Чому айтішники цьогоріч заплатять більше податків
Які чинники збільшать податкові надходження у 2018-му

За 10 місяців 2017 року податкові платежі від надання комп'ютерних та інформаційних послуг склали 6,52 млрд грн. Такі цифри оприлюднив Комітет з інформаційних технологій Європейської Бізнес Асоціації, підбиваючи попередні підсумки податкового року в українській ІТ-галузі. Mind дізнався у експертів галузі та юристів, чому так сталося і чи варто чекати розвитку цього тренда.
Наскільки більше заплатили податків? Якщо порівнювати з 10 місяцями 2016 року, податкові надходження зросли на 37,4% – з 4,75 млрд до 6,52 млрд грн. «Галузь інформаційних технологій України продовжує впевнено нарощувати показники ефективності, демонструючи повернення оборотів у докризовий період», – наголошується у звіті IT-комітету ЕВА.
«Саме приріст податкових надходжень є одним з ключових показників оздоровлення та розвитку будь-якої галузі економіки. Адже за рівнем сплачених податків можна оцінити, як працює і росте бізнес. Ми впевнені, що податкові суми в річному порівнянні продемонструють ще позитивнішу динаміку», – зазначив виконавчий директор ІТ-комітету ЕВА Костянтин Васюк.
На думку партнера юридичної компанії «Юскутум» Наталії Радченко, структурування IT-бізнесу зазвичай відбувається таким чином, що значна частина фінансових потоків не потрапляє до України. «Причин тому багато: крім податкової оптимізації і країнових ризиків, це ще й розумна необхідність структурувати бізнес-процеси так, щоб було зручно масштабувати бізнес. Тому нас особливо тішить інформація про те, що частина цих глобальних фінансових потоків все-таки осідає в бюджеті нашої країни», – підкреслила експерт у коментарі для Mind.
Які регіони сплатили більше податків? За даними IT-комітету ЕВА, левова частка податків від галузі високих технологій надійшла до бюджетів Києва і Київської області, склавши 51%. Близько 15% цього обсягу – платежі від центральних офісів IT-компаній. Традиційно великими платниками податків є IT-хаби, що об'єднують представників галузі на території Харківської (11% від усіх податкових платежів індустрії інформаційних технологій), Львівської (8%), Одеської та Дніпропетровської (4,4%), Запорізької та Вінницької областей (по 2%).
Чому зросло надходження податків? За словами Костянтина Васюка, основним драйвером стала позитивна динаміка оборотів самої галузі. «Варто зазначити, що зростання податкових платежів відображає зростання іноземних замовлень в українські офіси IT-компаній», – зазначив експерт.
«За даними ресурсу howmuch.net, до топ-5 компаній 2017 року увійшли виключно технологічні гіганти, і чотири найбільших з них – компанії IT-сектора: Alphabet, Apple, FB і Microsoft. Це свідчить про те, що збільшення частки IT-сектора в економіці України – це закономірність. І збільшення частки сплачених айтішниками податків на 40% – тому підтвердження», – пояснює Наталя Радченко.
Експерт виділила ще кілька основних передумов приросту податкових надходжень від IT-сектора. Перша: структурування бізнесу через використання ФОП на єдиному податку. «Як не крути, але спрощена система оподаткування дуже зручна. Єдиний податок – це, по суті, податок з обороту. Його неможливо зменшити витратами або кредитами. Незважаючи на те що «єдинники» весь час перебувають під загрозою зникнення – вони платять податки в повному обсязі», – вважає партнер «Юскутум».
Друга передумова – зміни в законодавстві, які стосуються сплати ЄСВ, а також спрощення вимог до оформлення документів для банку, за якими представники IT-бізнесу отримують оплату послуг у валюті.
Третій драйвер – вихід з «тіні». «Айтішники, за нашими спостереженнями, вважають за краще розумну податкову оптимізацію. Вони готові платити розумні податки і спокійно працювати. Багато з наших клієнтів розуміють, що рано чи пізно необхідно буде пояснювати податковій джерела тих коштів, на які вони живуть в Україні. Тому багато хто вже зараз вважає за краще починати побудову податкової історії й оплачувати податки таким чином, щоб показати нормальний легальний дохід, достатній для життя», – вважає Наталія Радченко.
Аналогічну версію висунув заступник голови Адміністрації президента Дмитро Шимків. «Припускаю, що все більше компаній виходять з «тіні». Але без детального аналізу цифр не можу стверджувати це, як і називати інші причини», – зазначив він.
Чи зростуть податкові надходження у 2018 році? Спікери вважають, що динаміка залишиться позитивною. Цьому сприятимуть ті самі фактори, що і нинішнього року. Додатковим стимулом у перспективі може стати прийняття закону про податок на виведений капітал. «Якщо ми приймемо цей закон, у майбутньому надходження, звичайно, зростуть. Його новації призведуть до зростання бізнесу і ВВП у цілому», – вважає Дмитро Шимків.
«IT-ринок досить пожвавився, дізнавшись про те, що податок на виведений капітал все-таки буде запроваджено в податкову систему України. Після внесення змін до існуючої концепції з боку команди президента, можна буде більш впевнено прогнозувати темпи розвитку галузі IT і міркувати про її податкові перспективи у 2018 році», – резюмує Наталія Радченко.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].