200 компаній уже розробляють дрони в Україні: основні тези голови Мінцифри на КМЕФ

200 компаній уже розробляють дрони в Україні: основні тези голови Мінцифри на КМЕФ

Роль освіти у створенні людського капіталу, перепис населення в «Дії», свобода бізнесу та автоматизація податків

200 компаній уже розробляють дрони в Україні: основні тези голови Мінцифри на КМЕФ
Фото: depositphotos

Розвиток цифрових технологій в Україні триває. Про це, зокрема, йшлося на Київському міжнародному економічному форумі, що днями відбувається в столиці. Михайло Федоров, віцепрем’єр-міністр України з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації України, розповів під час заходу про людський капітал в Україні та про те, як його посилити, чи зможе Україна стати найбільш інноваційною державою світу, яку роль у цьому відіграє освіта й чи буде можливим перепис населення у «Дії». Mind пропонує головні тези його виступу. 

Про людський капітал

У нас потужний людський капітал, ми бачили це до повномасштабної війни й бачимо зараз. Є багато прикладів, де це можна побачити. Наприклад, в IT-секторі працює понад 300 000 людей. Щороку їх стає ще більше, у мілтек було 7 компаній, що займаються БПЛА, сьогодні – 200 компаній. Щодня з'являється дедалі більше стартапів – тільки на Brave 1 подалося більш ніж 700 компаній.

Потенціал великий, і кожна країна зараз бореться за людей. Люди – це найголовніше. Від того, як держава залучатиме людський капітал, залежить швидкість нашої перемоги, життя після неї та найближчі 100 років нашого розвитку.

Сьогодні відбувається війна технологій у режимі реального часу – дрони, РЕБ. Я дивився ранкові звіти сьогодні по всіх підрозділах, що використовують БПЛА: один підрозділ вразив за ніч більш як 100 одиниць техніки, і це дрони, зроблені в Україні. І це про людський капітал також.

Про систему освіти

Якщо говорити про сьогодення та наше майбутнє, наше ВВП на душу населення зовсім не мотивує. Ми всі хочемо жити в країні, де ВВП набагато більше. Я особисто хотів би жити в Україні, де ВВП – $100 000  на душу населення. Щоб ми були в топ-10 країн за цим показником.

Які країни генеруються високий ВВП? У яких є цифрова економіка, інновації, висока продуктивність праці, компанії з великою доданою вартістю. Ми маємо думати, як згенерувати капітал, де з’являються люди, що створюють історію таких компаній і компетенції, які їм потрібні.

Якщо ми хочемо $100 000 ВВП на душу населення, або хоча б 40 чи 50 тисяч, нам потрібно змінити систему освіти. Нам потрібно впровадити стандарти та програми, на яких виростуть такі люди. А хто їх може впровадити? Люди, які закохують у свою сферу, запалюють серця. Як цих людей залучити в систему освіти, де є нові стандарти?

Потрібно створити для них відповідні умови.

Пріоритети в освіті у наступні 5 років:

  • Завести в систему людей, які здатні швидко реалізовувати стандарти.
  • Аналітика та моніторинг у режимі реального часу.
  • Швидко реагувати на зміни, скажімо, на появу ChatGPT та ШІ.

Якщо ми хочемо бути найшвидшою, найбільш інноваційною державою у світі, ми маємо всій країні показати цей напрям, навчити ним користуватися педагогів, дітей, розмістивши контент у мобільному застосунку, та проаналізувати результати.

Зараз системи освіти почнуть між собою конкурувати на рівні держав. Будуть генерувати людський капітал.

Ми зрозуміли, що треба запустити продукт «Мрія», який оперативно дасть нам відповіді на запитання: що зі стандартами, що ми запустили, що з математикою чи англійською. Уявіть, що з'являється дашборд, де ми бачимо в реальному часі оцінки, динаміку, ефективність програм і підручників тощо. Щоб ми могли бачити, у яких регіонах та в що інвестувати.

Уряди майбутнього – це уряди, які схожі на IT-компанії. Маленькі, але дуже швидкі та динамічні.

Про перепис населення

Наше завдання – перетворити Держстат на IT-компанію, яка в режимі реального часу збирає величезні масиви інформації для прийняття якісних управлінських рішень. Ми в серпні перевели перші чотири дослідження на цю IT-систему.

Ми планували у 2023 році робити перепис населення разом з Apple. Ми прийняли закон, який дозволяє нульовий етап перепису, коли ми верифікуємо в реєстрах інформацію, проводити онлайн. Щоб менше людей ходило по квартирах, щоб люди могли додавати дані через «Дію» в кілька кліків.

Ми готові до перепису населення і вже зараз робимо певні етапи реєстрової верифікації. Державні органи перестають збирати дубльовану інформацію.

Зараз ми робимо важливий кейс, скільки дітей взагалі зникли «з радарів», скільки дітей у нас вкрала росія. Ми дивимося, завдяки реєстровому перепису, скільки дітей виїхали, скільки не мають активності у шкільній системи та в університетах.

Ми побачимо ці цифри, скільки дітей викрала росія через окуповані території, і це будуть катастрофічні цифри.
Це один із прикладів, як можна рахувати певні показники. У тому числі і ВПО. Це допомагає розуміти, що змінювати в інфраструктурі, у телекомі.

Про найзручнішу у світі країну

Вірю у вільну економіку. Більше свободи бізнесу, більше автоматизації, менше регуляції. Наша мета – щоб усі послуги були цифрові, а не просто цифровізувати бюрократію. Робити повний реінжиніринг процесів.
У «Дії» вже майже 20 млн користувачів, Естонія і ще декілька країн впроваджують «Дію» у себе.

Багато попереду революційних послуг. У нас у бета-тесті з'явилася можливість купити та продати авто в «Дії». Без центру МВС. Ми запустили іпотеку та «єВідновлення».

Майбутнє – за швидкими, інноваційними державами, де уряд ухвалює швидкі рішення, де роль економіки менша, а більше свободи в бізнесу.

Ідеально, щоб не було податкової, а була транзакційна модель, і податки списувалися автоматично, і були вони одними з найменших у світі.

Про корупцію

Є окремі антикорупційні проєкти. Наприклад, будівельна сфера. Було ліквідовано ДАБІ, відбулася цифровізація, усі об'єкти зараз запускаються без корупції. Неможливо нічого підробити. Одна з найбільш корумпованих сфер стає прозорою.

Я вірю, що за декілька років ми вже не зможемо займатися корупцією ментально, тому ми боремося за відкриті дані та стали третьою країною у Європі за відкритими даними.

Зараз працюємо над електронним акцизом. Тільки повна автоматизація, прибирання чиновників із процесів, комісій допоможе побороти корупцію.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло