Східний демарш: «Нафтогаз України» планує згорнути свій проект у Єгипті

Східний демарш: «Нафтогаз України» планує згорнути свій проект у Єгипті

Вартість і шляхи виходу з перспективного і прибуткового проекту мають суперечливе обгрунтування

Східний демарш: 	«Нафтогаз України» планує згорнути свій проект у Єгипті
Фото RoyalDutchShell

Із початку цього року керівництво «Нафтогазу України» активізувало діяльність у напрямку відчуження нафтогазовидобувного проекту в Єгипті. На даному етапі зусилля компанії спрямовані на проведення тендера й оцінку доцільності продажу активів у Єгипті. Водночас утрата єгипетського проекту означатиме викреслення України із єдиного повноцінного і реалізованого проекту на світових ринках.

НАК «Нафтогаз України» через свою дочірню компанію «Закордоннафтогаз» здійснює розвідку й експлуатацію двох нафтогазоносних блоків у східній пустелі Єгипту – South Wadi El Mahareeth та Wadi El Mahareeth. Роботи на цих блоках, запаси яких становлять 360 млн т нафти, ведуться на основі концесійних угод, що були підписані у 2012 році між «Закордоннафтогазом» і урядом Арабської Республіки Єгипет та Державною нафтовою компанією GANOPE (Ganoub El – Wadi Holding Petroleum Company). Термін дії концесійних угод – 28 років.

У травні «Нафтогаз України» скасував тендер на надання інвестиційно-банківських послуг з оцінки доцільності продажу своїх активів у Єгипті та пошуку потенційних покупців. Тендер було оголошено у квітні. Причина скасування – подання лише однієї пропозиції: до участі у торгах зголосилася тільки французька компанія Lazard Freres. Очікувана вартість закупівлі становить до 39 млн грн ($1,45 млн).

Проте, процес відбору «оцінювача» має бути доведений до логічного завершення. У тому числі й тому, що оголошення тендера зумовлено рекомендацією наглядової ради «Нафтогазу». Обраний радник має забезпечити надання послуг, які включатимуть аналіз та рекомендації щодо підстав для продажу активів у Єгипті, створення переліку потенційних інвесторів та можливих способів їхнього залучення.

І хоча «рекомендація» наглядової ради була сформульована лише навесні 2017 року, але «просування» теми продажу єгипетського проекту розпочалося фактично відразу після зміни керівництва «Нафтогазу» – у 2014-му.

Наприкінці минулого року голова правління НАК Андрій Коболєв уже прямо заявляв, що компанія розглядає можливість продажу своїх єгипетських активів, оскільки цей бізнес не приносить особливих прибутків у зв’язку з падінням цін на нафту. «Його (нафтовидобувний бізнес в Єгипті) можна розвивати, а можна з нього виходити. Я вважаю, що з нього потрібно виходити», – зазначив Коболєв.

Комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко у лютому 2017 року також підтвердив, що компанія має план залучити інвестиційно-банківського радника, який допоможе продати активи в Єгипті: «Він (радник) оцінить реальні пропозиції, скільки за цей проект готові дати, і ми порівняємо з нашими очікуваннями». Також Вітренко заявив, що при успішній оцінці «Нафтогаз» ставитиме питання про продаж єгипетського проекту перед наглядовою радою та урядом.

Власне, протягом попередніх років відбувалося систематичне формування «статусу» проекту видобутку нафти і газу в Єгипті як «збиткового» та «неперспективного», що у майбутньому дасть можливість продати його без надмірного публічного резонансу – суспільство сприйме це як необхідний крок.

У цьому контексті показовою є зміна відомостей про наявні запаси енергоносіїв у рамках єгипетського проекту, яка лишилася майже непоміченою серед широкого загалу. Зокрема, станом на 1 січня 2015 року компанія Ryder Scott провела оцінку запасів у Єгипті, згідно з якою загальні ресурси (підтверджені та ймовірні) становили 1,132 млн т нафти і 599,6 млн куб. м газу. Водночас у 2006 році, за оцінкою ДП «Науканафтогаз», що було підтверджено висновком Державної комісії України по запасах, видобувні ресурси нафти блоку Alam El Shawish East складали 73,5 млн тонн. Отже, за 10 років ресурси зменшилися у 70 разів, що викликає питання та дискусії.

Іще однією особливістю спроб відмовитися від єгипетського проекту «Нафтогазу» є юридичне підпорядкування прибуткової ділянки Alam Еl Shawish East, а також ділянок, що розробляються – South Wadi El Mahareeth та Wadi El Mahareeth. Усі вони управляються Petrosannan Company – спільною компанією «Нафтогазу» і «Єгипетської генеральної нафтової корпорації». І ДП «Закордоннафтогаз» не має до прибуткового бізнесу жодного відношення.

За наявною у Mind інформацією, зменшення показників запасів і ресурсів є свідомим та цілеспрямованим заниженням інвестиційної привабливості єгипетського проекту «Нафтогазу». Як результат, за оцінкою корпоративних джерел із оточення наглядової ради НАКу ціна можливого продажу може коливатися у межах $30–40 млн. При цьому в «Єгипетській генеральній нафтовій корпорації» оцінюють частку «Нафтогазу» у Petrosannan Company на рівні $200–220 млн.

До того ж «Єгипетська генеральна нафтова корпорація» неодноразово отримувала неформальні пропозиції від «Нафтогазу» щодо компромісного виокремлення частки «Нафтогазу» у Petrosannan Company для подальшого продажу. Також з 2014 року систематично тривали спроби керівництва «Нафтогазу» залучити до фінансування ДП «Закордоннафтогаз» і Petrosannan Company кредитну лінію на суму $50–60 млн. Водночас такий кредит може стати причиною для визнання компанії банкрутом та продажу «за борги».

Унаслідок цього подібні ініціативи «Нафтогазу» протягом 2014–2016 років перманентно викликали інтерес правоохоронних органів. Також фігурувала інформація про інтерес до «приватизації» єгипетського проекту серед оточення екс-прем’єра України Арсенія Яценюка. Нині ж більш активна увага до долі єгипетського проекту «Нафтогазу» з боку оточення президента Петра Порошенка може або призупинити процес відчуження перспективного і прибуткового майна у Єгипті, або, навпаки, довершить цей процес.

Довідка:

У 2015 році «Нафтогаз України» збільшив видобуток в Єгипті нафти з конденсатом на 20,7% порівняно з 2014 роком – до 318 000 тонн (2,33 млн барелів). Виробництво комерційного газу склало 192 млн куб. м, що в 4,8 разу більше, ніж у 2014-му. У 2015 році від єгипетського проекту планувалося отримати $67 млн (1,7 млрд грн) і здійснити інвестиції на суму $64 млн. Ці плани були виконані. 

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло