Як навчитися захищати інтелектуальні права та чим це допоможе бізнесу
Де здобути таку освіту в Україні

Інтелектуальна власність (Intellectual Property, ІР) є критично важливим активом для будь-якого підприємства. Належний захист і грамотне використання IP сприяє впровадженню інновацій, надає конкурентні переваги й у такий спосіб стимулює зростання – як конкретного бізнесу, так і національної економіки. Тому підвищення обізнаності щодо основних аспектів захисту IP-прав серед підприємців має бути не одноразовою подією, а постійним процесом.
Чому важливо залучати інструментарій IP під час складання й реалізації бізнес-стратегії та про освітні ініціативи, присвячені цій темі, спеціально для Mind розповіла Ольга Кулініч, начальниця Департаменту «Академія інтелектуальної власності» ІР офісу, докторка юридичних наук.
Які переваги IP-освіти?
Якщо коротко, то бізнеси, які належно охороняють свої інтелектуальні продукти й захищають IP-права, показують значно кращі результати – причому ця аксіома стосується не лише великого бізнесу, а й малого та середнього. Якщо ж заглибитися в деталі, то ось головні фактори успіху:
- Освіта в IP-сфері дає підприємцям знання, потрібні для захисту своїх інноваційних ідей, і драйвить подальші дослідження та розробки.
- IP-обізнаність – це запорука залучення інвестицій, адже надійне IP-портфоліо компанії демонструє готовність захищати цінні активи та виступає гарантією того, що так само захищеними будуть і фінансові вливання.
- Охорона об'єктів інтелектуальної власності дозволяє диференціювати свої товари й послуги – інакше кажучи, зробити їх унікальними та привабливішими для споживачів і водночас убезпечити їх від копіювання конкурентами.
- Підприємства, які ставлять захист IP-прав у пріоритет, у такий спосіб будують міцний фундамент для співпраці та стратегічних партнерств – а тут уже йдеться про перспективи розвитку та масштабування.
- IP-освіта дає змогу максимізувати ринкову цінність інтелектуального продукту через залучення таких опцій, як передача IP-активів за франшизою, а також трансфер технологій.
На жаль, попри всі перелічені переваги, левова частка українських підприємців досі відкладає питання захисту IP-прав на невизначене майбутнє, втрачаючи потенційні прибутки та можливості для зростання. Причини різні: для когось наведені аргументи звучать непереконливо, а хтось вважає свої активи недостатньо інноваційними для реєстрації. Однак насамперед така недалекоглядна політика ведення бізнесу є симптомом загальної нестачі поінформованості, яка йде пліч-о-пліч із поки що низьким рівнем культури IP. Заради справедливості зазначу, що ця проблема притаманна не лише нашій державі.
Які освітні ініціативи присвячені ІР-сфері?
Попри все ситуація в Україні та світі змінюється на краще – повільно, але впевнено, і значну роль у цьому відіграють просвітницькі проєкти Всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO) та її підрозділів. Серед найактуальніших ініціатив WIPO – Клініка управління інтелектуальною власністю для МСП (IP Management Clinic for SMEs, IPMC). Ця програма надає інноваційним компаніям з усього світу та будь-яких галузей підтримку у формуванні стратегій інтелектуальної власності на основі їхнього бізнес-плану й портфоліо нематеріальних активів.
Протягом чотирьох місяців представники компаній-учасниць отримують індивідуальне наставництво від передових IP-фахівців, доступ до практичних інструментів і послуг WIPO, а також комунікують та обмінюються релевантним досвідом із колегами. До прикладу, нещодавно завершилася перша IPMC в Ліберії – проєкт, який було реалізовано в межах пакета заходів WIPO щодо реагування на негативні наслідки COVID-19 для бізнесу. До цієї клініки долучилися 30 малих і середніх ліберійських підприємств зі сфер харчової промисловості, пакування харчових продуктів, а також моди та дизайну.
Крім того, IPMC є таким собі проєктом-парасолькою, що об'єднує ініціативи, сфокусовані на окремих галузях. Зокрема 2022 року відбулася міжнародна IPMC для представників стійкої моди, а 2023-го – сільського господарства.
Як використання IP-інструментарію впливає на підприємницьку діяльність?
Щоб продемонструвати, як навички грамотного використання IP-інструментарію впливають на підприємницьку діяльність, звернуся до однієї з історій успіху – і наголошу, що таких історій – тисячі.
Натхненна традиціями афрокарибської кухні, Ада Томас із Коста-Рики разом із сім'єю заснувала бізнес із приготування домашніх страв. У 2022 році жінка вперше дізналася про інтелектуальну власність під час тренінгу з підвищення кваліфікації для підприємців із регіону Лімон – ініціативи, що була організована Академією WIPO у співпраці з Академією інтелектуальної власності Коста-Рики. Невдовзі після завершення програми, у січні 2023 року, Ада Томас зареєструвала торгівельну марку Aziza's Repostería y Comida Caribeña в Реєстрі інтелектуальної власності Коста-Рики.
Здавалося б, що тут особливого? Насправді ця подія стала історичним досягненням як для регіону, так і для цілої країни, адже підприємиця стала першою людиною з Лімону, яка зареєструвала торгівельну марку. Це не лише суттєво збільшило популярність і впізнаваність її бренду, а й стало важливим прикладом для інших локальних бізнесів.
Можливості для навчання представників бізнесу, які пропонує WIPO, не обмежується ініціативами «на місцях». На онлайн-платформі організації доступний широкий вибір дистанційних курсів більше ніж 10 мовами, у межах яких можна здобути як базові, так і спеціалізовані знання щодо використання системи IP для розвитку бізнесу та створення нових робочих місць. Крім того, на сайті WIPO опубліковано низку гайдів з інтелектуальної власності для бізнесу, кожен із яких у доступній формі розкриває окремий аспект IP.
Де здобувати IP-освіту в Україні?
За IP-освіту в Україні відповідає IP Academy, яка заснована під егідою WIPO та функціонує на базі IP офісу. Цей національний навчальний центр створює програми, курси та воркшопи, адаптовані до реалій сьогодення та конкретних запитів українського бізнесу. Зокрема 2023 року відбувся тренінговий курс «The Innovative Power of IP: як перетворити ідею в енергію інновацій?», що зібрав 150 учасників з усієї України. Він складався з 5 тренінгів, покликаних надати знання, необхідні для захисту та максимізації вартості об’єктів інтелектуальної власності заради забезпечення конкурентних переваг, залучення інвестицій і зростання бізнесу.
Ще один важливий курс відбувся на початку 2024 року за ініціативою Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України. Він був присвячений охороні прав інтелектуальної власності в оборонно-промисловому комплексі – сфері, що розвивається в державі семимильними кроками.
IP-освіта є неодмінним атрибутом успіху будь-якого підприємства, адже вона дозволяє трансформувати інноваційні ідеї, творчі розробки та інші нематеріальні активи в цінні бізнес-активи. Численні проєкти роблять ІР-освіту доступною практично в будь-якій країні світу, включно з Україною, тож наступний крок за підприємцями – лише їм вирішувати, як користуватися цими можливостями.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.