Вижити та відновитися: як родина фермерів з Херсонщини бореться з наслідками окупації
І хто їм у цьому допомагає
Вбивство однієї людини – трагедія, вбивство мільйонів – статистика. Те саме стосується й домівок українців. Наприклад, одній родині фермерів із Херсонщини дісталося від російської навали більш ніж сповна – окупація, грабування, знущання… І коли здавалося, що найгірше вже позаду, – обійстя згоріло від прильоту російського мінометного снарядf з лівого берега Дніпра.
Ця історія могла б загубитись у стосах звітів про злодіяння ворога та просто поповнити собою сумну статистику. Проте люди не зламалися та вирішили відновлювати своє господарство. А перед тим – зафіксувати збитки, аби з часом отримати компенсацію від країни-агресора згідно з міжнародним правом. Підготовка всіх документів для цього є непростою справою. Але родині в ній допомогло ГО «Місто сили» – спільнота небайдужих однодумців, що сфокусувалася на підтримці земляків, які постраждали від російської окупації, та допомагає у відновленні регіону.
Очільник цієї спільноти, Євген Гілін, розповів Mind про те, що довелося пережити херсонцям, і про кроки, яких можна вжити, щоб це подолати та відновити регіон.
Що мали та як втратили
Хутір – це невелике фермерське поселення за кілька кілометрів від села на кілька сотень людей, де хазяйнує одна сім'я. Саме такий хутір на надцять гектарів землі належить родині, про яку йтиметься далі.
Господар успадкував хутір від свого батька, «підхопив» з дружиною стареньку маму, все господарство й почав розвивати виробництво молочних продуктів (зокрема, крафтове сироваріння) і городництво. Мріяли про свій магазин молочної продукції, крафтову пивоварню.
Але потім сталося повномасштабне вторгнення, окупація, тож усі плани були вщент зруйновані.
Росіяни просто приїздили на ферму та брали все, що залишилося від попередніх «візитів», тобто розграбували повністю. Ще в перший «наїзд» побачили стареньку «Таврію» і сказали, що машину забирають. Коли голова родини спробував протестувати – непрохані «гості» зареготали, жбурнули його на землю та сказали, що або вб’ють і заберуть машину, або «сам аддаш».
Обшукали хату, забрали всі гроші, які знайшли, та інші речі бодай якоїсь цінності. Вкрали або вбили задля розваги корів і кіз на фермі.
Що відбувалося після деокупації
16 місяців родина жила абсолютно без електроенергії: не було ні палива, ні генератора. Після деокупації волонтери допомогли з генератором, але не було грошей на паливо.
Усі херсонці під час окупації фактично виживали тільки завдяки взаємопідтримці між сусідами та односельцями. Допомагали один одному хто чим може. До речі, зв’язку теж не було – тож коли частину Херсонщини звільнили від загарбників, хуторяни навіть не в перший день про це дізналися.

Почали відновлювати своє господарство, але 2024 року, одразу після жнив, прилетів ще один «привіт» від «братнього» народу – мінометний снаряд. Поле загорілося, вогонь перекинувся на хутір і майже весь його знищив. Згорів будинок і всі будівлі навколо. Знищені були й усі запаси пшениці та понад 200 тюків соломи, заготовлені на зиму. Добре, що хоч люди врятувалися й худобу встигли вивести з вогню. Зараз родина живе в металевому будівельному вагончику.
Як горе трансформується в силу
Досвід взаємодопомоги, набутий за місяці життя в окупації, був настільки цінним, що його просто необхідно було трансформувати в щось масштабне та корисне. Так з’явилася громадська організація «Місто сили» – спільнота, яка об’єднує херсонців і всіх, хто готовий допомагати регіону відновлюватися. Серед сфер діяльності – не лише постачання харчів і товарів першої необхідності, а й допомога у відбудові та юридична підтримка. Зокрема у тому, що стосується фіксації збитків від війни, відновлення втрачених документів, взаємодії з міжнародними партнерами та донорами.

Одним із перших партнерів ГО «Місто сили» стало Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ «Юридична допомога цивільному населенню». Разом ми допомагаємо d підготовці документів для реєстрації у Державному міжнародному реєстрі збитків, отриманні грантів на відновлення знищеного бізнесу.
Весь спектр юридичних проблем людей на території Херсонської області, всі втрати, що виникли внаслідок повномасштабного вторгнення та окупації, особливо внесення претензій українців до державного та міжнародного реєстрів збитків – і є ключовим фокусом цього проєкту.
Навіщо це все робиться
За даними Херсонської обласної військової адміністрації (ХОВА), станом на зараз в Херсонській області пошкоджено понад 30 000 осель, і ця кількість майже щодня зростає.
Міжнародний дипломатичний, юридичний, фінансовий та економічний фронт протистояння тероризму світового масштабу спрямований на відновлення справедливості для мільйонів людей цивілізованими методами. Наповнюючи Міжнародний реєстр збитків претензіями, ми тим самим даємо підстави для удосконалення процедур міжнародного компенсаційного механізму та посилення економічного тиску на країну-агресорку.
Над проєктом з боку ГО працює понад 20 спеціалістів і волонтерів, зокрема досвідчені професіонали в міжнародній юриспруденції.
Як можна отримати допомогу
Якщо ваша родина на Херсонщині зазнала збитків від нападу ворога та потребує правової допомоги, у ГО «Місто сили» готові її надати.
Хто може отримати допомогу:
- жителі Херсонської області;
- внутрішньо переміщені особи (ВПО);
- власники майна в Херсонській області.
З якими питаннями можна звертатись:
- документування пошкоджень майна;
- фіксація збитків у реєстрах;
- компенсація за зруйноване житло;
- оформлення права власності;
- проблеми з документами на нерухомість;
- земельні спори;
- спадщина;
- права співвласників;
- питання сім'ї та дітей;
- складання заяв до органів влади;
- виїзд дитини за кордон;
- консультації з інших юридичних питань.
Як звернутись до юристів ГО «Місто сили»
- Телефон: +38 095 216 46 11 (Понеділок – П'ятниця з 09:00 до 18:00, можливі перебої в роботі через проблеми із електропостачанням)
- Телеграм-бот: https://t.me/ms_pravova_bot (Понеділок – П'ятниця з 09:00 до 18:00)
- Сторінка проєкту: www.mistosyly.org/pravova
- Електронна пошта: [email protected]
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.