Як мобільні оператори заробляють на інтернеті речей

Як мобільні оператори заробляють на інтернеті речей

І яким чином датчики на хвостах корів, у зубних щітках, автомобілях та інші розумні гаджети спрощують життя бізнесу і простим українцям

Этот материал также доступен на русском языке
Як мобільні оператори заробляють на інтернеті речей
Фото Shutterstock

$1,7 трлн – такого обороту досягне світовий ринок IoT (інтернету речей) вже у 2017 році, прогнозує Gartner. Шматок цього пирога дістанеться й українським мобільним операторам. Mind з'ясовував, як ці технології сьогодні полегшують життя бізнесу і простим українцям, а мобільні оператори збільшують доходи від надання М2М-послуг.

Як Україна підключалася до інтернету речей? Одну з нині трендових ніш IoT – Machine-to-Machine (M2M, або телематику) стільникові гіганти почали освоювати ще на початку нульових. «Перший М2М-клієнт з'явився у «Київстар» наприкінці 2002 року. Це була охоронна компанія, для якої ми розробили два перших тарифних плани: для охорони стаціонарних та рухомих об'єктів. SIM-карти вже тоді встановлювалися в обладнання сигналізації. У той час це здавалося фантастикою: адже навіть мобільні телефони були далеко не у всіх», – згадує менеджер з маркетингу «Київстар» Євген Берус.

За підрахунками аcоціації GSMA Intelligence, у ІІ кварталі 2017 року в нашій країні було вже майже 2,14 млн активних SIM-карт телематики. Протягом останніх восьми років їхня кількість у середньому зростала на 50%.

Як мобільні оператори заробляють на інтернеті речей

55% ринку нині тримає «Київстар». Його колеги також нарощують базу. «Приріст кількості М2М-підключень цього року на 50% більше, ніж в попередньому», – розповідає начальник відділу бізнес-послуг «Vodafone Україна» Олена Підгірна.

У прес-службі lifecell пояснюють: «М2М – один з тих сегментів, що зростають найшвидше. Починаючи з 2015 року ми можемо говорити про збільшення цього бізнесу вдвічі на рік».

Ключові драйвери зростання. Це, перш за все, можливість контролю і автоматизації бізнес-процесів, що дозволяє оптимізувати витрати, вважають в «Київстар» і lifecell.

На думку Олени Підгірної, також стимулами стали п'ять факторів. «Масове поширення інтернету (за результатами ІІ кварталу 2017 року 3G-послуги Vodafone доступні близько 70% жителів України). Зростання проникнення смартфонів, які в цій сфері виконують роль пультів для IoT. Щорічне зниження вартості інтернет-сенсорів, відповідно і пристроїв, у середньому на 30%. Запуск спеціалізованих продуктів і тарифних пропозицій (у жовтні минулого року Vodafone представив цілу лінійку диверсифікованих тарифів IoT для різних потреб). Регулярні значні інвестиції в розвиток IoT великих гравців світового ринку», – перераховує вона.

Хто замовляє телематику? Поки основні споживачі М2М-послуг – корпоративні клієнти. «Наразі 94% користувачів – В2В-сегмент», – розкриває цифри Євген Берус з «Київстар».

«Якщо раніше М2М-клієнтами були здебільшого великі компанії і корпорації, то зараз ми бачимо найбільший приріст в сегментах малого і середнього бізнесу. Можливо, одним з факторів став вихід на ринок доступних IoT-тарифів», – уточнює начальник відділу бізнес-послуг «Vodafone Україна».

Утім, за словами спікерів, останнім часом спостерігається зростання підключень і в середовищі В2С. «Попит на IoT-рішення серед приватних клієнтів зростає навіть швидше, ніж можна було спрогнозувати ще рік тому», – розповідає Олена Підгірна.

У «Київстар» вважають, що потенціал В2С ​​дуже великий. «У нашій стратегії розвитку IoT ми робимо великий акцент на розвиток В2В2С. Це сегмент В2В клієнтів, який пропонує рішення на В2С ринку. Ми інвестуємо наші можливості в партнерські відносини з перспективними компаніями, що розвивають IoT на українському і світовому рівні для створення спільних продуктів, які зроблять життя людей краще, а ведення бізнесу простіше», – розповідає Євген Берус.

Навіщо бізнес та прості українці платять за користування SIM-картами телематики? «Сфера застосування M2M дуже широка: безпека (системи оповіщення, контролю, сигналізації); моніторинг транспортних засобів, співробітників, пристроїв, визначення місцезнаходження дитини або домашньої тварини; енергоефективність; оптимізація діяльності (розробка маршрутів, передавання даних, що використовуються в торгівлі, тощо)», – розповідають в lifecell.

За даними «Vodafone Україна», найбільші темпи зростання попиту (понад 50%) минулого року «продемонстрували» охоронні системи, сигналізації для автомобілів, розумний будинок, тривожні кнопки. «Сигналізації, регулятори температури та освітлення в квартирі, чайники і навіть зубні щітки сьогодні можуть бути підключені до мобільного інтернету», – пояснює Олена Підгірна.

У «Київстар» наводять конкретний приклад. «Спільно з компанією GoGPS ME ми запустили продукт kidwatch. Це дитячі розумні годинник з GPS-маяком, можливістю здійснення дзвінків, а також численними датчиками і сенсорами. На відміну від китайських аналогів, цей продукт має українське програмне забезпечення, сервери і сертифікацію. Це закінчене End-to-End рішення, готове до використання «з коробки». Клієнту не потрібно купувати SIM-карту і робити будь-які налаштування годинника: досить встановити програму на телефон, ввести серійний номер – і пристрій готовий до роботи. Саме такі End-to-End рішення користуватимуться попитом у майбутньому», – вважає Євген Берус.

Які галузі вже активно користуються М2М? «Традиційно велика частина М2М-підключень припадає на фінансовий сектор, торгівлю, транспорт і енергетику, – розповідає Олена Підгірна. – Дуже перспективний напрямок М2М у світі – автомобільна промисловість. Поштовхом до розвитку цього сектора стало придбання компанією Vodafone в серпні 2014 року Cobra Group (лідера в області автомобільної безпеки і автострахування). Для України це теж дуже цікавий напрямок, особливо протикрадіжні сервіси».

Також, за її словами, в останній рік М2М-рішення активно впроваджуються в агропромисловому комплексі та ЖКГ: «Агросектор починає дивувати різноманітністю – від систем поливу до датчиків вимірювання готовності зерна до помелу. Один з найнезвичайніших глобальних кейсів Vodafone – запроваджене партнерське рішення Vodafone Ireland – MooCall. Це датчик-сигналізатор про початок пологів у великої рогатої худоби, що закріплюється... на хвості корови. Справа в тому, що корови починають специфічні рухи хвостом напередодні пологів. Ці рухи фіксують датчики. Таким чином, фермери миттєво отримують інформацію про початок пологів і можуть надати необхідну допомогу тварині, де б вона в цей момент не знаходилася».

Ще один цікавий приклад в АПК – комплексне М2М-рішення для одного з найбільших виробників м'яса птиці в Україні. Це система миттєвого реагування на датчики і події, яка включає і відеомоніторинг курників на базі 3G-мережі «Vodafone Україна».

Починають освоювати технологію і різні стартапи. «Успіх стартапа залежить не тільки від бізнес-ідеї, а й від швидкості її втілення в життя. Тому вони дуже активні в плані експериментів і впровадження нових рішень. Там повністю відсутня бюрократія, що дозволяє запускати проекти в найкоротші терміни», – розповідає Євген Берус.

Скільки коштує задоволення? Мобільні оператори пропонують різні тарифи для корпоративних і приватних клієнтів. Для В2В у «Київстар» – тарифна лінійка від 10 до 100 грн на місяць, у «Vodafone Україна» – від 7 до 50 грн.

Для В2С «Київстар» пропонує пакет за 30 грн на місяць, «Vodafone Україна» – від 45 до 90 грн. У lifecell єдині тарифи для приватних і корпоративних клієнтів – від 8 до 25 грн на місяць.

Вартість пакетів залежить від кількості SMS, голосових хвилин, обсягу мобільного трафіку і користування додатковими унікальними пропозиціями.

Якими є доходи мобільних операторів від М2М? Спікери не розкривають точні дані. У «Київстар» нам повідомили, що за підсумками ІІ кварталу 2017 року є зростання в доходах на 25% у В2В і на 80% – у В2С (якщо порівнювати з аналогічним періодом 2016-го). У прес-службі lifecell кажуть, що за останній рік їхні доходи від послуги М2М збільшилися майже вдвічі.

Відштовхуючись від кількості SIM-карт, розмірів тарифів, ринкової долі гравців, можна дуже орієнтовно підрахувати, що нині всі оператори заробляють близько 54 млн грн на місяць, або 600 млн на рік. Половина «пирога» дістається «Київстар».

Перспективи М2М в Україні. Мобільні оператори розраховують на значне зростання інтернету речей в Україні. «M2M розвиватиметься, оскільки в цієї технології немає рівня насичення. Створюватиметься нове обладнання, процеси і технології, які покращуватимуть якість життя людей і ведення бізнесу», – впевнений Євген Берус.

«Поки за темпами зростання М2М-підключень і доходів Україна відстає від Європи – навіть від таких близьких країн, як Угорщина, Румунія або Чехія. Однак у п'ятирічній перспективі наша країна має шанс наздогнати своїх сусідів і до 2020 року вийти на рівень 5 млн М2М-підключень, який можна порівняти з прогнозами на ринках країн Східної Європи», – зазначає Олена Підгірна.

У lifecell вважають, що в подальшому успіх залежатиме від того, наскільки телеком-оператори та IT- бізнес зуміють наповнити технологію інструментами прийняття рішень і аналізом, запропонувати клієнтам програмні платформи оптимізації бізнесу. Це може призвести до зростання М2М-підключень і запуску 4G. Хоча для більшості пристроїв достатньо 3G-швидкості. «Однак із зростанням популярності таких послуг (коли знадобиться обслуговувати величезну кількість підключених пристроїв, які генерують багато трафіку) 4G – найкраща технологія для інтернету речей», – пояснює начальник відділу бізнес-послуг «Vodafone Україна».

У «Київстар» розповідають, що на 4G вони мають дуже велику надію в контексті зростання IoT: «Разом з тим в Україні дуже багато талановитих інженерів, які в період відсутності 3G-технологій змогли написати коди і оптимізувати роботу пристроїв під GPRS/EDGE-технології. Тому запуск 3G не дав лавиноподібного зростання. Безумовно, потреба в 3G для IoT є, але порівняно з базою, яка навчилася працювати на низьких швидкостях, ця потреба не така велика».

Що може заважати активному росту телематики? Як і в інших сферах, палиці в колеса устромляє «передбачуваність» політичної волі і зростання макроекономічних показників.

У lifecell виділяють такі чинники: «По-перше, це стримування розвитку телекомунікаційних послуг, а саме можливості операторів розширювати і покращувати мережу. Ні для кого не секрет, що на сьогодні український ринок телекомунікацій володіє одним з найнижчих ARPU у світі. З одного боку, зв'язок став доступним кожному, з іншого – оператори обмежені в інвестуванні в розвиток мережі/поліпшення її якості.

По-друге, незважаючи на те що Україна має величезний потенціал для розвитку IT-ринку, вітчизняні розробники більшою мірою зайняті в аутсорсингу послуг, і оператори не бачать на ринку великої кількості рішень від них. Водночас ринок потребує цих новинок. Є два сценарії розвитку: або на ринку з'являться українські компанії, здатні запропонувати рішення для телеметрії, або на ринок зайдуть гравці з інших країн».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло