Віддати швартові: навіщо Кабмін створює Морську адміністрацію

Віддати швартові: навіщо Кабмін створює Морську адміністрацію

І чого чекає ринок від нової структури

Этот материал также доступен на русском языке
Віддати швартові: навіщо Кабмін створює Морську адміністрацію
Міністр інфраструктури України Володимир Омелян, ліворуч, і міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак під час засідання Кабінету Міністрів України, в Києві, 17 січня 2018 року
Фото УНIАН

17 січня Кабмін ухвалив рішення про створення Державної служби морського та річкового транспорту України (Морська адміністрація). Запрацює нова структура з 1 серпня 2018 року. Виконуючим обов'язки глави Морської адміністрації України призначено колишнього заступника голови «Укртрансбезпеки» (УТБ) Дмитра Петренка.

Що це за структура? Морська адміністрація буде центральним органом виконавчої влади, діяльність якого координується Кабінетом міністрів через главу Міністерства інфраструктури України (МІУ).

Поки немає даних, якої суми коштуватиме держбюджету функціонування нового відомства. Передбачається, що в Адміністрації працюватиме 226 осіб, з яких 165 – в центральному корпусі.

Для чого створюють? У МІУ підкреслюють, що створення морської адміністрації – частина реформи морських портів, що відповідає вимогам Міжнародної морської організації (IMO) і відбувається у рамках підготовки до її аудиту, який планується провести цього року. «Аудит ІМО потрібен для підтвердження статусу морської держави. Статус морської держави означає міжнародне визнання українського диплома моряка, прапора судна і порту, екологічних стандартів тощо», – пояснює Віктор Довгань, заступник міністра інфраструктури.

Чим займатиметься? Новий орган представлятиме Україну на міжнародному рівні. Також Адміністрація здійснюватиме державний контроль за безпекою на морському та річковому транспорті, за торговельним мореплавством, плаванням суден у внутрішніх водах, видаватиме ліцензії на перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та відходів морським і річковим транспортом, реєструватиме судна в Державному судновому реєстрі України і Судновій книзі України тощо. Детально повноваження Морської адміністрації прописані в Положеннях про Державну службу морського і річкового транспорту України.

Зараз велика частина перерахованих обов'язків розділена між МІУ, УТБ і Адміністрацією морських портів України (АМПУ).

Як надалі розділяться повноваження? УТБ позбавлять усіх контролюючих функцій в українських портах. Дублюючі повноваження віддасть і АМПУ. «АМПУ – це держпідприємство, в обов'язки якого входять: забезпечення функціонування і розвитку морських портів, утримання об'єктів портової інфраструктури державної форми власності, забезпечення безпеки мореплавства (у частині забезпечення необхідної глибини біля причалів, модернізації, реконструкції та будівництва об'єктів портової інфраструктури. – Mind)», – уточнюють у прес-службі АМПУ.

Чого чекають в МІУ? «Створення Морської адміністрації разом зі зниженням портових тарифів і зборів, залученням світових інвесторів дозволить збільшити обсяги вантажопотоку через українські порти, посилити роль України як країни-транзитера в Чорноморському регіоні та розвивати міжнародні транспортні коридори», – говорить міністр інфраструктури Володимир Омелян.

Як відреагував ринок? «Наразі важливе завдання для уряду – створити орган з чітко окресленою структурою і механізмом, а також забезпечити належним фінансуванням. Але в цілому створення Морської адміністрації – довгоочікуваний крок», – вважає Тетяна Титаренко, директор юридичної компанії Le Gran.

У свою чергу, співрозмовники Mind, чий бізнес пов'язаний з портовою галуззю, вважають, що ця структура може посилити бюрократію і корупцію. Свої побоювання вони обґрунтовують скандалами навколо УТБ. Наприклад, цього літа агентські компанії звинувачували «морський» підрозділ УТБ у лобізмі інтересів приватної фірми «Посейдон Інжиніринг». У рамках започаткованих перетворень співробітники саме цього підрозділу і можуть перейти до новоствореної Морської адміністрації.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло