Від допомоги до розвитку: що змінює URC 2025 для благодійного сектору

Від допомоги до розвитку: що змінює URC 2025 для благодійного сектору

Чому аналітика стала головним інструментом відбудови

Від допомоги до розвитку: що змінює URC 2025 для благодійного сектору

В умовах війни благодійний сектор став не лише джерелом підтримки, а й одним із драйверів відновлення України. Він об’єднує організації, які залучають ресурси на відновлення житла, соціальної інфраструктури, енергетики та розв’язання гуманітарних проблем. Чекати завершення війни неможливо – рішення мають ухвалюватися зараз.

Наприклад, на сьогодні у країні велика кількість внутрішньо переміщених осіб, які потребують житла. За даними БО «Координаційний гуманітарний центр», з вересня 2022 до липня 2025 року силами благодійників було евакуйовано понад 55 тис. людей зі сходу України до безпечніших регіонів. Але це лише частина реальної картини – потреба в допомозі значно більша. На яку допомогу від уряду та представників міжнародних гуманітарних організацій можуть розраховувати ці люди? Яким буде пріоритет надання цієї допомоги та як забезпечити прозорість у цих рішеннях, Mind розповів голова правління БО «Координаційний гуманітарний центр» Євген Коляда за підсумками конференції, присвяченої питанням відновлення України – URC (Ukraine Recovery Conference) 2025.

Допомога не лише у планах, а й у діях

Конференція Ukraine Recovery Conference (URC 2025), що відбулася 10–11 липня в Римі, зібрала понад 6000 учасників – представників урядів, міжнародних організацій, бізнесу й громадянського суспільства. За два дні було підписано близько 200 угод на суму понад 11 млрд євро.

Головний меседж: гуманітарний вимір відновлення – не менш важливий за інфраструктурний. Представник ООН Матіас Шмале наголосив на необхідності інвестицій у лікарні, школи, енергетику, а також  у добробут та гідне життя для постраждалих громад.

Зокрема, лише Міністерством розвитку громад було підписано п’ять угод на понад 370 млн євро з фокусом на допомогу людям, що потерпають від російської агресії та проживають у регіонах, близьких до бойових дій: 

  • 100 млн євро – компенсації за зруйноване житло через програму «єВідновлення»;
  • 134 млн євро – на проєкт «Відновлення транспортних мереж», що забезпечить доступ до медичних і гуманітарних послуг;
  • зміни до проєкту RePower для міст, які щодня під обстрілами (Харків, Миколаїв, Суми, Чернігів тощо);
  • ініціатива «Житло для ветеранів» і пільгове кредитування – ще на 60 млн євро.

Усі ці домовленості свідчать – у фокусі допомога тим, хто найбільше постраждав, і в тих регіонах, де загрози не вщухають.

Аналітика – головний компонент прозорого й ефективного процесу відбудови

Якісна аналітика дає змогу визначати реальні потреби на місцях у громадах, пріоритезувати допомогу, уникати дублювання зусиль і будувати довіру до держави й партнерів. Аналітичні інструменти вже стали основою для розробки проєктів відбудови. Без даних немає прозорості, без прозорості немає довіри від міжнародних партнерів та інвесторів, а без довіри не може бути справжнього відновлення.

Майже з перших днів війни ми співпрацюємо з представниками громад України та міжнародного й державного сектору. У процесі роботи дійшли висновку: для ефективної координації допомоги, запуску та реалізації проєктів сталого відновлення потрібна якісна аналітика. Саме тому ми створили один із наших перших інструментів – SSA (Sustainable Settlement Assessment). Наразі це єдиний в Україні аналітичний інструмент комплексної оцінки сталого розвитку громад. Він допомагає систематизувати дані про потреби на рівні конкретних населених пунктів Харківської та Запорізької областей.

Інші інструменти дозволяють:

  • моніторити потреби в тимчасовому житлі для ВПО майже по всій країні;
  • бачити кількість доступних місць для тимчасового перебування в необхідній області;
  • враховувати не лише логістику, а й вибір людини, куди вона хоче переїхати.

Це дозволяє швидко ухвалювати рішення в умовах евакуації, скеровувати людей до безпечних міст, де є ресурси та місцева готовність їх прийняти. 

Від допомоги до розвитку: що змінює URC 2025 для благодійного сектору

З іншого боку, ми вже маємо думати про те, що, імовірно, переважна більшість тимчасово переміщених осіб захоче повернутися додому. Тому ми вже створюємо інструменти, які дозволяють прогнозувати навантаження на місцеву інфраструктуру, розробляти комплексні плани відбудови на рівні окремих громад з урахуванням локальних контекстів, ресурсів і потенціалу повернення людей. У такий спосіб ми робимо процес відновлення не лише швидким, а й осмисленим, ефективним і стратегічно виваженим.

Від допомоги до розвитку: що змінює URC 2025 для благодійного сектору

Висновки: від гуманітарної реакції до сталого відновлення

Міжнародна підтримка відновлення України не лише триває – вона стає більш структурованою, орієнтованою на довгостроковий вплив і прозорі механізми реалізації. Для благодійного сектору це означає нову якість взаємодії з державою, бізнесом і міжнародними інвесторами.

Ми поступово відходимо від моделі реакції на виклики в режимі «тут і зараз». Якщо раніше ключовим завданням було «Як і чим допомогти у моменті?», то тепер ми думаємо про комплекс потрібних дій, які стануть основою сталого розвитку. І вже не тільки координуємо допомогу, а й аналізуємо дані, визначаємо прогалини та на основі цього будуємо стратегії відновлення. 

Попереду складна, але реальна мета: трансформувати гуманітарну допомогу у сталі рішення, тимчасове – у довготривале, а реакцію – у впорядковану, прогнозовану відбудову на принципово новому рівні. URC 2025 підтвердила: ми вже не на старті – ми в процесі. І наше завдання – довести ці зміни до результату.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло