Чорний голод: наскільки глибоким є дефіцит вугілля в Україні

Чорний голод: наскільки глибоким є дефіцит вугілля в Україні

І чому підвищення тарифів на електроенергію – неминуче

Чорний голод: наскільки глибоким є дефіцит вугілля в Україні
Фото pixabay.com

Запаси антрацитового вугілля на складах ТЕС України продовжують скорочуватися: наразі вони складають лише 360 000 тонн. На фоні дефіциту антрациту державна компанія «Центренерго» втретє перенесла тендер на закупівлю імпортного вугілля обсягом 700 000 тонн, а приватні компанії ДТЕК та «ТехНова» підтвердили імпорт відповідно лише 600 000 та 225 000 тонн антрациту, чого вкрай мало для потреб вітчизняних енергетиків. Також слід очікувати перекриття ще одного каналу поставок – із Російської Федерації. Міненерго України подало проект рішення про заборону імпорту енергетичного вугілля із Росії.

Загалом на території України зупинилися п’ять із семи антрацитових ТЕС. Це стало прямим наслідком припинення поставок вугілля із неконтрольованих територій. Але така ситуація на ринку теплогенерації напередодні літнього піку споживання електроенергії та початку накопичення вугілля до опалювального сезону 2017–2018 рр. – це сумна перспектива для всіх споживачів.

Наявність формальних запасів антрациту на рівні 1,855 млн тонн створює хибне враження відносно начебто стабільності в енергетичній сфері. Адже із цього обсягу запаси антрациту складають 365 000 тонн, і лише половина з них – 180 000 тонн – знаходяться на ТЕС і ТЕЦ в Україні. А решта обсягу – це запаси Луганської ТЕС, яка де-юре перебуває під контролем України, а де-факто є частиною енергоострова на непідконтрольній території Донбасу.

Оптимістична позиція «Укрненерго» та Міненерго нагадує запевнення «тренерів» на популярних семінарах особистісного росту – склянка наполовину повна, а не порожня. Зупинку ТЕС назвали «періодом вимушеного простою», який планується використовувати для накопичення вугілля до початку літнього максимуму навантажень в енергосистемі, а також для виконання ремонтів.

Насправді складний період триває із середини січня. І вже у травні в уряді очікують початок надходжень імпортного вугілля для ТЕС. При цьому, за наявною у Mind інформацією, компанія ДТЕК запевняла уряд, що перші поставки вугілля відбудуться вже у квітні, але цього не трапилося. Тому не дивно, що криза на антрацитових ТЕС поглибилася.

Державна «Центренерго» взагалі лише ближче до квітня розпочала процес підготовки до придбання вугілля. Компанія проводить вже третій тендер: раніше було скасовано відбір на поставку 700 000 тонн вугілля очікуваною вартістю до 1,52 млрд грн ($81/т, без ПДВ), згодом – скасовано другий тендер на закупівлю такого ж обсягу вугілля, але вже на 1,71 млрд грн ($91/т, без ПДВ). Тепер вона очікує результатів третього тендера на суму 1,9 млрд грн ($101/т, без ПДВ).

Загалом «Центренерго» планує імпортувати 2,5 млн тонн вугілля: 1,5 млн тонн через ДП «Морський торговельний порт «Южний» та по 0,5 млн тонн – через ТОВ «ТІС-Термінал» і ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ».

У 2016 році ТЕС, що належать цій компанії, спожили загалом 4,76 млн тонн вугілля, із них 2,23 млн тонн антрациту. Заявлені ж зараз як першочергові 700 000 тонн, скоріше за все, прибудуть в Україну до вересня. А ще для потреб «Центренерго» потрібно буде понад 1 млн тонн антрациту. І проблема в тому, що немає гарантій щодо поставок навіть цього обсягу антрациту, оскільки в «Центренерго» відсутні домовленості із постачальниками вугілля.

Аналогічна ситуація із компаніями, що підпорядковані ДТЕК Ріната Ахметова, які виявилися нездатними оперативно відреагувати на дефіцит антрациту. І хоча ДТЕК підтвердив закупівлю 600 000 тонн антрацитового вугілля з ПАР з можливістю збільшити її до 1 млн тонн, але ці поставки будуть реалізовані лише у червні–вересні.

«До кінця року ми бачимо потребу в більш ніж 2 млн тонн. Сьогодні одне судно вже законтрактовано, ми очікуємо поставку на початку травня. Щодо інших ведемо переговори», – заявляв генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко. Із цього обсягу близько 0,5 млн т вугілля газової групи буде імпортовано з Польщі. Отже, до кінця 2017 року ДТЕК навряд чи імпортує понад 1,5 млн т антрациту.

Як наслідок, «Укренерго» та Міненерго покладають основну надію на ГЕС та АЕС. В. о. директора «Укренерго» Всеволод Ковальчук напередодні зазначав, що пікові навантаження покриваються за рахунок ТЕС, що працюють на вугіллі газової групи, а також ГЕС і ГАЕС. Хоча дані самої компанії «Укренерго» свідчать, що протягом січня–квітня частка АЕС в енергобалансі зросла із 50% до 64%.

Разом з тим Ковальчук заявив, що необхідно забезпечити поставки антрациту на ТЕС не пізніше травня – інакше можливі обмеження (віялові відключенні) споживачів. За наявною у Mind інформацією, із настанням літнього піку зростуть ризики того, що ГЕС та АЕС не справлятимуться із покриттям піків споживання електроенергії.

Тому зараз уряд, «Центренерго» та ДТЕК, вочевидь, усе ще очікують відновлення поставок вугілля із непідконтрольних територій. Адже заяви прем’єра Гройсмана та міністра енергетики Ігора Насалика щодо поставок із США та Австралії ще не підкріплені переговорами із конкретними учасниками ринку. «Вони (США) нам зараз надали інформацію про те, що готові 300 000–350 000 тонн на місяць видавати, це по 3,5–4 млн тонн на рік. Якщо ми домовимося, то нам не потрібне буде інше вугілля», – заявив Насалик.

Водночас наявна інформація свідчить, що мова наразі йде лише про робоче листування, а не переговорний процес щодо поставок вугілля. Також складним моментом може виявитися ціна вугілля із США.

«Безумовно, нам потрібно закуповувати відсутній обсяг вугілля в різних країнах. Хочу підкреслити: я прихильник закупівлі в США, Австралії – тобто в інших країнах, а не у агресора (Росії). Поки що постанови (про заборону імпорту антрациту з Росії) немає, але думаю, що для нас дуже важливо диверсифікувати і жодним чином не поставляти з Російської Федерації», – заявляв раніше прем’єр-міністр Володимир Гройсман.

Зараз уряд вже розглядає офіційно внесене рішення Міненерго про заборону імпорту енергетичного вугілля. І воно має шанси бути прийнятим. Адже дійсно донині складається ситуація, коли половину обсягу імпортного енергетичного вугілля постачають із Росії. За підсумками І кварталу 2017 року ТЕС і ТЕЦ України отримали 413 300 тонн імпортованого енергетичного вугілля. При цьому з ПАР надійшло 72 900 тонн, з Росії – 221 600 тонн, з Польщі – 118 900 тонн.

Україні до кінця 2017 року потрібно буде імпортувати приблизно 5 млн тонн антрациту. І якщо 2 млн тонн – це питання «Центренерго», то решта 3 млн – проблема ДТЕК, оскільки наразі компанія спромоглася домовитися про максимум поставки 1 млн тонн вугілля.

Також проблемою залишається ціна вугілля. Якщо у середньому вартість поставок із неконтрольованих територій складає 1600–1800 грн/тонна, то імпорт із ПАР сягне 3300 грн ($120/тонна) – саме така ціна (з ПДВ) закладена у тендер, який втретє оголошує «Центренерго». У випадку імпорту 5 млн тонн антрациту необхідно буде додатково знайти приблизно 7,5 млрд грн. Такі гроші буде складно акумулювати як «Центренерго», так і ДТЕК. А якщо вони і законтрактують такі обсяги, то в результаті 7,5 млрд грн ляжуть на плечі споживачів – як промислових, так і населення. І підвищення тарифів у такому разі не уникнути.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло