«Ласий шматок»: найбільш привабливі продажі ФГВ у 2017 році

«Ласий шматок»: найбільш привабливі продажі ФГВ у 2017 році

Mind дослідив найцікавіші об’єкти у портфелі Фонду гарантування вкладів, які можуть бути продані протягом поточного року

«Ласий шматок»: найбільш привабливі продажі ФГВ у 2017 році
Фото прес-центр НБУ

За прогнозами Mind, у цьому році Фонд гарантування вкладів фізичних осіб продасть активів на суму близько 25 млрд грн – тобто, майже на $1 млрд. Усього у розпорядженні Фонду, за різними оцінками, на сьогодні знаходиться активів на декілька сотен мільярдів гривень.

«Фонд гарантування вже швидко виплачує гарантійні суми вкладникам банків. Теперь Фонд має найшвидше почати реалізовувати заставне майно, забезпечити оперативність та прозорість продажу цього майна, що буде у свою чергу покращувати загалом стан ринку продажу активів. Так, модель, яка була спочатку закладена у Фонді, не передбачала такої великої кількості банків, що можуть бути визнані неплатоспроможними», – каже голова ради банківської асоціації НАБУ Роман Шпек.

Поки що, за оцінками банкірів, майже 60% продажів ФГВ проходять по власному майну банків: автомобілі, обладнання, меблі. Ще 30% того, що продається – це застави.

«Автопарк у ФГВ зазвичай викуповують банки. Обладнання, таке як депозитарні ячейки, також купляють банки, а також фінансові компанії, бо у більшості банків депозитарні ячейки майже повністю заповнені», – розповідає банкір Павло Крапівін.

За його словами, можна побачити новини про те, що ФГВ, наприклад, «наторгував» 20 млн гривень. «Чи це рівень продажів? У ФГВ – сотні мільярдів гривень активів. Ми розуміємо, що з темпом у 20 мільйонів він може продавати ці активи роками», – зазначає Крапівін.

Ринок понад усе цікавлять великі високовартісні об'єкти, що були власністю олігархів, приносять дохід та будуть цьогоріч виставлені на продаж. У розпорядженні Mind є перелік деяких найбільш «гучних» активів, що потрапили до ФГВ через банкрутство банків, де це майно було заставою. Серед них – компанії та бізнеси, що раніше належали, або де факто ще належать Ігорю Коломойському, Костянтину Жеваго, Леоніду Клімову, Сергію Курченку тощо. Проте, через величезні борги перед збанкротілими банками, держава отримала право продати ці бізнеси.

Як повідомила Mind директор департаменту розслідування протиправних діянь Фонду гарантування вкладів Катерина Мисник, це – «найбільші об'єкти, яки на сьогодні виставлені на продаж ФГВ. Вони будуть виставлятися на продаж через дві американські компанії, які акредитовані у Фонді».

Також, серед перерахованих нижче структур, у продажу є аграрні підприємства, що були у заставах VAB Банку та банку «Фінансова ініціатива» Олега Бахматюка, та які з великою ймовірністю цікавлять самого ж бізнесмена.

У списку активів, зокрема, мережа АЗС WOG, авіакомпанія МАУ, стадіон «Чорноморець» колишнього власника збанкрутілого Імексбанку Леоніда Клімова. Проте, майже усі ці лоти є проблемними через позицію колишніх власників. 

Деякі з цих боргів також пов'язані з діючими державними банками. Наприклад, борги Дельта Банку були повторно закладені у державному Укрексімбанку.

Серед найбільш активних покупців на ринку – Альфа Банк, який контролюють Михайло Фрідман, Петро Авен, Герман Хан та партнери. Проте, скоріш за все, перелічені нами об'єкти поки що не зацікавлять «Альфу».

Також активним покупцем на ринку є Сергій Тигіпко та його Таскомбанк, який агресивно нарощує свої активи.

Але найбільш вірогідними покупцями цих компаній досі вважаються самі ж колишні власники. «Є стаття 52 закону України «Про систему гарантування вкладів», згідно з якою власник банку несе відповідальність по своїм діям усім своїм майном. Поки ця стаття не почне реалізовуватися, а правоохоронні органи не звернуть увагу на нас та не почнуть долучати до відповідальності бенефіціарів банків та кредитів, які не повернули кошти, система не працюватиме адекватно. Викупати борги будуть їх колишні власники, і ніякі нові інвестори до України не прийдуть», – підкреслює Катерина Мисник. – Для того, щоб активи продавалися, власники спочатку мають нести відповідальність за виведення коштів та повністю розрахуватися за боргами».

Нагадаємо, що стратегічними партнерами та консультантами Фонду є американські компанії DebtX і FFN, та відповідно їхні українські дочірні структури – ТОВ «Дебтекс Україна» і ТОВ «Фьост Файненшіал Нетворк Юкрейн».  Об'єкти можуть бути продані за участю системи ПроZorro. По більшості з них необхідне узгодження з Національним банком України, оскільки самі предмети заставлені в НБУ.

Деякі найбільші об’єкти у портфелі ФГВ

Фармацевтична корпорація «Артеріум» (Київ):

Бенефіціарним власником є народний депутат Костянтин Жеваго; він отримав реструктуризацію боргів по корпорації.

Ця фармацевтична структура є однією з найцікавіших серед лотів ФГВ. Проте, як риторично запитують гравці ринку, «хто за $10 або $20 мільйонів купить собі квиток на війну з Костянтином Жеваго, який теж хоче повністю повернути «Артеріум»?».

«Ласий» шматок: найбільш привабливі продажі ФГВ у 2017 році
Фото: arterium.ua

Авіакомпанія МАУ:

Бенефіціарним власником є Ігор Коломойский. Тепер авіакомпанія продається за борги у сотні мільйонів гривень, по кредиту, який був оформлений у банку «Фінанси та кредит»

Продаж МАУ залежатиме від домовленостій між президентом Петром Порошенком та власником авіакомпанії, олігархом Ігорем Коломойським. Нагадаємо, що Коломойський раніше також був власником авіакомпаній «Аеросвіт» і «Дніпроавіа». Обидві ці компанії збанкрутували. До речі, у того ж «Аеросвіту» майже весь парк літаків був лізінговим. Частина літаків МАУ також знаходяться у лізінгу.

«Ласий» шматок: найбільш привабливі продажі ФГВ у 2017 році
Фото: facebook.com/FlyUIA


База футбольного клубу «Чорноморець» (Одеса):

Є заставним майном Імексбанку, що ліквідується. Бенефіціарний власник – народний депутат Леонід Клімов.

Загальна площа навчально-спортивної бази – близько 1700 кв.м. Комплекс включає в себе: адмінбудівлю з навчальним класом, житловими кімнатами та роздягальнями; два футбольних поля з натуральним та штучним покриттям. Комплекс використовувався як тренувальна база молодіжних команд футбольного клубу та як спортивна дитячо-юнацька школа олімпійського резерву.

По стадіону «Черноморець» ФГВ намагається повернути заставу до «нормального стану». «Власник Імексбанку, коли виводив гроші з банку, вивіз усі документи з банку до одного відділення та спалив їх там. Тому у нас немає оригіналів документів по цій заставі», – розповідають у ФГВ.

«Ласий» шматок: найбільш привабливі продажі ФГВ у 2017 році
Фото: chernomorets.odessa.ua

Іллічівський олійножировий комбінат (Іллічівськ Одеської обл.):

Перебуває у заставі «Дельта Банку», що в свою чергу проходить процедуру ліквідації після визнання банку неплатоспроможним. Бенефіціарним власником Дельта Банку був Микола Лагун.

Балансова вартість активу, відповідно до договорів з Дельта Банком – близько 400 млн грн. Частина цього боргу знаходиться під заставою в Укрексімбанку: ДельтаБанк був позичальником Укрексімбанку під заставу цього боргу. 

«Ласий» шматок: найбільш привабливі продажі ФГВ у 2017 році
Фото: http://bankruptcy-ua.com/

ТРЦ Respublika (Київ):

Є заставним майном Надра Банку, що ліквідується як неплатоспроможний.

Бенефіціарним власником і банку, і ТРЦ був Дмитро Фірташ. Разом з цим деякі ЗМІ пов'язують ТРЦ зі структурами, наближеними до Сергія Льовочкіна – колишнього очільника адміністрації екс-президента Віктора Януковича.

Respublika мав стати найбільшим торгово-розважальним центром в Україні: загальна площа заявлялася в обсязі 298 000 кв.м, з яких суто орендна – 135 000 кв.м. Будівництво, яке розпочалося наприкінці 2011 року, було призупинене рішенням власника навесні 2015-го. Відкриття було спочатку анонсоване на IV квартал 2014 року, але багаторазово переносилося. Наразі будівництво знаходиться у замороженому стані.

«Ласий» шматок: найбільш привабливі продажі ФГВ у 2017 році
Фото: http://respublika.com.ua/


Готель «Салют» (Київ):

Реалізується Національним банком України як застава банку «Фінанси та Кредит» народного депутата Костянтина Жеваго, у якого майно перебувало в іпотеці.

Виписка з ухвали суду:

«З метою забезпечення належного виконання ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» своїх зобов'язань за кредитними договорами, 18.11.2008 між Національним банком України (як іпотекотримачем), ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» (як позичальником) та ПрАТ «Готель «Салют» (як іпотекодавцем) був укладений іпотечний договір, за умовами якого в іпотеку передано нежитлові будівлі готелю «Салют», загальною площею 12255,4 кв.м, розташовані за адресою: м. Київ, вул. Мазепи Івана, 11-Б, які належать іпотекодавцю на підставі наказу Фонду Державного майна України №4-АТ від 06.04.1999 та акту передачі нерухомого майна від 06.04.1999, зареєстрованого Київським МБТІ від 25.10.2000»

Під заставу готелю «Салют» є борги у банку «Фінанси та кредит» у розмірі більш ніж 200 млн грн. У комплексі з готелем на продаж виставляється будівля біля нього, і головна проблема по цьому об'єкту – це ПДВ.

«Ласий» шматок: найбільш привабливі продажі ФГВ у 2017 році
Фото: salute.kiev.ua

Готель «Женева» (Трускавець):

Бенефіціаром з почату був народний депутат Андрій Лопушанський. Тепер бенефіціаром є держава через ФГВ.

«Женева» входить до складу санаторно-курортного комплексу «Royal Hotels & Spa Resorts», який був відкритий в 2005 році. Площа готелю складає 5260 кв.м. 

Цей об'єкт знаходиться у заставі під 800 млн грн. Фонд вже протягом двох років намагається його реалізувати, остання заявлена ціна – 300 млн грн. Проте попит є на рівні 90-100 млн.

«Ласий» шматок: найбільш привабливі продажі ФГВ у 2017 році
Фото: http://truskavets.travel/

Автозаправні комплекси WOG:

Мережа нараховує близько 300 АЗК по всій Україні, з яких 32 виступали заставою за боргом перед банком «Форум», який був визнаний неплатоспроможним у 2014 році. У січні 2017 року, після багаторічних та багатоетапних судових розглядів, за ініціативою ФГВ відбулося засідання комітету з питань консолідації та продажу активів, під час якого було розглянуто організацію торгів активами банку. Зокрема, йшлося про права вимоги за кредитними договорами, укладеними з компаніями «ВК Імпекс» і «Золотий екватор», що афілійовані з групою компаній WOG, і за якими ГК WOG виступила поручителем. Розмір боргу компанії «Золотий екватор» складає близько $32 млн, а «ВК Імпекс» – $10 млн.

Серед бенефіціарних власників WOG – Степан Івахів, Сергій Лагур, Петро Димінський, нащадки Ігора Єремєєва.

«Ласий» шматок: найбільш привабливі продажі ФГВ у 2017 році
Фото: Ярослав Бойко
w-n.com.ua

Борги Fozzi Group (ТМ «Сільпо», «Фора»)

Бенефіціарний власник – Володимир Костельман.

У даному випадку активом для продажу виступають боргові зобов'язання групи «Фоззі», що володіє найбільшою мережею супермаркетів «Сільпо», а також супермаркетами «Фора». Відповідно до неофіційної інформації, що озвучують гравці банківського ринку, власники «Фоззі» можуть дозволити собі розтягувати суди з ФГВ на роки «усього» за 10 млн грн. Тоді як борг, який вони мають повернути, складає більш ніж 100 млн грн. «Вочевидь, багато хто з власників великих боргів розуміє, що судитися роками набагато дешевше, ніж повернути борги», – кажуть банкіри.  

«Ласий» шматок: найбільш привабливі продажі ФГВ у 2017 році
Фото: http://market.korupciya.com/

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло