Регулювання крипторинку: Європарламент ухвалив відповідний закон

Регулювання крипторинку: Європарламент ухвалив відповідний закон

Документ МІСА – це регуляторна визначеність цього ринку, захищеність проєктів та інвесторів МІСА-крипторинку

This material is also available in English
Регулювання крипторинку: Європарламент ухвалив відповідний закон
depositphotos.com

Після періоду тривалих дискусій в Європарламенті проголосували за створення єдиного правого підґрунтя для регулювання цифрових активів на теренах ЄС. 20 квітня 2023 року було ухвалено відразу два документи: MiCA та TFR (Regulation on Information Accompanying Transfers of Funds and Certain Crypto-Assets). Після голосування, уже наприкінці червня, тексти цих актів імовірно будуть опубліковані в Офіційному журналі ЕС і наберуть законної сили пізніше, у липні 2023 року. Положення щодо регулювання стейблкоїнів повинні запрацювати вже в липні наступного року, а решта положень MICA та TFR – із січня 2025 року. Що це дає, які є переваги та недоліки, розповів Mind юрист Chainlock.pro Денис Кастін.

МІСА всесторонньо регулює відносини у сфері обігу цифрових активів на теренах ЄС. Усі суб’єкти регулювання й активності можна розділити на дві категорії – які підпадають під регулювання та ті, що не охоплюються цим актом.

Активи, що підпадають під регулювання МІСА

Регульована діяльність:

 • кастодіальне зберігання криптовалюти (тобто в тих випадках, коли не ви несете відповідальності за ваші сід-фрази);
 • криптообмінки (коли компанія-обміник виступає стороною угоди в обмінній операції);
 • торгові платформи (класичні біржі);
 • криптопортфоліо-менеджери та деякі advisers у сфері цифрових активів;
 • ICO/IEO/IDO (але за певних критеріїв та умов можливо підпасти під звільнення від регулювання).

Тут зазначимо, що вводяться чіткі дефініції різних категорій самих криптоактивів, що тепер розподілятимуться на три підгрупи з відповідними вимогами щодо них:

 1. Електроні гроші (стейбли, які прив’язані до вартості фіатної валюти та повністю забезпечені грошима виключно).
 2. Asset-Referenced tokens (стейбли, які також прив’язані до вартості фіату, але забезпечені не тільки грошима, але й іншими активами. USDT наразі відноситься до цієї категорії.
 3. Інші токени, зокрема utility.

Обмінки, біржі, кастодіани та інші охоплюватимуться поняттям Crypto-Asset Service Provider (CASP).

Активи поза регулюванням

Фахівці ChainLock виділяють такі винятки з регулювання:

 • Децентралізовані проєкти (дійсно децентралізовані проєкти, а не ті, що лише «прикидаються» такими). Такий висновок робимо з того, що при використанні dApps ви не контактуєте з посередником, діяльність якого в разі наявності попадала б в сферу дії акту. Важливість правильного структурування dApps тепер виходить на перший план.
 • NFT-токени (за умови дійсної відповідності критеріям неможливості заміни такого токену). Зазначимо, що виняток може не стосуватися посередників, що надають певні послуги, пов’язані з NFT(!).
 • Landing і Borrowing (але це не означає звільнення від національного законодавства) тощо.

Головні зобов’язання CASP

 • Наявність офісу в ЄС та хоча б одного директора – резидента країни ЄС;
 • імплементація АМЛ-процедур у своїй діяльності, налагодження процедур для «безперебійного режиму надання послуг» тощо;
 • виконання вимог щодо недопущення маніпулювання ринком (законотворці надихалися наявним регулюванням ринком фінансових активів);
 • дотримання певних правил етики та професіоналізму;
 • публікація White Paper, реєстрація юридичної особи, виконання інших вимог для емітентів токенів тощо.

Плюси та мінуси MiCA

Pros:

 • Єдиний регуляторний ландшафт для криптовалют на теренах всього ЄС. Отримання ліцензії в одній країні означає можливість надавати послуги у всіх країнах – членах Союзу.
 • Регуляторна визначеність. Компанії нарешті отримають ясність та певну прозорість у вимогах до їхньої діяльності, що дасть можливість передбачати ризики. Зі свого боку передбачуваність може призвести до стрімкого зростання інвестицій від «старих» гравців на ринку;
 • Відсутність регулювання dApps. На відміну від регуляторних трендів початку 2023 року (дивись приклад Гонконгу), децентралізовані проєкти не підпадають під регулювання.
 • Захищеність проєктів. Виконання CASP своїх обов’язків дасть можливість відстоювати свої права та інтереси від неправомірних вимог різних органів та інституцій.
 • Захищеність інвесторів. Ритейл-клієнти зможуть більше довіряти compliant-проєктам, що також може сприяти росту популярності та adoption самої криптовалюти.

Cons:

 • Монополізація. Нові правила гри досить об’ємні та масштабні для малих компаній і проєктів (особливо щодо імплементації AML), що може призвести до поглинання малих учасників ринку великими та монополізації індустрії.
 • Правозастосування. Реальна дія будь-якого закону буде значно залежати від практики його правозастосування в реальному житті.

Ми в ChainLock вважаємо, що переваг у новому підході до регулювання набагато більше, аніж недоліків, а криптокомпаніям саме час переглянути їхні структури для відповідності вимогам законодавства. 

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло