Технологічний фронт: як українці шукають заміну російському програмному забезпеченню
Точка зору

Технологічний фронт: як українці шукають заміну російському програмному забезпеченню

Та які чинники враховувати при виборі альтернативного ПЗ

Технологічний фронт: як українці шукають заміну російському програмному забезпеченню
Фото: pixels.com / Mikhail Nilov

Багато компаній в Україні все ще використовують у своїй діяльності програми російського походження. За статистикою, на ринку України нараховується близько 800 тисяч інсталяцій 1С. Звісно, це несе певні ризики в умовах війни.

У компанії KPMG стверджують, що досить часто чують від користувачів питання: «Що робити з програмним забезпеченням російського походження? «Що робити з 1С та її клонами?». Між тим, ризики досить суттєві.

Серед них морально-етичний аспект. Держспецзв’язку неодноразово нагадував, що користуючись російським програмним забезпеченням, український бізнес не лише фінансує економіку країни-агресора, а й надає доступ російським спецслужбам до своїх даних.

Серед решти ризиків можна назвати репутаційний та технічний. Організації не можуть просто взяти вилучити 1С та поставити 2С. У будь-якій компанії чи організації є своя специфіка, яку треба вивчити та проаналізувати, щоб знайти найкращу альтернативу саме під цей бізнес. Такий попередній аналіз та аудит IT-систем проводить IT-підрозділ організації із залученням зовнішніх консультантів із впровадження ERP-систем або самостійно, якщо в команді є відповідні досвід та знання.

Усі ERP-системи, які зараз представлені на українському ринку як альтернативні програмам російського походження, діляться на кілька груп у залежності від типу та розміру бізнесу. ERP-рішення для компанії з сектору важкої промисловості або машинобудівельної компанії з виробництвом будуть безкорисними для індивідуального підприємця або компанії з сектору малого та середнього бізнесу.

Великі міжнародні вендори та провайдери програмного забезпечення, які представлені на території України, такі як Oracle, Microsoft, SAP, мають рішення як для великого бізнесу, так і для маленького та середнього. Зазвичай це зовсім різні системи та рішення, цінова політика та підходи до впровадження яких суттєво відрізняються. Якщо коротко, то є чотири типи ERP-систем: для великого бізнесу, для малого та середнього бізнесу, системи-конструктори та системи з переналаштованими процесами.

Коли діло доходить до вибору розробника та самої ERP-системи, у KPMG радять звертати увагу на шість ключових факторів:

  • Постачальник програмногозабезпечення має бути перевірений внутрішньою службою юристів та комплаєнс з огляду на репутацію та історію діяльності в Україні.
  • Локалізація від вендора. Сьогодні наше законодавство швидко змінюється, наприклад змінюються форми податкової накладної чи декларації. Важливо впевнитися, що у разі змін ви отримаєте повну підтримку від вендора та провайдера програмного забезпечення.
  • Наявність інтеграторів на ринку, які зможуть підтримувати програмне забезпечення, яке впровадила компанія. Це допоможе не стати заручником ситуації, при якій лише інтегратор-монополіст, якого обрала компанія, надаватиме технічну підтримку програмного забезпечення, яка не завжди є задовільненою.
  • Наявність власних, кваліфікованих спеціалістів у інтеграторів – вкрай важливий фактор, який може вплинути на хід проєкту, як позитивно та прискорити його, так і негативно, гальмуючи процеси.
  • Відкритий код та наявність відкритих каналів інтеграції допоможе розробнику та замовнику пришвидшити процес інтеграції, зробити процеси прозорими та зручними.
  • Кіберзахищеність грає ключову роль у процесах інтеграції нових IT-систем.

Цифрова трансформація або осучаснення процесів компанії має всі шанси на успіх, якщо керівництво підтримує ці зміни та має на меті покращити свою організацію, при цьому залучаючи у зміни працівників. Часто для опанування нових ERP-систем працівників потрібно забезпечити відповідним навчанням та дати час розібратися в особливостях технології. І тоді проєкт впровадження нової ERP-системи на всіх етапах працюватиме злагоджено, а нововведення в організації відбудуться безболісно.

Матеріал рубрики «Точка зору» є відображенням особистої думки автора й може не збігатися з точкою зору редакції Mind. Він не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Ініціатива публікації, як правило, надходить з боку автора.

Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації та виконує винятково роль носія. Матеріали в рубриці «Точка зору» можуть бути опубліковані як на комерційній, так і на безоплатній основі.

Основна вимога – суспільна значущість теми та відкрита публічна позиція автора.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло