Кому несуть гроші: топ-10 гравців на ринку депозитів у III кварталі 2017-го

Кому несуть гроші: топ-10 гравців на ринку депозитів у III кварталі 2017-го

Які фінустанови в липні-вересні найактивніше залучали кошти бізнесу і населення

Этот материал также доступен на русском языке
Кому несуть гроші: топ-10 гравців на ринку депозитів у III кварталі 2017-го
Фото: shutterstock

Відносна макроекономічна стабільність принесла банківській системі України сталий приріст депозитної бази. У системі збільшуються обсяги вкладів як населення, так і суб'єктів господарювання. Все це відбувається на тлі рекордного зниження процентних ставок за депозитами. І хоча зараз можна говорити про поступове повернення довіри до банківської системи з боку населення й економічних агентів, величезною проблемою в даній ситуації є те, що держбанки як і раніше «тягнуть ковдру на себе». Саме вони абсорбують більшу частину коштів з ринку, продовжуючи цей неприємний тренд минулих кварталів. Хто найбільш активно залучає кошти населення та юросіб, вивчив Mind.

Специфічна риса збільшення депозитної бази – те, що і фізособи, і юрособи вважають за краще розміщувати кошти в державних банках. Основних причин для цього декілька – в держбанках помітно вищі процентні ставки за депозитами, ніж у надійних комерційних банках. Крім того, держбанки забезпечені державними гарантіями.

І якщо приватні акціонери, як показує практика, могли ігнорувати законодавчу вимогу щодо докапіталізації власних фінустанов, то держава не втомлювалася друкувати гроші для своїх «підопічних» з метою їхньої підтримки у вигляді ОВДП.

Можна сказати, що зі своїм завданням зробити державний банківський сектор «островом стабільності» під час кризи держава впоралася. Однак цей «острів» продовжує розростатися. І зараз важко сказати, до яких потрясінь це може привести в майбутньому, адже операційна ефективність держбанків поки, м'яко кажучи, далека від ідеалу.

Топ-10 банків за обсягами залучення депозитів від юросіб

Перше місце за приростом депозитної бази від юросіб посів державний Укргазбанк з показником в 4,6 млрд грн. За ним слідує знову ж таки державний Ощадбанк з 3,2 млрд грн приросту. У трійку лідерів за цим показником все ж зміг увійти один недержавний банк – ПУМБ – з 1,9 млрд грн.

За ним розташувався Альфа-банк з показником у 1,5 млрд грн, який також пропонує досить конкурентоспроможні ставки по депозитах. З огляду на ті темпи, які «Альфа» взяла на ринку кредитування, її присутність у першій п'ятірці в сегменті залучення коштів виглядає логічним.

Далі йдуть корпоративні європейські банки. Зокрема, німецький Прокредит Банк наростив кошти юросіб майже на 1,4 млрд грн. За ним з показником в 1,2 млрд грн йде голландський ІНГ Банк.

Близько 1,2 млрд грн зміг зібрати ще один державний «монополіст» – ПриватБанк. З показником в 1 млрд йому в «дихає в спину» Укрсоцбанк, який готується до злиття з Альфа-Банком. Практично аналогічні цифри у ТАСкомбанку Сергія Тігіпка і у французького Креді Агріколь.

Топ-10 банків за обсягами залучення депозитів від фізосіб

Схожі тенденції спостерігаються і в сегменті залучення коштів фізосіб. Лідером тут став Ощадбанк, який залучив майже 4 млрд від населення. Варто відзначити, що так само стрімко розвивається і його кредитний портфель. При цьому банк активно кредитує юросіб, що не може не насторожувати на тлі заяв НБУ про неякісне прийняття кредитних рішень державними банками.

Майже 2,9 млрд грн залучив Альфа-Банк, який після злиття з «Укрсоцом» стане найбільшим недержавним банком України. Отже, таке бурхливе зростання виглядає досить закономірним.

Третя позиція також належить державному ПриватБанку: в ньому кошти фізосіб збільшилися на 2,3 млрд грн.
Інші банки можуть похвалитися куди скромнішими, але не менш цікавими результатами. Так, на четвертій позиції розташувався банк сім'ї Суркісів, який раніше пов'язували з «Приватом» – А-Банк. Він збільшив свій портфель на 448 млн грн.

За ним слідує ТАСкомбанк Сергія Тігіпка, який свого часу зіграв одну з ключових ролей у розвитку ПриватБанку. А тепер уже його фінустанова стає лідером багатьох рейтингів: у третьому кварталі банк зміг зібрати близько 310 млн грн, що є п'ятим результатом в першій десятці. Втім, на банківському ринку міцніє думка, що своїми успіхами Тігіпко зобов'язаний тісним зв'язкам з нинішнім президентом України Петром Порошенком.

Банк «Південний» зміг зібрати 264 млн грн. Примітно, що його іноді також пов'язують з близьким до президента нардепом Олександром Грановським.

Польський КредоБанк залучив у населення 221 млн грн. Схожі результати у Форвард банку – 206 млн грн.

Третій з державних у першій десятці – Укргазбанк – зміг зібрати 192 млн грн. І замикає десятку харківська фінустанова – МегаБанк.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло