Тест на зрілість уряду: чи будуть нарешті продані енергетичні компанії

Тест на зрілість уряду: чи будуть нарешті продані енергетичні компанії

І за які з лотів найактивніше битимуться олігархи

Этот материал также доступен на русском языке
Тест на зрілість уряду: чи будуть нарешті продані енергетичні компанії
Фото: shutterstock

Фонд держмайна України (ФДМУ) оголосив продаж блокуючих пакетів акцій (25%) восьми енергокомпаній – чотирьох енергопостачальних (обленерго) та чотирьох енергогенеруючих. Торги відбуватимуться в середині серпня на біржевих майданчиках у формі аукціонів з підвищенням ціни. Відповідно до відкритих даних, п’ять з цих компаній контролюють структури Ріната Ахметова.

Дата торгів Біржа Назва компанії Ціна, млн грн Основні акціонери
15 серпня 2017 Українська біржа ПАТ «Одесаобленерго» 631,3 50% – VS Energy (Олександр Бабаков – Євгеній Гіннер);
25% – пов’язані міноритарні акціонери
16 серпня 2017 «Іннекс» ПАТ «Донецькобленерго» 143,8 71,5% – ДТЕК (Рінат Ахметов)
16 серпня 2017 Українська міжбанківська валютна біржа ПАТ «Донбасенерго» 669,2 60% – ПАТ «Енергоінвест холдинг» (номінальні власники Роберт Бенш і Андреас Церні. Раніше – Ігор Гуменюк)
16 серпня 2017 «Перспектива» ПАТ «Сумиобленерго» 370,2  69% – «Енергостандарт» (Костянтин Григоришин)
17 серпня 2017 Київська міжнародна фондова біржа ПАТ «Дніпрообленерго» 728,2 52% – ДТЕК (Рінат Ахметов);
16% – «Енергостандарт» (Костянтин Григоришин)
17 серпня 2017 Київська міжнародна фондова біржа ПАТ «Дніпроенерго» 728,2 68,8% – ДТЕК (Рінат Ахметов)
18 серпня 2017 ПФТС ПАТ «ДТЕК Західенерго» 347,6 72,2% – ДТЕК (Рінат Ахметов)
18 серпня 2017 ПФТС ПАТ «Київенерго» 759,6 72,4% – ДТЕК (Рінат Ахметов)

Чи відбудуться аукціони? Експерти енергоринку в розмові з Mind підкреслюють: Фонд держмайна вже стільки разів оголошував та скасовував конкурси на продаж енергокомпаній, що тепер немає впевненості у тому, що ці торги нарешті відбудуться. До того ж гойдалки «оголосив – скасував» негативно позначилися на ціні лотів та інтересі потенційних інвесторів.

«Чи відбудуться заявлені аукціони – питання філософське, оскільки пакети акцій не є ключовими для жодної компанії. І, по суті, це буде добра воля наявних власників: консолідувати останні пакети чи не звернути на них увагу. Я не очікую, що хтось із сторонніх покупців змагатиметься за ці пакети. А тим більше, що прийде хтось із портфельних інвесторів, хто планує увійти в компанію і щось там зробити», – зазначає Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики.

З ним погоджується і Світлана Голікова, президент консалтингової компанії «ТрансЕнергоКонсалтинг». «Розраховувати на прихід якихось великих інвестиційних гравців не доводиться. Імовірно, будуть ті самі інвестори, що вже володіють значними пакетами. В Одесі, навіть якщо прийде якась маловідома невеличка компанія, то, скоріше за все, це ті ж власники будуть самі себе купувати. За різними оцінками, VS Energy там сконцентрувала від 50 до 60% акцій», – каже Голікова і додає: конкуренції можна буде очікувати хіба що у випадку «Дніпрообленерго». Адже, Костянтин Григоришин, можливо, захоче позмагатися за цей актив з Рінатом Ахметовим.

Навіщо це ФДМУ? Для держави володіння 25% акцій у цих енергокомпаніях не надає жодних переваг чи зисків. А от їхній продаж дозволить владнати корпоративні суперечки в деяких компаніях та підвищить інвестиційні можливості головних акціонерів.

Наскільки адекватні заявлені ціни? На думку Олександра Харченка, стартові ціни достатньо адекватні, враховуючи нинішній стан компаній. При цьому певну тривогу викликають протиріччя в самому процесі ціноутворення. «З одного боку, ФДМУ виставляє ціни на 300–600–700 млн грн, з другого – НКРЕКП говорить про введення RAW (стимулюючих) тарифів  і показує оцінки основних фондів цих компаній до 12 млрд грн. Це не зовсім вкладається в розуміння», – пояснює експерт.

Водночас Світлана Голікова сумнівається, що заявлені стартові ціни беззаперечно влаштують потенційних покупців. «Можливо, для «Київенерго» ціна виважена, враховуючи всі активи. Утім, вважаю, що два-три об’єкти Фонду вдасться продати за цінами, наближеними до заявленої», – розмірковує вона.

Які з лотів – найцікавіші? За словами Голікової, цікаво буде спостерігати за торгами ПАТ «Донбасенерго». Головна їхня ТЕС – Старобешівська – знаходиться на окупованій території, отже, несе в собі величезні інвестиційні ризики. Але якщо ці території найближчим часом будуть інтегровані в Україну, тоді цінність таких активів значно зросте.

«Набагато більший інтерес буде до таких обленерго, як «Миколаївобленерго» та «Хмельницькобленерго», там держава тримає по 70% акцій. От там можна очікувати і велику ціну, і західних інвесторів. Наступний етап приватизації буде набагато цікавіший за нинішній», – пояснює Світлана Голікова.

А як же нинішні власники? Експерти сподіваються, що представники уряду та ФДМ налагодили діалог з наявними власниками, і, якщо не всі, то хоч декілька пакетів акцій вдасться продати. «Припускаю, що Фонд попередньо провів консультації з основними власниками і визначив ціни на рівні тієї суми, яку покупці готові сплатити», – говорить Голікова. 

Про те, що заявлені ФДМ ціни – це верхня межа, на яку теоретично можуть погодитися потенційні інвестори, впевнений і Олександр Харченко. «Якщо за «Київенерго» буде сплачено 760 млн грн, вважатиму це великою перемогою ФДМ. Сподіваюся лише, що ці ціни були погоджені із власниками, і щось таки буде продано. На конкуренцію, навіть внутрішню, на торгах надії немає», – резюмує експерт. 

Енергохолдинг «ДТЕК» поки що не прийняв жодного рішення щодо участі в торгах Фонду держмайна.

«ДТЕК аналізує опубліковані умови участі в торгах. Рішення буде прийняте з урахуванням ситуації на ринку електроенергії України і перспектив його розвитку», – повідомили у прес-службі компанії агентству «Інтерфакс».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло