Якщо зміни, то на краще, або Як трансформуватись українському бізнесу
Окрім використання відповідних технологій, компанії мають бути внутрішньо готовими до змін

Останнім часом у бізнес-середовищі постійно точаться дискусії щодо терміну «трансформація» – його сутності, значущості, виконання та шляхів впровадження змін. На думку Юлії Ліповецької, співзасновниці консалтингової компанії Sapience Tech, трансформація – це питання виживання бізнесу в сучасному діловому середовищі: підвищення ефективності роботи компаній, вміння «намалювати ландшафт» технологічних рішень і готовність приймати зміни та змінюватись.
Про трансформацію говориться багато, і кінця-краю цим розмовам не видно. Проте, якщо взяти власне визначення терміну «трансформація», це є нічим іншим, як суттєвими змінами повсякденної діяльності компанії – через переосмислення та перепроєктування процесів і систем. Такі зміни й таке переосмислення потрібні компаніям для того, щоб ставати ефективнішими.
Основним тригером процесів трансформації в бізнесі є величезна кількість технологічних інструментів, що весь час розвиваються. У підсумку, хто став найтехнологічнішим, той є найефективнішим і відповідно сильнішим за конкурентів.
Для бізнесу по всьому світу трансформація є не просто трендом, а питанням виживання.
Цифрові зміни
Як будинок має фундамент, так і ландшафт технологічних рішень у компанії має свою основу. Її роль виконує ERP-система.
ERP-система (enterprise resource planning, планування ресурсів підприємства) – це корпоративна інформаційна система, основним завданням якої є автоматизація обліку та керування підприємством, побудована за модульним принципом і така, що в тому чи іншому обсязі охоплює всі ключові процеси діяльності компанії.
Цей програмний продукт є:
- цифровим дзеркалом, що в режимі реального часу відображає та накопичує інформацію про всі процеси в компанії;
- джерелом інформації для аналізу численних показників за множинними характеристиками та для інтеграції з іншими системами.
Ми в Sapience Tech здійснюємо впровадження рішень для бізнесу на основі ERP-системи від SAP. Ми обрали цей продукт, оскільки він має низку переваг.
По-перше, це відсутність обмежень стосовно користувача продуктів SAP. Компанія надає рішення для великого бізнесу – RISE with SAP, а також має пропозиції для середнього і малого бізнесу – SAP Public Cloud.
У продуктах SAP існує стандартний функціонал, який можна доналаштувати для основних процесів будь-якої галузі, але наявні також і специфічні рішення для різноманітних галузей, що мають власні складності та відмінності. Основна вимога до потенційного користувача ПЗ від SAP – бажання, готовність приймати зміни і трансформуватись.
По-друге, однією з ключових переваг є наявність передналаштованих процесів, що називаються Best Practices і є результатом багаторічних практичних напрацювань тисяч компаній. Ці кращі практики – не рішення «з коробки». Їх варто розглядати, швидше, як «дорожню карту» трансформації підприємства – напрямком руху для компаній, що почали змінюватись, але не бажають укотре винаходити колесо.
По-третє, великий перелік другорядних причин. Це і банальні речі на кшталт наявності модулів, що охоплюють весь спектр робіт у межах підприємства будь-якої галузі та будь-якого розміру, і більш детальні налаштування типу локалізації – наявності функціоналу для задоволення вимог локального податкового законодавства. У питаннях адаптації та локалізації SAP загалом перебуває серед лідерів, оскільки надає й оновлює систему під всі вимоги та зміни.
По-четверте, важливою є наявність на українському ринку достатньої кількості кваліфікованих спеціалістів для впровадження системи. На щастя, SAP – не нова система для України, тому завдяки численним проєктам впровадження цього ПЗ та досвіду компаній, що його використовують, експертне середовище є значним.

Програмний конструктор
SAP завжди йде в ногу з новими технологіями, при цьому гарантуючи високі рівні безпеки та надійності, – це основна «фішка» цих програмних продуктів. Тобто, застосовуючи рішення від SAP, українська компанія може бути впевнена, що використовує найсучасніші інструменти.
Станом на сьогодні більшість рішень від SAP – «хмарні», що відповідає світовим трендам безпеки. Щодо гнучкості, то існує безліч міфів, частина яких є почасти обґрунтованою.
Основний із міфів – рішення від SAP не є гнучкими. Але з позиції багатьох років досвіду та численної кількості проєктів можу посперечатись. Насправді в SAP можна зробити що завгодно – навіть інтерфейс широко розповсюдженої системи, назва якої починається на «1» і закінчується на «С».
Виникає тільки питання в доцільності цієї «гнучкості», адже система містить у собі логічно інтегровані процеси, у яких продумана кожна дрібниця. Тож через втручання в логіку «гнучкістю» нерідко жертвою стає саме системність.
Треба розуміти, що SAP – це провайдер програмного забезпечення, що має у своїй продуктовій лінійці не лише ERP систему, а й багато інших класів систем: наприклад, BI (бізнес-аналітика) чи CRM (управління відносинами з клієнтами).
Серед останніх представлених широкому загалу продуктів – SAP Business Technology Platform. Це платформа, що містить цілу низку інноваційних інструментів: зокрема, штучний інтелект, інструменти low-code розробки, роботизації процесів і багато іншого.
Трансформація – питання відкритості бізнесу до нововведень, бажання ставати більш ефективним та впорядкованим і внаслідок цього – більш конкурентоздатним. Інструментарій розроблений і безупинно розвивається, справа лише за готовністю змінюватись.
Матеріал рубрики «Точка зору» є відображенням особистої думки автора й може не збігатися з точкою зору редакції Mind. Він не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Ініціатива публікації, як правило, надходить з боку автора.
Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія. Матеріали в рубриці «Точка зору» можуть бути опубліковані як на комерційній, так і на безоплатній основі.
Основна вимога – суспільна значущість теми та відкрита публічна позиція автора.