Короткозора помста Держдепу: чому не слід радіти «безвізу» для росіян

Короткозора помста Держдепу: чому не слід радіти «безвізу» для росіян

І як вчорашній демарш США в дипломатичній грі «зуб за зуб» з РФ зіграє на користь націоналістам

Этот текст также доступен на русском
Короткозора помста Держдепу: чому не слід радіти «безвізу» для росіян
Фото kremlin.ru

Тиск громадськості змусив Дональда Трампа нанести по Росії переконливий удар у відповідь – цього місяця ЗМІ обрушили на президента США нову хвилю звинувачень у «проросійськості», після того як він не засудив, а сказав «спасибі» Володимиру Путіну за вигнання з РФ американських дипломатів.

Як писав Mind, 30 липня Москва у відповідь на затвердження в сенаті США нового пакету антиросійських санкцій зажадала, щоб Штати до 1 вересня скоротили чисельність американських дипломатичних місій у РФ на 755 осіб – до не більше 455 співробітників. Президент США привітав це рішення, зрадівши, що воно дозволить Штатам зробити давно заплановані скорочення персоналу і заощадити на зарплатах.

Пізніше Дональд Трамп уточнював, що його «спасибі» було сарказмом, проте звинувачення в підозрілому небажанні критикувати Путіна, в прояві неповаги до співробітників американських дипмісій і в деморалізації нації не вщухали до вчорашнього дня.

Американський контрзахід. Нарешті 21 серпня США озвучили черговий контрзахід, покликаний показати, що Росія видворенням американських дипломатів «зробила постріл собі в ногу». Штати повідомили, що через виконане на вимогу Кремля звільнення 755 співробітників вони тимчасово заморозять, а потім істотно ускладнять процедуру видачі росіянам віз.

Як говориться в заяві посольства США, процедура видачі всіх неімміграційних віз у всіх чотирьох дипломатичних представництвах США на території Росії буде зупинена на вісім днів – з 23 серпня до 1 вересня 2017 року. Потім можливість подати документи на візу відкриється, але лише у посольстві в Москві. Американські консульства в Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі та Владивостоці на невизначений термін закриють двері для російських заявників і обслуговуватимуть тільки американців.

Наскільки істотно новий візовий порядок ускладнить життя росіянам, охочим здійснити туристичні, ділові або освітні поїздки в США, незрозуміло. За найгіршими прогнозами турагентств, час очікування візи може збільшитися з двох до шести місяців, а жителі віддалених від Москви регіонів Росії почнуть масово відмовлятися від планів відвідати США через неможливість пройти співбесіду та оформити документи в консульствах.

Нові правила можуть створити незручності для сотень тисяч російських громадян. За даними Держдепартаменту США, у 2016 році в Росії було видано 182 957 американських неімміграційних віз. При цьому в Москві – понад 136 000, у Санкт-Петербурзі – 27 500, у Єкатеринбурзі – більше 11 500, У Владивостоці – понад 7000 віз.

Представники російської влади на чолі з міністром закордонних справ Сергієм Лавровим поспішили висловити гнів і тривогу щодо дій США. «Американські автори цих рішень затіяли чергову спробу викликати невдоволення російських громадян діями російської влади. Ця логіка відома. Це логіка тих, хто організовує кольорові революції. І це інерція адміністрації [колишнього президента США Барака] Обами в чистому вигляді», – цитує Сергія Лаврова газета «Ведомости».

Російські дипломати настроєні оптимістично. Багато експертів вважають, що насправді російські дипломати вчора видихнули з полегшенням, бо очікували більш потужного удару з боку американців. Такий хід, як заморозка видачі віз США, дає можливість російській стороні утриматися від дій у відповідь і поставити дипломатичну війну на паузу. Сергій Лавров уже оголосив, що Росія не відповідатиме дзеркально, і «не зриватиме зло на американських громадянах».

«Це був один з тих контрзаходів, про які американці попереджали, тому він не став великим сюрпризом для російського МЗС... Поки від російської сторони відповіді чекати не варто, оскільки американці і самі точно не знають, як буде реалізовуватися новий візовий механізм», – коментує ситуацію з припиненням видачі віз США редактор американського видання Al-Monitor Максим Сучков.

За його словами, до набагато серйознішої деградації відносин двох країн призвело б закриття російського консульства. Зараз у РФ на території США чотири консульства – на одне більше, ніж у американців. «Закриття російського консульства напевно спровокувало б дзеркальну реакцію скорочення чисельності, і вузол би продовжував затягуватися», – пояснює Сучков.

Короткозора помста Держдепу: чому не слід радіти «безвізу» для росіян
Фото Dharmikatva / wikipedia

Переважна більшість громадян РФ в Штати не їздить, і не прагне, тож малоймовірно, що візові ускладнення розпалять невдоволення урядом у російському суспільстві. За даними Ростуризму, у першому кварталі 2017 року США займали тільки 28-е місце в списку популярних країн для російських туристів. Ділових поїздок у цьому напрямку теж відбувається мало.

На думку головного редактора радіомовлення німецької Deutsche Welle Міодрага Шоріча, російські політики тільки раді тому, щоб ізолювати громадян своєї країни ще сильніше. І застосуванням санкцій проти російського громадянського суспільства американські конгресмени діють «короткозоро і контрпродуктивно».

«Що станеться, якщо російському студенту з Єкатеринбурга або бізнесмену з Владивостока залишать можливість отримати американську візу тільки в Москві? Багато людей просто не зможуть дозволити собі довгу і дорогу поїздку до столиці. Вони залишаться вдома, і в майбутньому це призведе до радикального скорочення числа росіян, здатних сформувати своє власне враження про Америку. Чи саме цього хочуть яструби Конгресу?» – розмірковує Міодраг Шоріч.

За його словами, щоб змінити менталітет росіян, американцям і європейцям потрібно не ізолювати їх, а, навпаки, більше спілкуватися з ними, запрошувати їх до себе і показувати їм те, що в їхньому уявленні є «ворожим Заходом». Молоді росіяни, які побачили площу Таймс-сквер у центрі Нью-Йорка, діловий світ Лондона, культурне життя Берліна, повертаються на батьківщину іншими людьми. У них змінюється і бачення Росії: на що вона схожа зараз, і якою вона має бути.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло