Стартап чи повноцінний резидент Дія.City: переваги та вимоги
Як приєднатись і що обрати

Правовий режим Дія.Сіті – це спеціальний простір для ІТ-бізнесу, який забезпечує пільгові податки, сучасні юридичні інструменти та стабільні правила, гарантовані державою на 25 років. Він створений для компаній, що розробляють ПЗ, забезпечують кібербезпеку, здійснюють видавництво комп’ютерних ігор, маркетинг із власними продуктами, займаються кіберспортом, робототехнікою чи іншими технологічними напрямами. Резиденти можуть обирати оптимальну модель оподаткування та використовувати гнучкі формати співпраці. Докладніше про них і про те, як їх обрати, Mind розповів Владислав Іваненко, юрист практики супроводу бізнесу в Juscutum.
Хто не може бути резидентом Дія Сіті?
Однією з базових умов є державна реєстрація юридичної особи на території України. Проте законодавство встановлює обмеження, через які компанія не може бути включена до реєстру резидентів.
Перелік безпосередніх обмежень, які застосовують до майбутніх резидентів Дія.City:
1) компанії, зареєстровані за межами України;
2) юридичні особи з державною або комунальною часткою у статутному капіталі 25% і більше;
3) неприбуткові організації;
4) компанії, які не розкрили кінцевих бенефіціарних власників;
5) пов’язані з державою-агресором (крім участі через публічні компанії на визнаних біржах);
6) компанії з часткою 25% і більше від суб’єктів із «чорного списку» FATF;
7) особи під санкціями або пов’язані з ними;
8) банкрути або компанії у процесі припинення;
9) компанії, що мають податковим боргом понад 10 МЗП більш як 30 днів;
10) постачальники віртуальних активів без ліцензії / реєстрації;
11) організатори азартних ігор (крім надавачів послуг).
12) компанії, до яких застосовано спецзаходи відповідно до пункту 4 ч. 2 ст. 96-10-1 Кримінального кодексу України (до юридичної особи застосоване тимчасове обмеження в отриманні прав та/або переваг, а саме: заборона для юридичної особи протягом визначеного судовим рішенням строку отримувати визначені законодавством України права та/або переваги, зокрема, набувати статус резидента Дія.City).
Стартап-резидент чи повноцінний резидент?
Правовий режим Дія Сіті пропонує два статуси: стартап-резидент і повноцінний резидент, які відкривають доступ до податкових пільг і юридичних інструментів, але мають різні вимоги та умови.
Що спільного?
1. Податкові пільги. До резидентів Дія.City незалежно від статусу застосовується спеціальний режим: можна обрати або ПнВК за ставкою 9%, або класичний податок на прибуток – 18%, для працівників і гіг-контрактерів діють знижені ставки оподаткування їхнього доходу: ПДФО – 5%, військовий збір – 5%, ЄСВ – 22% від мінімальної заробітної плати.
2. Юридичні інструменти. Резиденти Дія.City отримують доступ до сучасних правових механізмів, багато з яких запозичені з англійського (англосаксонського) права й адаптовані до українського законодавства, а саме: опціонні угоди (option agreements) – можливість надавати працівникам право придбати частку в компанії, що стимулює їхню залученість та є важливим інструментом для стартапів, Warranties and representations – положення, що дозволяють формалізувати гарантії сторін у договірних відносинах, зокрема в інвестиційних чи M&A-угодах, NDA (non-disclosure agreements) – угоди про нерозголошення інформації, NSA (non-solicitation agreements) – угоди про утримання від переманювання працівників чи клієнтів.
3. Співпраця з ФОП. Резиденти Дія.City можуть працювати з ФОП – єдинниками, але витрати на них не мають перевищувати 20% загальних витрат компанії. Якщо ліміт порушено – з перевищення доведеться сплатити податок на прибуток.
4. Вимоги до зарплат. Середній розмір заробітної плати працівників і гіг-контрактерів має становити щонайменше 1200 євро на місяць (за курсом НБУ на 1 число місяця).
Що відмінного?
1. Термін дії. Статус повноцінного резидента діє безстроково за умови дотримання критеріїв. Статус стартап – резидента діє до кінця наступного календарного року після отримання. Наприклад, якщо компанія отримала статус у 2025 році, він діє до 31 грудня 2026 року.
2. Строк реєстрації компанії. Для повноцінного резидента немає вимог щодо віку компанії. Стартап-резидентом може стати лише компанія, зареєстрована не більше ніж 24 місяці на момент подачі заявки.
3. Кількість працівників. Повноцінний резидент повинен мати щонайменше 9 працівників (за трудовими договорами чи гіг-контрактами) у середньому за місяць. Для стартап-резидента таких вимог немає, але до кінця другого року стартап має відповідати критеріям повноцінного резидентства. Якщо цього не станеться, за останні три місяці другого року нараховуються податки за стандартними ставками: 18% ПДФО та 22% ЄСВ.
4. Ліміт доходу. Повноцінний резидент не має обмежень щодо річного доходу. Для стартап-резидента дохід не повинен перевищувати 9 336 000 грн (1167 мінімальних зарплат станом на 2025 рік) у році перед подачею заявки, у році подачі та у році набуття статусу. У разі перевищення ліміту необхідно дострокового перейти до повноцінного резидентства.
5. Звітність. Повноцінні резиденти подають щорічний звіт і проходять аудит, що потребує додаткових ресурсів. Стартап-резиденти подають лише початковий звіт без аудиту, що спрощує адміністрування та зменшує фінансове навантаження на бізнес.
Як обрати?
Статус стартап-резидента є оптимальним для суб’єктів господарювання, які перебувають на ранній стадії розвитку та володіють обмеженими фінансовими й організаційними ресурсами. Такий статус надає можливість приєднання до правового режиму Дія.City без встановлених законодавством вимог щодо мінімальної кількості працівників та з істотно спрощеними адміністративними процедурами. Зокрема передбачено подання лише первинного звіту без обов’язкового проведення аудиту.
Статус повноцінного резидента є доцільним для компаній, які вже пройшли етап становлення, мають налагоджену організаційну структуру, стабільний обсяг операційної діяльності та прогнозовані джерела доходу. Такий формат вимагає готовності до ведення системного обліку, проходження щорічного аудиту та дотримання встановлених законодавством критеріїв. Тому він підходить насамперед тим суб’єктам господарювання, які спроможні не лише скористатися перевагами правового режиму, а й забезпечити повноцінне виконання супровідних адміністративних зобов’язань.
Як приєднатися до Дія.City?
1. Ще на етапі входу в Дія.City оцініть перспективи зростання доходів і заплануйте поетапну підготовку до переходу на класичне резидентство (врахуйте структуру компанії, фінансову модель, кадрову політику), якщо плануєте зареєструватись як стартап.
2. Перед подачею заявки доцільно відразу впорядкувати ключові внутрішні процеси, хоча б в мінімальному обсязі, зокрема:
- письмово фіксуйте домовленості з інвесторами, навіть на ранніх етапах важливо документувати ключові домовленості (у вигляді терм-шитів, term sheet, або листів про наміри), щоб мати юридичні механізми для врегулювання можливих кризових або спірних ситуацій у майбутньому;
- запровадьте регулярний фінансовий моніторинг для дотримання кваліфікаційного доходу;
- стартапам необхідно аналізувати загальний розмір доходу, перевищення доходу понад 1167 мінімальних заробітних (9 336 000 грн станом на 2025 рік) плат тягне за собою достроковий перехід на загальне резидентство з виконанням усіх критеріїв.
3. Подайте заяву про набуття статусу резидента Дія.City, за допомогою порталу «Дія» або через профільний сайт Дія.City, розгляд заявки займає до 10 робочих днів.
4. Здійснюйте постійний моніторинг дотримання критеріїв резидентства, Порушення навіть одного з критеріїв протягом короткого часу може слугувати підставою для виключення компанії з реєстру резидентів, що призведе до втрати податкових пільг.
5. Запровадьте механізм передання прав на об’єкти інтелектуальної власності (ІР). Уся розробка програмного забезпечення, що створюється в рамках діяльності резидента, має бути належним чином юридично оформлена, зокрема:
- укладайте договори з розробниками (працівниками, гіг-контрактерами та ФОПами), які містять положення про передачу ІР прав;
- складайте акти приймання-передачі об’єктів ІР;
- здійснюйте реєстрацію прав на ПЗ.
6. Залучайте фахових юристів, бухгалтерів та аудиторів із досвідом супроводу резидентів Дія.City. Попри уявну простоту приєднання до правового режиму Дія.City, подальше дотримання критеріїв передбачає низку специфічних юридичних, податкових і фінансових вимог, за недотримання яких можливі втрати статусу резидента Дія.City.
Важливо! Сумлінне виконання критеріїв резидентства Дія.City також може стати підставою для отримання статусу критично важливого підприємства, що надає додаткові переваги.
У правовому режимі Дія.City компанії можуть будувати довгострокову стратегію, враховуючи прозорі критерії резидентства та законодавчі гарантії. Стартапи матимуть час для зростання без надмірного адміністративного тиску, а класичні резиденти – інструменти для залучення інвестицій, оптимізації витрат і захисту прав інтелектуальної власності.
Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.
Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.
Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.