Захворіло у світі
33,353,614
Померло у світі
1,001,644
Вилікувалось у світі
23,151,117
Захворіло в Україні
204,932
Померло в Україні
4,065
Вилікувалось в Україні
90,250
Ера штучного інтелекту: чи потрібна ще людству ваша професія

Ера штучного інтелекту: чи потрібна ще людству ваша професія

Як впливає роботизація на ринок робочої сили

Цей матеріал також доступний російською
Ера штучного інтелекту: чи потрібна ще людству ваша професія
Фото: pixabay.com

Дискусія про те, з якою вірогідністю машини замінять людину, та як скоро це станеться, не вщухають вже багато років. Прогнозується, що до 2025 року буде замінено близько чверті робочих місць у США. Вчені ж з Оксфордського університету кажуть про автоматизацію на рівні 35% у Великобританії протягом наступних 20 років. За прогнозами вчених, штучний інтелект (AI – artificial intelligence) повністю перевершить людину вже до 2053-го. Але AI – це розробки інновацій, які покликані не заважати людству, а навпаки, допомагати оптимізувати процеси та розширювати можливості діяльності людини. Отже, то чи варто вже турбуватися про свої робочі місця людству, зокрема українцям, та де можна переглянути у відсотках вірогідність того, що скоро вас на роботі замінить робот?

Україна та світ під призмою штучного інтелекту. Попит на AI у світі зростає шаленими темпами: за даними CB Insights, кількість підписаних угод, пов’язаних із розробками AI, з 2012 до 2016 року збільшилася відповідно з 150 до 698. Згідно зі статистикою, приблизно 54% робочого часу середньостатистичний працівник витрачає на рутинні справи, що виконуються за однаковим алгоритмом щоденно. Тому делегування цих зобов’язань роботам відкриє перед робітниками більше можливостей до прийняття креативних рішень та вирішення важливіших управлінських завдань. Вчені наголошують: існує 50%-ва вірогідність, що AI замінить людину в усіх можливих професіях вже через 45 років, а крайній термін тотальної роботизації – 120 років.

Водночас очевидно: Україна належить до країн, що розвиваються, і має невисокий відсоток автоматизації як на виробництві, так і в інших сферах. Усі інновації світу, що вже широко використовуються у таких передових країнах, як США та Канада, або у провідних країнах Європейського союзу, до України доходять через 50–60 років. Тому українськім спеціалістам турбуватися про свої робочі місця зарано. Проте тим, хто орієнтується на майбутнє працевлаштування за кордоном, слід вже зараз вчитися працювати з великими обсягами даних, покращувати навички програмування та вміти працювати зі штучним інтелектом.

Чи є шанси у креативних професій? На сучасних етапах банки вже застосовують системи штучного інтелекту у процесах гри на біржах. Також AI вже застосовується у медичній сфері, при розробці комп’ютерних ігор, а у 2001 році роботи отримали перемогу над людьми в імпровізованому змаганні з трейдерства. Очікується, що у майбутньому відбудеться перерозподіл обов’язків: людина відповідатиме за стратегії, інновації, кооперації й емоційні контакти з людьми, а AI, у свою чергу, автоматизує щоденні рутині завдання.

Втім, вже зараз журналістів у виданнях The Washington Post, Los Angeles Times, Associated Press і Forbes замінюють роботами для написання коротких новин і звітів з місця подій. Звісно, мова не йде про колумнистику або написання статей та творів у художньому жанрі. Але зібрати інформацію, структурувати її згідно з заданими параметрами і видати у вигляді невеликої за обсягами новини або статті – це вже реалії сьогодення. У Японії провідне рекламне агентство провело дослід: був знятий рекламний ролик під керівництвом креативного директора та під керівництвом робота, якого навчали креативним навичкам протягом декількох років. На розсуд глядачів представили обидва варіанти, і з перевагою лише у 8% виграла людина.

Критика штучного інтелекту. Ілон Маск, Стівен Гокінг, Білл Гейтс, а також інші вчені світового рівня називають штучний інтелект однією з найбільших загроз, з якою людство як цивілізація зіткнеться у найближчому майбутньому. Як приклад можна розглянути нещодавній ажіотаж, викликаний неконтрольованим генеруванням власної мови чат-ботів Facebook. Після чого експеримент з їхнім впровадженням у соціальну мережу було припинено. Якщо говорити про розробки AI у сфері озброєння, то вони взагалі можуть поставити під загрозу подальше існування людства.

Вчені наголошують, що при тотальній роботизації у майбутньому людство зіткнеться із масовим безробіттям та економічним колапсом у разі ігнорування таких необхідних гарантій, як базова зарплата або гарантований дохід. «Я сподіваюсь, що вчителі, лікарі та судді залишаться все ж таки людьми, бо іноді ми потребуємо когось, з ким можна поговорити», – сказав Нелло Крістіаніні, професор AI в Університеті Брістоля.

Will robots take my job? Цей сайт заснований на праці Карла Бенедикта Фрея і Майкла А. Осборна «Майбутнє зайнятості: наскільки чутливими є робочі місця для комп'ютеризації?». Ресурс демонструє, яким саме чином впливають на обрану вами професію постійно зростаючі потоки комп’ютеризації та роботизації. Він буде корисним і для випускників, що тільки обирають свій професійний шлях, і для людей, що мають на меті кардинально змінити рід заняття, і для рекрутерів та власників компаній.

Зазначивши у відповідному рядку назву своєї професії, ви матимете можливість оцінити ризики її автоматизації, прогнозований рівень заміни людини роботом, кількість працевлаштованих на даний момент та середню заробітну плату. Щоправда, усі дані є специфічними для ринку праці США, але за ними можна оцінити й спрогнозувати розвиток ситуації у світі, та в Україні зокрема. Нещодавно Mind опублікував статтю про 20 найперспективніших професій у найближчі 10 років, яка також буде корисною для вище перерахований людей.

Звичайно, ні відсоткові значення на сайті, ні коментарі найавторитетніших розумів щодо майбутнього не дають стовідсоткової гарантії заміни вашої професії роботами у майбутньому. Це лише прогнози вчених, побудовані на дослідженнях інновацій, роботизації та ринку праці. Нехтувати ними не слід, адже перші кроки роботизації у світі робляться вже доволі активно, і у результаті ландшафт професій зазнає кардинальних змін: зникнуть рутині професії та з’являться нові, більш креативні та інноваційні.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті