Житло після війни: 6 висновків про бачення італійців відбудови України

Житло після війни: 6 висновків про бачення італійців відбудови України

У Мілані стартував проєкт «Лабораторія відбудови України»

Житло після війни: 6 висновків про бачення італійців відбудови України
Фото УНІАН

Днями в Італії стартував проєкт «Лабораторія відбудови України» (Workshop for Ukraine Reconstruction), мета якого – сприяти відбудові українських пам’яток, пошкоджених унаслідок війни росії проти нашої країни. Його реалізовують музей мистецтва та дизайну «Міланський трієнале» і Національний музей мистецтва XXI століття у співпраці з МЗС та Міністерством культури Італії. Як наголошує засновник Київської школи девелопменту Ігор Райков, що був присутній на сесії конференції Laboratorio sulla riconstruzione dell’Ukraina у галереї Triennale (Мілан), у першу чергу  італійці ідеологічно зацікавленні у відбудові культурної і релігійної спадщини.

Які міста й об’єкті цікавить італійців, коли, за їхніми розрахунками, настане час для відбудови України та які мають бути умови, щоб італійці активізувалися, Ігор Райков розповів у своєму фейсбуці і поділився розширеними висновками з Mind

«Італія має здатність і вміння відновити Україну, починаючи з прекрасного [Спасо-Преображенського кафедрального] собору, символу Одеси», – написав віцепрем'єр-міністр і міністр закордонних справ і міжнародного співробітництва Італії Антоніо Таяні.

Та це не єдиний об’єкт, який Італія планує реконструювати в Україні. Раніше міністр культури Італійської Республіки Даріо Франческіні заявляв про намір відбудувати театр у Маріуполі. 

«Реконструкція, – сказав на конференції мер Флоренції Даріо Нарделла, який тут представляє всіх італійських мерів, – повинна буде відповідати критеріям прозорості, співпраці «знизу-вгору», сталості, соціальної інтеграції та уваги до нових поколінь. Тож це буде першим випробуванням для включення України в ЄС. Це має стати великим політичним, соціальним і культурним фактом, оскільки відродження Європи після Другої світової війни було чудовою можливістю для реконструкції». 

Тож нижче – 6 висновків після конференції Laboratorio sulla riconstruzione dell’Ukraina (Мілан).

1. Україна – головний будівельний майданчик Європи в майбутньому

Італійці сприймають Україну як найбільший будівельний майданчик Європи в майбутньому, який відкриває можливості розвитку для їх бізнесу. Вони заявляють про своє бажання прийняти участь у відбудові об’єктів інфраструктури. Але насамперед італійці ідеологічно зацікавленні у відбудові культурної та екологічної спадщини.

Цю позицію пояснив Даріо Франческіні. За його словами, у 1945 році, коли Мілан було сильно зруйновано бомбардуваннями, однією з перших відновлювати почали оперу La Scala. Усі були проти, бо багато людей потребували насамперед житла, а не театрів. Але La Scala – це символ Мілану, і реконструкція знаменитої будівлі дала сигнал усій країні, що життя відновлюється. Тому італійці беруть під патронаж відновлення культурних і релігійних об'єктів в Україні.

2. Гроші на відбудову доведеться чекати

Італійці готують велику конференцію Recovery Conference на 2025 рік, таку, як була в Лондоні та Лугано. Так, саме у 2025 році, на їхню думку, відбудеться старт масштабної відбудови нашої країни. Що це означає? Що гроші на відбудову прийдуть до нас не сьогодні, не через «два-три тижні» і навіть не наступного року. Бо все залежить від подій на фронті. А отже, це ще одна підказка про те, як вони сприймають тривалість війни.

Італійці підтверджують виділення нам «Європейською унією» першого траншу у 50 млрд євро. Але він надійде, коли «настане час» і, головне, коли наші інституції будуть готові до чесного та прозорого розподілення коштів, а правова система хоча б почне оздоровлюватися.

3. Що саме може стати для них знаком, що в Україні почалися потрібні процеси

По-перше, виконання семи рекомендацій Єврокомісії для початку переговорів про вступ до ЄС: це реформа Конституційного Суду, продовження судової реформи, антикорупція, включно з призначенням керівника САП, боротьба з відмиванням коштів, втілення антиолігархічного закону, узгодження аудіовізуального законодавства з європейським і зміна законодавства про нацменшини.

По-друге, гарантоване право власності й відсутність можливості рейдерства та масок шоу – саме того,  що відбувається зараз у  бізнесі. Ніякій бізнес не буде заходити в Україну, коли є ризики рейдерства або рекету.

4. Італійці стежать за подіями в Україні

Усі ключові політичні особи Італії  в курсі того, що в нас відбувається на фронті, чого саме ми потребуємо. Знають назви наших міст, де відбулися руйнування, краще за те, як ми знаємо назви італійських міст. Частіше за все називали Одесу, Херсон, Миколаїв, Очаків, Ірпінь, Ізюм, Бучу, Київ, Харків, Маріуполь. 

5.Україні бракує горизонтальних зв'язків між італійськими й українськими девелоперами

Італійські міністри та мери на швидкому зв'язку з нашими мерами й міністрами. Громадські організації з громадськими організаціями. Але майже немає горизонтальних зв'язків між італійським та українським будівельними бізнесами. Тому ми вже сьогодні налагоджуємо зв'язки business-to-business.

6. Україна має бути відкритою для світових будівельних компаній і виробників 

І найголовніше, що я зрозумів. Україна має стати Open Code System для будівельних компаній і виробників з усього світу. Наприклад, ти – будівельна компанія з Італії:

  1. Заходиш у місцевий офіс «Дія.Бізнес» або на єдиний сайт із реєстром зруйнованих об'єктів чи таких, які потрібно будувати наново, в рамках програми відновлення України.
  2. Обираєш об'єкт, йдеш до місцевих фінансових структур, які виділяють кошти, отримуєш акцепт на виділення коштів.
  3. Отримуєш у місцевої української влади правила з відбудови (на кшталт Довідника з відбудови міст від «Урбанини»).
  4. Знаходиш місцеву компанію партнера, з якою розподілиш 50% робіт, і місцеву компанію – виробника, яка поставить 50% матеріалів. Отримуєш аванс. Приїжджаєш та відбудовуєш.

Тільки Open Code дозволить відбудувати країну швидко та забезпечити приплив інвестицій в економіку.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло