Пекло в Мараві: ІДІЛ переніс війну на Філіппіни

Пекло в Мараві: ІДІЛ переніс війну на Філіппіни

Бойовики ІДІЛ здивували і стривожили Азію, захопивши 200-тисячне місто в переважно католицькій країні

Этот материал также доступен на русском языке
Пекло в Мараві: ІДІЛ переніс війну на Філіппіни
Фото Getty Images / Global Images Ukraine

Ескалація кризи в Мараві вражає своєю динамікою. Наприкінці травня бойові дії тут ЗМІ описували як невелику військову операцію філіппінських силовиків проти пари дюжин місцевих ісламістів. На сьогодні центральні квартали Мараві перетворилися на руїни під щоденними обстрілами артилерії та авіації. Понад 750 людей загинули і більше 300 000 жителів довелося евакуювати із зони бойових дій.

Зйомки бойових дій в Мараві дають підстави називати це приозерне філіппінський місто «новим Мосулом» і «азіатським Сталінградом». На даному відео демонструється робота снайперів і мінометників на тлі напівзруйнованих будівель.

А на цьому бойовики показують розкидані на вулицях трупи військовослужбовців і хваляться зібраною з убитих солдатів зброєю і боєприпасами.

А ця зйомка з висоти пташиного польоту дозволяє оцінити масштаб руйнувань кварталів у центрі міста, де безліч будинків повністю стерті з лиця землі.

Бойові дії в Мараві – найбільшому місті острова Мінданао – почалися 23 травня. І ініціювали конфлікт не бойовики, а уряд. У цей день президент Філіппін Родріго Дутерте оголосив військовий стан в провінції Південний Ланао, щоб провести арешти членів місцевої організації «Мауте», що присягнула  на вірність ІДІЛ. На сайті уряду 23 травня було оголошено, що мета військової операції в Мараві – піймання Існілона Хапілона і близько 15 його прибічників. Відзначимо, лідера ісламістського угруповання «Абу Сайяф» Існілона Хапілона стали вважати головним регіональним терористом, після того як у квітні 2016 року газета ІДІЛ Al Naba присвоїла йому титул «емір усіх сил Ісламської держави на Філіппінах».

Влада обіцяла швидку зачистку, проте війська, що увійшли в місто, зіткнулися з несподіваними перешкодами: заблокованими і замінованими дорогами, палаючими будівлями, інтенсивним снайперським вогнем і живими щитами у вигляді десятків городян, взятих ісламістами в заручники. Бойовиків «Мауте» в місті виявилося не 15, як спочатку повідомляв уряд, а понад 700. Вони зайняли адміністративні будівлі міста, спустивши на них філіппінські прапори і піднявши чорні прапори ІДІЛ. Швидкий наступ армії та поліції вглиб міста виявився неможливим.

«Філіппінські солдати відмінно вміють воювати в джунглях, але не в міських операціях. Снайпери ІДІЛ дуже хороші. Кожне їх потрапляння – це потрапляння в голову», – пояснює ситуацію офіційний представник філіппінських збройних сил капітан Джо-Енн Петінглей.

«Зачистка Мараві відбувається повільно через те, що з незрозумілих причин жителі цього міста будували свої будинки дуже міцними і зміцнювали стіни бетоном, який не пробивають гарматні снаряди і гранатомети. Солдатам необхідно увійти і знешкодити кожну будівлю. Але навіть якщо у них є кувалда, їм непросто потрапити всередину, бо двері будинків заміновані, вікна теж. Військовим доводиться продумувати свої просування дуже обережно, щоб уникнути непотрібних жертв», – цитує урядовий сайт міністра оборони Філіппін Делфіно Лорензану.

З перших днів операції філіппінська влада раз у раз заявляє, що бойовики в Мараві оточені, ослаблені, і що повернення міста – це питання декількох днів. Однак штурм Мараві триває вже 12 тижнів, усі три лідери бойовиків – Існілон Хапілон, Омар Маутен і Абдулла Маутен – досі живі, і операція все більше схожа на руйнування міста, а не на його зачистку.

Згідно з офіційною статистикою філіппінського уряду, за 76 днів бойових зіткнень у Мараві було вбито 523 бойовики «Мауте», 122 урядових військовослужбовців і 45 мирних жителів. Поранено понад 900 солдатів урядових сил. Серед загиблих ісламістів ідентифіковані не тільки філіппінці, а й громадяни сусідніх Індонезії та Малайзії, а також Ємену, Саудівської Аравії та Чечні.

Вказуючи на участь іноземців в обороні Мараві, влада Філіппін заявляє, що має справу з «вторгненням міжнародного терористичного угрупування». Джихадісти, які захищають місто, безсумнівно, отримали інструкції та грошову допомогу від ватажків ІДІЛ і ведуть прямі переговори з Сирією. Однак експерти відзначають, що у ісламістського повстання на Філіппінах є внутрішні причини: жахлива етнічна, релігійна і фінансова поляризація.

Пекло в Мараві: ІДІЛ переніс війну на Філіппіни
Фото Getty Images / Global Images Ukraine

Реальний дохід у перерахунку на одиницю населення у філіппінській столиці Манілі, як пише видання ManilaTimes, втричі вище, ніж в середньому по країні, і в 17 разів вище, ніж у регіонах проживання мусульман на острові Мінданао. Якщо в Манілі люди заробляють як середньостатистичні жителі Мексики, Бразилії чи Китаю, то мусульманські райони Мінданао за рівнем доходів можна порівняти з Мозамбіком і Конго.

Повстання в Мараві, що спалахнуло на острові в тисячах кілометрів від Сирії та Іраку, є великою пропагандистською перемогою халіфату ІДІЛ і може надихнути його прихильників на захоплення інших міст. Аналітики висловлюють побоювання, що після завершення зачистки Мараві урядовими силами нове вогнище війни з ІДІЛ може утворитися в будь-якому іншому місті на Філіппінах, в Індонезії та Малайзії.

«Битва в Мараві скоро буде закінчена, але більш широка війна з терором увійшла в нову фазу. ІДІЛ послав нам чіткий меседж, що не обмежений однією географічною областю, а розкинув свої щупальці по всьому світу. Це не кінець ІДІЛ, а нова глава в його історії», – робить висновок міжнародний експерт з Атенео-де-Маніла Річард Хейдаріан.

Експертів непокоїть той факт, що в Південно-Східній Азії проживає більше мусульман, ніж на всьому Близькому Сході, а високий рівень бідності та безробіття серед молоді робить мусульманські громади родючим ґрунтом для плекання ненависті до своїх урядів, західних цінностей і «хрестоносців», що «пригнічують» ісламський світ.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті