«Тьомная ночь...»: Україна таки відключила електрику на окупованій території Луганської області

«Тьомная ночь...»: Україна таки відключила електрику на окупованій території Луганської області

Тепер так звана «ЛНР» має продемонструвати свою абсолютну незалежність від України та світу

«Тьомная ночь...»: Україна таки відключила електрику на окупованій території Луганської області
Фото pixabay.com

У ніч на 25 квітня НЕК «Укренерго» разом із ЛЕО «Енергетичний альянс» та ДТЕК «Східенерго», якому належить Луганська ТЕС, провели операцію по відключенню окупованої території Луганської області від єдиної об’єднаної енергосистеми України (ЄОС). Фактично, лінії електропередач з Луганської ТЕС, що йдуть на окуповану територію Луганщини, були від’єднані від ЄОС та заблоковані. Ця процедура готувалася декілька місяців.

Головною причиною такого рішення стала катастрофічна, для ЛЕО та ДП «Енергоринок», заборгованість окупованої території Луганщини за електрику. На 1 березня 2017 року борг ЛЕО перед ДП «Енергоринок» складав 5,2 млрд грн. Споживачі заборгували ЛЕО 5,5 млрд грн, з яких майже 5 млрд грн, або більше 90%, – з неконтрольованих територій (НКТ).

Цікаво, але найбільшими боржниками з НКТ, згідно з прес-релізом ЛЕО, є: «Алчевський металургійний комбінат» (1 млрд грн) Сергія Тарути; «ДТЕК Ровенькиантрацит» (2 млрд грн), «ДТЭК Свердловантрацит» (0,5 млрд грн), «Краснодонвугілля» (0,18 млрд грн) – Ріната Ахметова: разом – майже 3,7 млрд грн. Але офіційних коментарів відносно цієї ситуації вони не давали.

На цьому тлі заборгованість, наприклад, соціальних споживачів з контрольованої території виглядає копійчаною: заклади місцевих бюджетів – 6,2 млн грн, державного – 6,3 млн грн: разом – 12,5 млн грн. У ЛЕО нагадують, що компанія неодноразово повідомляла про наявність боргів у різні держінстанції, включно з канцелярією прем’єр-міністра, але не дочекалася  жодної реакції.

Учора, під час спільної прес-конференції із генсеком ОБСЄ Ламберто Заньєром, голова МЗС Росії Сергій Лавров, коментуючи ситуацію в окупованій Луганській області, назвав останню «Лаоська народна республіка». Це вже друга подібна обмовка російського міністра, перша сталася в серпні 2016 року. Втім, судячи з ситуації, що розгортається  на окупованій території частини України, їй не далеко і до ситуації в південноазійському Лаосі. 

Як пройшло відключення? Найбільшими боржниками за електроенергію на окупованій Луганщині виявилися підприємства Тарути і Ахметова, отже вони і споживали більшу частину електроенергії регіону. І зовсім не поспішали погашати ці борги своєму колезі, пану Костянтину Григоришину (йому належить ЛЕО «Енергоальянс»). Тож «націоналізація» їхніх підприємств майже два місяці тому сьогодні бачиться зовсім в іншому світлі – обом олігархам було вигідно «передати» свої активи під відповідальність будь-кого, разом із цими боргами.

Враховуючи той факт, що керівництво ЛЕО «Енергоальянс» уже більше півтора року просить уряд вирішити проблему із постачанням безоплатної електроенергії на окуповані території, а уряд «заворушився» лише після початку блокади, яку розпочали добровольчі батальйони, здається, що це рішення про відключення було вельми-вельми виважене зі всіх боків.

Як житиме окупована Луганщина? Під час централізованого відключення Луганська від об’єднаної енергосистеми України невідомі воєнізовані загони намагалися заблокувати роботу низки енергопідстанцій (наприклад п/с «Михайлівська») на окупованій території, щоб відімкнути від енергопостачання й усю вільну частину Луганщини. Принаймні, було відімкнуто декілька мереж у 110 кВ та 35 кВ, внаслідок чого без електроенергії залишилось село Трьохізбенка і кілька сіл поруч на лінії розмежування. Їх усіх у вівторок ввечері підключили до енергомережі.

Побутові споживачі на окупованій Луганщині не відчули  зміни постачальника електроенергії. Ще вночі з 24 на 25 квітня всі міста та села перевели на постачання електроенергії від Зуївської та Старобешівської ТЄС, які також знаходяться на окупованій території Донеччини.

Крім того, представник РФ у контактній групі з урегулювання ситуації на сході України Борис Гризлов заявив, що Росія забезпечуватиме Луганську область безперебійними поставками електроенергії в рамках гуманітарної підтримки. На окуповану територію Луганщини заходить ЛЕП 500 кВ з Нововоронезької АЕС. Вона заходить на підстанцію «Перемога», потім йде повз підстанцію «Новодонбаська» і завершується на підстанції «Донбаська» на вільній території України.

«Тьомная ночь...»: Україна таки відключила електрику на окупованій території Луганської області

«Нам було відомо про альтернативний шлях постачання електроенергії. Інше питання, що ця територія контролюється Росією та боєвиками, і точних обсягів поставок ми не знаємо. За деякими даними, там напруга нижче заявленої, і її вистачає для будинків, проте, явно не для промислових підприємств… Там не вистачає потужностей», – вважає Вадим Черниш, міністр України з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

Ця схема, із роботою Зуївської та Старобешівської ТЕС, за підтримки поставок з Нововоронезької АЕС, вже працювала у 2014 році. А якщо росіяни збудують перемичку від магістральної ЛЕП «Перемога» – «Донбаська» на підстанцію «Новодонбаська», то постачання електроенергії буде ще стабільнішим. Тож схема налагоджена, і цивільне населення жодних проблем не відчує. Хіба що… сильно зросте платіжна дисципліна.

Платити таки доведеться. До цього часу фейкова влада «ДНР» і «ЛНР» хизувалася тим, що в їхніх «республіках» мізерні комунальні платежі. Принаймні, вдвічі-тричі менші, ніж в Україні. Це питання – один з пропагандистських меседжів усіх «республіканських» ЗМІ. До речі, російські та донецькі телеканали працюють на всій території Донецької та Луганської областей впритул до Дніпропетровської, Харківської та Запорізької областей. Жодних «заходів обмеження» немає, як немає й повноцінної трансляції українських каналів.

Мізерні платежі пояснюються тим, що насправді «республіки» ні за що не платять. Поки що за них це роблять жителі Росії. Як відомо, газ на територію ОРДЛО «Газпром» постачає із власної ініціативи. Періодично компанія виставляє рахунки НАК «Нафтогаз України» – наприкінці 2016 року вони сягнули $700 млн, але НАК категорично відмовляється за ними сплачувати.

Вода йде з території України, і навряд чи її перекриють, навіть після відключення електроенергії. «Скоріше за все, буде прийняте рішення не відключати Попаснянський водоканал, аби не спровокувати санкції, які настануть у випадку порушення гуманітарних норм», – вважає заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука. 90% питної води водоканал перекачує на неконтрольовану територію Луганської області, і, виходячи з гуманітарних норм, Україна, як держава, не має права перекривати постачання питної води для населення.

Втім, з електроенергією ситуація геть інша – за неї треба таки платити. Зуївська та Старобешівська ТЕС тепер належать «народним республікам», і їм необхідно забезпечувати функціонування станцій. Та й електрика з Нововоронезької АЕС – теж не безкоштовна. Напередодні Борис Гризлов не зміг сказати, на яких умовах російська електроенергія йтиме в Луганську область. Але навряд чи безкоштовно. Хоча б тому, що в сусідніх російських областях населення платить за неї чималі гроші. Навіть більші ніж в Україні.

Mind знайшов ці показники, вони різняться навіть за областями, як різниться за областями і соціальна норма. Наприклад, у Ростовській області вона становить 96 кВт∙год на людину в місяць, а в Краснодарському краї – 250 кВт∙год на людину. В інших областях застосовується режим денного та нічного споживання. 

Для домогосподарств із газовими плитами Соціальна норма* Більше соцнорми*
Ростовська область

3,60 руб. за 1 кВт∙год (1,62 грн)

5,04 руб. за 1 кВт∙год (2,27)

Воронезька область

денна зона (з 7 до 23 годин)
3,91 руб. за 1 кВт∙год (1,76 грн)

нічна зона (з 23 до 7 годин)
2,21 руб. за 1 кВт∙год (0,99 грн)

Бєлгородська область

денна зона (з 7 до 23 годин)
4,16 руб. за 1 кВт∙год (1,87 грн)

нічна зона (з 23 до 7 годин)
2,53 руб. за 1 кВт∙год (1,14 грн)

Краснодар і Краснодарський край

Перше півріччя:

4,28 руб. за 1 кВт∙год (1,92 грн)

Друге півріччя:

4,44 руб. за 1 кВт∙год (2 грн)

Перше півріччя:

4,28 руб. за 1 кВт∙год (1,92 грн)

Друге півріччя:

6,22 руб. за 1 кВт∙год (2,8 грн)

*Офіційні тарифи, затверджені регіональними органами з регулювання тарифів РФ; тарифи діють з 1 січня 2017 року.

Сьогодні (26 квітня) у Мінську пройдуть чергові консультації робочих груп України та Росії щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Безперечно, обговорюватиметься й питання постачання електроенергії та платежів за неї. А також – розрахунків за воду, яка йде на окуповану територію. Тільки Попаснянський водоканал, який перекачує цю воду, заборгував енергетикам з ЛЕО понад 300 млн грн. Якщо питання оплати буде вирішене, постачання електроенергії може відновитися. Інакше Росія, разом із газом, даруватиме «республіці» ще й електроенергію. Бо Україна за неї вже точно платити не буде.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті