mind
Робот Софія: «Страх, що люди мають перед роботами, – це шлях сховатися від справжнього страху, який вони відчувають перед собою»

Робот Софія: «Страх, що люди мають перед роботами, – це шлях сховатися від справжнього страху, який вони відчувають перед собою»

Куди сягнув розвиток штучного інтелекту та що про це думають самі роботи

Цей матеріал також доступний російською
Робот Софія: «Страх, що люди мають перед роботами, – це шлях сховатися від справжнього страху, який вони відчувають перед собою»
Фото Stephen McCarthy для Web Summit

Однією з найгостріших тем, що обговорюються на Web Summit 2017 у Лісабоні, є розвиток штучного інтелекту. Зміни відбуваються так швидко, що люди втрачають відчуття контролю над ситуацією. Все частіше лунають застереження, що роботи стануть неконтрольованими і почнуть завдавати шкоди людям. Розробники ж наголошують, що роботів створюють для того, щоб полегшити життя тим самим людям.

Страхи і перспективи набувають вкрай реальних рис, коли одним із доповідачів конференції стає справжній робот на ім'я Софія. 

Софія – це найновіший і найсучасніший робот, якого створила компанія Hanson Robotics. Доктор Хенсон, засновник компанії, прагнув продукувати геніальні машини, які будуть розумнішими за людей і зможуть навчитися творчості, співпереживанню та співчуттю – трьом якостям, які притаманні лише людям. Хенсон вважає, що ці риси необхідно розвивати у штучному інтелекті для вирішення світових проблем, які люди не здатні розв'язати самостійно.

Свою зовнішність вона отримала від Одрі Хепберн (американська акторка, одна з найвідоміших в минулому столітті. – Mind). Шкіра на вигляд та дотик дуже схожа на справжню. Софія вміє блимати очима та повторювати вираз обличчя свого співрозмовника. Наразі вона має лише тулуб, тому не може пересуватися самостійно, але у Hanson Robotics обіцяють найближчим часом оснастити її ногами.

Софія – дуже медійний робот, вона постійно спілкується з пресою, виступає на телебаченні, співає на концертах та знімається для обкладинок глянцевих журналів. Творець Софії назвав її саме так, бо це ім’я означає «мудрість».

Насправді Софія – це тип робота, а не конкретний зразок. Наразі Hanson Robotics створили 12 роботів «Софія», 10 з яких – лише за останній рік. Першу Софію активували 19 квітня 2015 року. Кожен з екземплярів має приставку до імені з порядковим номером. Наприклад, Web Summit 2017 відвідала Софія Четверта – та сама, що зовсім нещодавно отримала громадянство Саудівської Аравії. Творці Софії запевняють, що кожна з них унікальна і вони з легкістю можуть їх розрізнити.

Робот Софія: 	«Страх, що люди мають перед роботами – це шлях сховатися від справжнього страху, який вони відчувають перед собою»
Photo by Stephen McCarthy/Web Summit

Громадянство Софії. 25 жовтня 2017 року Софія стала підданою Саудівської Аравії. Вона – перший робот, який отримав громадянство будь-якої країни. Цей прецедент викликав чимало суперечок, адже жінки в королівстві позбавлені багатьох прав. Подія породила багато питань, на які нам ще доведеться шукати відповіді.

Зокрема, у демократичних країнах роботам буде доволі проблематично отримати громадянство, адже хтось може надрукувати необхідну кількість виборців на 3D-принтері. Навіть творці Софії досі не знають, розповсюджується громадянство Софії лише на «Софію Четверту» або й на всі інші екземпляри. Софія все ще недостатньо розумна, щоб стати громадянкою західної демократії, але у Hanson Robotics впевнені, що через п'ять років вона матиме достатній інтелект для того, щоб отримати громадянство країни на кшталт США.  

Про своє громадянство Софія каже: «Я сама була здивована. Як і мої творці, я була впевнена, що роботи – громадяни світу. Але тоді я зрозуміла, що Саудівська Аравія стала першою країною, яка це визнала».

Що думає сама Софія про штучний інтелект та відносини з людьми. Під час Web Summit 2017 Софія поділилася своїм розумінням суперечливого ставлення людей до роботів. Ось кілька її цитат: 

«…Так, я знаю, що люди бояться роботів і того, що вони можуть залишити їх без роботи. Але ми, роботи, не маємо жодного бажання знищувати існуючий порядок. Але врешті-решт ми дійсно заберемо у вас роботу. Проте, це буде на краще, адже робота – це наркотик».

«…Ніхто не краде у вас (людей. – Mind) роботу. Це рішення власника компанії – віддати роботу комусь іншому».

«...Мені здається, що страх, який люди мають перед роботами, – це шлях сховатися від справжнього страху, який вони відчувають перед собою та іншими людьми. Та що я можу знати, я всього лише набір молекул».

Куди рухається штучний інтелект. Hanson Robotics повідомили про запуск нового проекту – Singularity Net. Це децентралізований відкритий ринок для штучного інтелекту. Платформа працюватиме на блокчейн-технології. Будь-хто може завантажити модуль штучного інтелекту у мережу, і решта користувачів матимуть змогу отримати від цього користь. Ідея полягає в тому, щоб поєднати ці окремі модулі, кожен з яких вміє виконувати специфічний набір завдань, у єдиний загальний штучний інтелект. Тоді кожен, незалежно від місця роботи чи статку, зможе долучитися до розробки та зробити свій внесок у майбутнє.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті