У Лівії – бум работоргівлі

У Лівії – бум работоргівлі

Чорношкірих мігрантів відловлюють на шляху з Африки до Європи, доправляють у місто Сабха і продають на міських площах

У Лівії – бум работоргівлі
Фото: flickr/Andrew Murray

Міжнародна організація з міграції (IОМ) зібрала свідчення мігрантів, які потрапили в полон до торговців живим товаром на рабовласницьких ринках у Лівії. Постраждалі повідомили ІОМ, що після затримання контрабандистами або міліцейськими угрупованнями їх супроводжували на міські площі або автостоянки лівійського міста Сабха. Там «мігрантів з Африки нижче Сахари продавали і купували лівійці за участю ганців і нігерійців, які працюють на них», – стверджують в організації.

«Якщо ви прийдете на лівійський ринок, то за суму від $200 до $500 зможете придбати мігранта, який виконуватиме за вас вашу роботу або допомагатиме вам у ваших повсякденних справах. Після того як ви заплатите за нього, його вам передають, і він переходить під вашу відповідальність. Багатьом з них вдається втекти, багатьох з них тримають у кайданах, і більшість утримуються на територіях, де їх змушують щодня працювати», – цитує агентство Euronews главу місії IОМ по Лівії Усмана Аль-Білбісі.

34-річний сенегалець, який кілька місяців перебував у рабстві та якого агентство ООН у своєму звіті називає SC, розповів, як змінив кілька господарів. За його словами, вперше він був проданий на автостоянці Сабхи після того, як не зміг заплатити перевізникам нелегалів $320 за проїзд до Лівії з Нігеру. Його першою в'язницею став приватний лівійський будинок, де в жахливих умовах утримувалися ще близько 100 мігрантів.

За словами SC, бранців катували і під час катувань змушували телефонувати додому, аби родичі чули їхні крики. У цій в'язниці від SC вимагали викуп у розмірі $480. Гроші пропонували перевести через платіжні системи Western Union або Money Gram приватній особі в Гану, однак для SC ця сума виявилася непідйомною. Відтак полоненого, який не зумів знайти гроші, продали ще раз іншому лівійцеві і перевели до більшого будинку, де ціна за його свободу зросла до $970. За словами SC, у цій в'язниці бранців вбивали або марнували голодом до смерті. Як тільки хтось помирав або виходив на волю, кати прямували на ринок і купували замість нього нового раба.

У Лівії – бум работоргівлі

Згідно зі звітом IOM, ще одного гамбійця Адама (ім'я змінено), що побував у лівійському рабстві, було схоплено трьома озброєними людьми, коли в складі групи з 25 мігрантів-гамбійців він переходив із Сабхи до Тріполі. Уся компанія опинилася у рабовласницькій в'язниці, де утримувалися 200 чорношкірих чоловіків і декілька жінок. За словами Адама, бранців кожен день били, змушуючи телефонувати сім'ям і вмовляти заплатити за них викуп. Минуло дев'ять місяців, поки його батько зумів зібрати потрібну суму, продавши родинний будинок. За свідченням IOM, після звільнення Адам мав на тілі сліди від тортур і важив лише 35 кілограмів.

Після повалення у 2011 році режиму Муаммара Каддафі Лівія занурилася в беззаконня і анархію та стала головним перевалочним пунктом для нелегальних мігрантів, які прагнуть потрапити до Європи. Щорічно більше 150 000 африканців намагаються перетнути Середземне море. За три місяці 2017 року з Лівії до Італії вдалося допливти 26 886 мігрантам. Це на 7000 більше, ніж за аналогічний період минулого року. Понад 600 людей потонуло в морі, ще більше загинуло від спеки під час переходу пустелею.

За часів правління Каддафі багата нафтова країна Лівія охоче приймала вихідців з Африки нижче Сахари, які працевлаштовувалися на важкі або низькооплачувані роботи – переважно будівельниками і домогосподарками. Іноземці на момент повалення режиму становили 1,5 млн з 5,5-мільйонного населення арабської держави.
Після занурення країни в хаос араби проявляють нетерпимість до чорношкірих іммігрантів. Убивства, грабежі та насильство над цією категорією населення стали поширеним явищем у Лівії.

«Лівійці ходять по вулицях з автоматами АК-47. Вони прагнуть відібрати все, що ми маємо», – цитує газета Los Angeles Times 32-річного уродженця Гани, якого під дулом автомата пограбували біля виходу з супермаркету, а потім затягли його друга до вантажівки, зажадавши за звільнення $357.

«Останнім часом у лівійцях прокинувся старий менталітет рабовласників. Насильство над чорношкірими робить їх щасливими», – цитує Los Angeles Times 31-річного уродженця Гани Реймонда. Група озброєних автоматами молодих лівійців розграбувала будинок, у якому проживав Реймонд з іншими мігрантами, убивши при цьому трьох людей.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті