Труднощі перевезення: УЗ змінила підхід до формування вартості оренди вантажних вагонів

Труднощі перевезення: УЗ змінила підхід до формування вартості оренди вантажних вагонів

Чи припинить «Укрзалізниця» демпінгувати на вагонах і наскільки пожвавить ринок скасування постанови МІУ №209

Этот текст также доступен на русском
Труднощі перевезення: УЗ змінила підхід до формування вартості оренди вантажних вагонів
Євген Кравцов
Фото Олександр Заднiпряний для MIND

Правління «Укрзалізниці» затвердило процедуру визначення плати за використання вагонів залізниці. У повному обсязі зміни в тарифоутворенні наберуть чинності з 19 лютого 2018 року. Це вельми визначна подія для всіх учасників ринку: вантажовідправників і власників приватного парку вантажних вагонів та безпосередньо залізниці. Мind дізнавався в УЗ, як саме буде формуватися ціна, що від цього виграє залізниця і як новий підхід відіб'ється на ринкові.

Що сталося? У лютому 2017 року уряд скасував постанову №209 «Про заходи щодо врегулювання ситуації з організацією залізничних вантажних перевезень», яку Кабінет міністрів прийняв ще у 2012 році. Мінінфраструктури та УЗ знадобився майже рік, щоб розробити необхідні нормативні документи та новий підхід до формування вагонної складової, тобто фактично скасування згаданої постанови №209 тільки зараз починає діяти.

Що було не так у постанові №209? Цей документ зобов'язав регулювати і встановлювати тарифи на всі державні вагони відповідно до Збірника залізничних тарифів. Методика розрахунку вагонної складової (тариф розділений на локомотивну, інфраструктурну й вагонну складові) була невигідною для залізниці – ціна за використання вагона держкомпанії була в кілька разів нижче ринкової. «Наприклад, добова вартість користування напіввагоном УЗ складала 81 грн, а ринкова ціна оренди напіввагона (у залежності від сезону) – 500-800 грн», – розповідає Євген Кравцов, в.о. глави УЗ.

Великий розрив у вартості користування вагонами приватного парку і вагонами «Укрзалізниці» призвів до появи на ринку посередників, які заробляли на перездачі рухомого парку УЗ.

Що зміниться? Вагонна складова більше не буде прив'язана до Збірника залізничних тарифів. З 19 лютого плата за користування вагоном УЗ буде розраховуватися на підставі спеціальної формули, складовими якої стануть: вартість нового вагона на ринку, вартість ремонту протягом усього нормативного терміну експлуатації вагона конкретного типу, рентабельність на рівні 10% і величина, яка буде розраховуватися на підставі середньої ринкової ціни за користування вагоном. Для визначення такої величини в «Укрзалізниці» планують виставляти частину (спочатку 5% парку) порожніх вагонів для перевезень вантажів через систему Prozzoro.

Паралельно, на замовлення «Укрзалізниці», одна з консалтингових компаній великої четвірки розрахує для неї індекс вартості на послуги перевезення. Залучення консультантів необхідно, для того щоб зрозуміти, наскільки вірний розроблений механізм.

Які ще будуть зміни? З 19 лютого всі орендарі напіввагонів (найпопулярніший тип рухомого складу) УЗ будуть платити за порожній пробіг (з 2012 року інвентарні напіввагони звільнені від плати за порожній пробіг).

Крім цього, «Укрзалізниця» впроваджує систему заохочень. «В УЗ є два варіанти відправлення вантажів – маршрутне (відправка вантажу по сформованому маршруту) і повагонне (склад формується з вагонів з вантажами різних вантажовідправників). Нам вигідніше працювати з маршрутною відправкою, тому така послуга для клієнта буде приблизно на 10% дешевше вагонної відправки», – зазначає Кравцов.

Ще один важливий момент – розраховуватися вартість оплати за використання вагонів буде по нормативному пробігу, він складе 200 км на добу. «Припустимо, компанія перевозить вантаж на 600 км, таку відстань поїзд, згідно з нормативом, повинен подолати за три доби, але з вини УЗ потяг йде не три доби, а більше... В такому випадку компанія все одно буде платити за три доби, все інше – наші проблеми», – підкреслює Кравцов.

Скільки у підсумку коштуватимуть вагони УЗ? Середня плата без ПДВ за користування напіввагоном УЗ складе 542 грн на добу, зерновозом – 655 грн, критим вагоном – 570 грн. Вартість може змінюватися у залежності від попиту та сезону. Актуалізувати ціни у держкомпанії планують не рідше, ніж раз на три місяці.

Як це відіб'ється на «Укрзалізниці»? Згідно з оцінками Євгена Кравцова, за підсумками цього року УЗ це принесе близько 3 млрд грн. «Якби УЗ це зробила сім років тому, вона б уже повністю оновила свій парк вантажних вагонів (близько 75 000 одиниць. – Mind)», – зазначає керівник «Укрзалізниці».

Крім цього, новий підхід повинен мінімізувати корупцію в процесі розподілу вагонів – в УЗ припускають, що посередники, які раніше заробляли на перездачі рухомого складу «Укрзалізниці» в оренду, підуть з ринку.

Також на залізниці розраховують стати більш клієнтоорієнтованою компанією – поліпшення сервісу, наприклад, буде полягати у зменшенні термінів оборотності вагонів.

Як це відіб'ється на ринку? Власники приватного парку ще не встигли детально ознайомитися із нововведеннями. Але в УЗ вважають, що запропонований варіант формування оплати за використання державних вагонів буде стимулювати приватний бізнес розвивати власний парк вагонів. «Ніхто не хотів інвестувати у власний парк вагонів, тому що у «Укрзалізниці» – одного з найбільших гравців на ринку перевезень – дуже дешево коштували вагони. Опуститися до таких цін, як в УЗ, інвестор не може – це призведе до неадекватних термінів окупності. Наприклад, щоб окупити вартість напіввагона при його добовій ціні 81 грн (а така його вартість у УЗ) потрібно близько 40 років», – вказує Кравцов.

Які є ризики? В теорії УЗ може зменшити свою частку на ринку вантажоперевезень. Справа в тому, що вантажний парк залізниці у набагато гіршому стані, ніж вагони з приватного парку. Наприклад, середній вік зерновозів «Укрзалізниці» – понад 20 років, а вік зерновозів з приватного парку не перевищує 10 років. Тому при порівнянній вартості рухомого складу вантажовласники та вантажовідправники можуть вибирати більш сучасний парк – приватний.

Навіть при нинішніх умовах приватні вагони перевозять майже 45% всіх вантажів, які йдуть по залізниці.

Але на практиці значний перерозподіл часток все ж навряд чи станеться – поки УЗ залишається монополістом у використанні локомотивної тяги, залізничної інфраструктури, і їй належить велика частина ремонтних ДЕПО, на яких з минулого року віддають пріоритет ремонту власного парку держмонополіста.

Чи припинить «Укрзалізниця» демпінгувати на вагонах
Фото Shutterstock

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло