Технології як актив: інновації у ВДЕ, які підвищують ефективність і ринкову вартість бізнесу
Як інновації допоможуть підготуватися до припинення «зеленого» тарифу

Майбутнє відновлюваної енергетики в Україні тісно пов’язане з впровадженням технологій – від базових систем моніторингу до складних алгоритмів управління та накопичення енергії. Дедалі більш очевидним стає факт: технологічна зрілість компаній, які працюють в Україні, є не лише перевагою, а й передумовою їх життєздатності у відкритому ринку після 2029 року. Тож, інноваційні технології у ВДЕ – не стільки тренд, скільки необхідність, продиктована одночасно й особливостями роботи «зелених» електростанцій, і конкурентним середовищем. Про те, як інновації роблять енергетичні компанії ефективнішими та допомагають готуватися до викликів майбутнього, Mind розповідає Максим Артеменко, директор з розвитку бізнесу Elementum Energy.
Онлайн-моніторинг, аналітика, автоматизація процесів – як це працює та впливає на фінансові показники у ВДЕ?
Перше, що має бути запроваджено в компанії, яка працює в секторі ВДЕ, – це онлайн-моніторинг, адже без нього неможливо оперативно відстежувати роботу станцій.
Не менш важливим елементом є використання аналітичних інструментів, зокрема Power BI, для операційного та фінансового трекінгу. Саме це дозволяє швидко ухвалювати рішення, впроваджувати оптимізацію, бачити відхилення. Без онлайн-трекінгу генерації, тобто якщо орієнтуватися тільки на прогноз, витрати на врегулювання небалансів будуть набагато більшими, особливо для тих станцій, які працюють в ринку.
На практиці онлайн-моніторинг дає можливість або знижувати генерацію, або через деякий час виходити на ВДР (внутрішньодобовий ринок) і продавати надлишки, якщо фактична генерація перевищує прогноз, або докуповувати на ВДР дефіцитну енергію.
Економічний ефект від такого управління небалансами є доволі відчутним. Наприклад, вартість дефіцитної енергії може складати 130-140% від вартості електроенергії на ринку, тоді як при продажу профіцитної енергії компанія отримує не більше 95% від ринкової ціни. Тобто, суто в комерційному сенсі, ми суттєво більше втрачаємо, якщо формуємо дефіцит.
Як це працює на практиці?
Гіпотетично, вартість небалансів може становити близько 6–7% від річної виручки (за нормальних умов роботи, з мінімальними обмеженнями та стабільною роботою мережі). Якщо активно працювати з небалансами – виходити на різні сегменти ринку, використовувати онлайн-моніторинг і аналітику в реальному часі – можна зекономити до 0,5% річної виручки.
В масштабах великих енергокомпаній це – суттєві суми. Найдоречніше оцінювати ефективність таких зусиль через показник EBITDA: хоча технології – лише один із факторів, що на нього впливають, саме їх грамотне використання посилює зв’язок між операційною ефективністю та фінансовими результатами.
Перспективним напрямком впровадження технологій також є системи накопичення енергії. Важливий аспект тут полягає в автоматизації управління системами накопичення, оскільки ручне буде неефективним.
На практиці це виглядає так: якщо станція генерує профіцит, можна або видавати цю енергію в ринок, або закачати в «батарейку», якщо прогноз цін, скажімо, через 3 години здається привабливішим. Профіцитну енергію можна видати як прогнозний графік через 3 години з «батарейки», не формуючи небаланс.
Інвестиції в ІТ як стратегія виживання після «зеленого» тарифу
Наближається важливий рубіж для української галузі відновлюваної енергетики – кінець 2029 року, коли «зелений» тариф припинить існування, і велика кількість генеруючих потужностей вийде на відкритий ринок. Після 2029 року компанії будуть змушені перейти, як мінімум, на щоденний продаж електроенергії. Особливо гостро такі зміни відчують невеликі інвестори, які не мають достатньої експертизи та ресурсів для самостійного управління.
Це призведе до появи нових гравців на ринку – компаній-агрегаторів, які будуть надавати послуги з комерційного управління саме невеликим інвесторам і формуватимуть свої групи подібних активів. В умовах такої трансформації ринку «зеленої» енергетики, гравці, які зараз інвестують в розвиток технологій, формують надійний фундамент для своєї конкурентоспроможності в майбутньому.
Інвестиції в технологічні рішення для відновлюваної енергетики за своєю природою подібні до R&D (Research and Development). Тут немає прямого монетарного ефекту одразу, найчастіше їх ефективність відкладена в часі. Оцінити її можна через KPI відповідних служб. Наприклад, скорочення часу на закриття бухгалтерської звітності або зниження дисконту до ціни РДН (ринку «на добу наперед»).
Водночас наразі інвестувати в конкретні технології в Україні не так просто, оскільки пропозиція від IT-компаній обмежена через невелике число потенційних споживачів їхніх послуг. Однак із фрагментацією ВДЕ-ринку ситуація може змінитися. І одночасно зі збільшенням частки «зеленої» енергетики з'явиться запит на велику кількість сервісних компаній, особливо в IT.
Крім того, гравцям, які прагнуть розвиватись у сфері технологій із відновлювальної енергетики, важливо мати власну ІТ-службу (дирекцію, департамент або відділ). Ця роль повинна глибоко інтегруватися з ключовими функціями компанії: технічною, комерційною, фінансовою, інвестиційною.
Основним викликом при формуванні такої служби наразі є підбір кадрів. Поки що в Україні немає готових спеціалістів, адже технології доволі нові. І цих фахівців необхідно або «вирощувати», тобто брати з мінімальним досвідом і підвищувати їхню експертність.
Інвестиції в цифрову трансформацію – це стратегічний крок, який сьогодні несе витрати, а завтра – конкурентну перевагу. Саме ті гравці, які вже зараз створюють ефективну ІТ-інфраструктуру, будують аналітичні моделі, впроваджують алгоритми оптимізації, здатні не лише адаптуватися до змін, а й формувати умови для стабільного зростання на відкритому енергетичному ринку.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.