєнного стану.

Випробування війною

На другий день вторгнення рф відкликано банківську ліцензію у АТ «МР Банк» (колишній Сбербанк). Причина зрозуміла – банк був повністю підконтрольний державі-агресору.

У подальшому НБУ ухвалив рішення про визнання неплатоспроможними ще чотирьох банків. Це:

  • Мегабанк

Проте його ліквідація не пов’язана з війною. Ще до повномасштабного вторгнення його визнали проблемним. Після цього банк так і не зміг усунути порушення.

  • Банк «Форвард»

Ситуація схожа з попереднім прикладом. НБУ спочатку визнав банк проблемним. Однак платоспроможність продовжувала погіршуватись, а тому регулятор прийняв рішення визнати банк неплатоспроможним.

  • Банк «Січ»

Банк не зміг сплатити відсотки та повернути НБУ кредит рефінансування.

  • Айбокс банк

Регулятор звинувачував його в систематичному порушенні правил фінмоніторингу, зокрема у сфері грального бізнесу.

Зараз усі ці установи перебувають на стадії ліквідації.

Незважаючи на такі випадки, НБУ в огляді І кварталу 2023 року повідомив, що ринок успішно проходить кризу, зберігає високу ліквідність і генерує прибутки.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло