ЄС заборонив анонімні платежі у криптовалюті: як це вплине на ринок цифрових активів

ЄС заборонив анонімні платежі у криптовалюті: як це вплине на ринок цифрових активів

До чого мають бути готові інвестори і як це вплине на українських власників криптоактивів

ЄС заборонив анонімні платежі у криптовалюті: як це вплине на ринок цифрових активів
Фото: depositphotos

Європейський парламент 24 квітня 2024 року ухвалив пакет законів щодо протидії відмиванню грошей, а також контролю за криптовалютою. Ці норми спрямовані на те, щоб змусити криптофірми збирати більше даних про користувачів та їхні транзакції, посилити моніторинг кастодіальних гаманців і заборонити інструменти, що підтримують анонімність, як-от криптоміксери й анонімні токени. На кого вплинуть ці зміни та як це змінить алгоритми купівлі-продажу цифрових активів, розповів Mind CEO криптовалютної біржі EXMO Сергій Жданов

Читайте також: Інвестиційна рецензія: повний гайд із використання криптобірж

24 квітня 2024 року Європейський парламент випустив пресреліз, у якому зазначалося, що він ухвалив:

  • Регламент про запобігання використанню фінансової системи з метою відмивання грошей або фінансування тероризму (Регламент про протидію відмиванню грошей);
  • Регламент про створення Органу з протидії відмиванню грошей (Регламент AMLA);
  • Директиву про механізми, які мають бути впроваджені державами-членами для запобігання використанню фінансової системи з метою відмивання грошей або фінансування тероризму, та скасування Директиви (ЄС) 2015/849 (Шоста директива про боротьбу з відмиванням грошей).

Згідно з новими правилами, постачальники послуг із криптоактивами вважатимуться фінансовими установами, отже, на них поширюватимуться ті самі вимоги, що й на банки та інші види фінансових установ.

Новий пул правил узгоджує сферу застосування норм про протидію відмиванню коштів.

Запропоновані правила забороняють відкривати або використовувати анонімні рахунки з криптоактивами або рахунки, що дозволяють анонімізацію або приховування транзакцій.

Запроваджуються конкретні посилені заходи належної перевірки, які постачальники послуг із криптоактивами мають застосовувати у своїх міжнародних кореспондентських відносинах і в разі проведення транзакцій з автономними (self-hosted) адресами.

Читайте також: Регулювання крипторинку: Європарламент ухвалив відповідний закон

Хто матиме доступ до цієї інформації?

Щодо доступу до реєстрів бенефіціарних власників, то погоджено нову систему. Компетентні органи, зокрема органи відповідальні за впровадження обмежувальних заходів ЄС, матимуть негайний, неопосередкований, безпосередній і безоплатний доступ до реєстрів у всьому Європейському Союзі.

Постачальники послуг із криптоактивами, наприклад криптобіржі, як і інші зобовʼязані особи, також матимуть своєчасний доступ до такої інформації при проведенні належної перевірки клієнтів.

Цікавим є те, що нова директива визначає, які особи з легітимним інтересом можуть отримати доступ до цієї інформації. Такими особами є журналісти, громадські організації, компетентні органи третіх країн та інші.

Нові правила щодо переказів криптоактивів вимагають від постачальників послуг із криптоактивами включати повну інформацію про відправника та бенефіціара при всіх переказах криптоактивів, так само як це зараз роблять платіжні установи для грошових переказів. Ідея в тому, щоб ідентифікувати тих, хто надсилає та отримує криптоактиви, виявляти можливі підозрілі операції та за потреби блокувати їх.

Необхідно зазначити, що загалом нові правила вводяться поступово, протягом двох-п'яти років, для забезпечення належного часу на їхню імплементацію суб'єктами фінансового сектору та державами ЄС.

Читайте також: Регулювання ринку криптовалют: яку модель обрати Україні і як заохотити інвесторів

Що зміниться для користувачів криптобірж?

Нові закони спрямовані на посилення правил протидії відмиванню коштів у криптовалютній сфері, що має зробити операції з цифровими активами прозорішими.

Основною відмінністю буде те, що тепер при відправленні криптовалюти потрібно буде у формі виведення коштів вказати, кому належить адреса, на яку будуть відправлені кошти. У банках це називається «призначення платежу». Проте наразі ці правила будуть актуальні лише для клієнтів із ЄС, тому для українців поки що нічого не зміниться.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло