Війна всередині війни: в Ємені сепаратисти захопили Аден

Війна всередині війни: в Ємені сепаратисти захопили Аден

Угруповання «Південна перехідна рада» захопило столицю міжнародно визнаного уряду Мансура Хаді

Этот материал также доступен на русском языке
Війна всередині війни: в Ємені сепаратисти захопили Аден
Фото Shutterstock

У очолюваній Саудівською Аравією антихуситській коаліції спалахнув запеклий внутрішній конфлікт. Підтримуване ОАЕ сепаратистське угрупування «Південна перехідна рада» підняло повстання проти просаудівського обраного уряду Ємену, що базується в Адені. Із застосуванням танків, артилерії й кулеметів воно захопило Аден і має намір повернути на карту світу Південний Ємен, що існував як незалежна держава до 1990 року.

Хто із ким воює

Сепаратисти Південного Ємену спочатку підтримали кампанію Саудівської Аравії зі знищення революційного уряду хуситів і повернення контролю над країною урядові Мансура Хаді. У 2015 році їхній нинішній лідер Айдарус аз-Зубейді навіть керував військовою операцією зі звільнення Адена від повстанців.

Однак тривала патова ситуація у війні з хуситами показала, що у коаліції не вистачає сил для відновлення влади Хаді над усією країною. Розчаровані цим сепаратисти почали дедалі наполегливіше схиляти слабкий уряд до поступок, вимагаючи більше регіональних повноважень і звинувачуючи сіверян у економічних проблемах, в утисках південців і навіть в окупації.

Ситуація почала загострюватися, після того як Мансур Хаді звільнив Айдаруса аз-Зубейді з поста губернатора Адена в квітні 2017 року за контакти з Об'єднаними Арабськими Еміратами. Незабаром після цього 50-річний аз-Зубейді створив «Південну перехідну раду» і, отримуючи фінансування від ОАЕ, почав нарощувати військову міць та заручатися політичною підтримкою регіональних лідерів.

Десять днів тому, 21 січня, сепаратисти оголосили надзвичайний стан в Адені і повідомили, що розпочали процес усунення уряду Мансура Хаді та заміни його кабінетом технократів. В ультимативній формі вони зажадали, щоб президент відправив у відставку кабінет міністрів у зв'язку зі звинуваченнями в «корупції, кумівстві і некомпетентності», через що склалася «найгірша економічна, військова і соціальна ситуація, яку коли-небудь доводилося спостерігати на півдні Ємену».

Війна всередині війни: в Ємені сепаратисти захопили Аден

У неділю, після того як термін ультиматуму закінчився, сепаратисти організували в Адені антиурядові демонстрації, що переросли у збройні сутички. По завершенні дводенних боїв, під час яких, за даними Міжнародного комітету Червоного Хреста, не менше 36 осіб загинуло та 185 були поранені, прихильники Айдаруса аз-Зубейді захопили майже всі райони міста, і оточили президентський палац, де під захистом саудівського спецназу ховалися члени кабінету міністрів.

Четверта Бригада президентської гвардії, яка захищала уряд Хаді в Адені, капітулювала. Її командир Махран Кубат втік із міста і дав інтерв'ю телеканалу Belqees, в якому заявив, що захоплювати адміністративні будівлі та штурмувати базу Четвертої Бригади єменським сепаратистам допомагала бронетехніка і авіація ОАЕ.

Проксі-конфлікт ОАЕ і Саудівської Аравії

Ємен часто порівнюють з ареною, на якій міряються силами дві «близькосхідні наддержави» – шиїтський Іран, що підтримує хуситів, і сунітська Саудівська Аравія. Аден, через побоювання багатьох експертів, може стати майданчиком для нового проксі-конфлікту між нинішніми головними партнерами по антіхуситській коаліції – ОАЕ і Саудівською Аравією.

ОАЕ почали воювати в Ємені у березні 2015 року в складі міжнародного угруповання, що підтримувало уряд Мансура Хаді. Однак поки саудівці концентрували зусилля на морській блокаді і повітряних операціях проти хуситів, Емірати діяли як окупаційні війська та активно нарощували вплив на півдні Ємену.

Як повідомляє «Аль-Джазіра», ОАЕ фінансували мережу міліцейських формувань, що звітували тільки перед ними, відкрили кілька в'язниць та створили адміністративний орган, який функціонував як паралельний уряд. У міру посилення ОАЕ на південних територіях Ємену вплив Мансура Хаді слабшав, а тепер його адміністрацію і взагалі можуть вигнати з регіону.

Американська розвідувально-аналітична компанія Stratfor допускає, що контроль над Аденом, цілком ймовірно, потрапив до рук «Південної перехідної ради», і її представники при бажанні можуть отримати високі пости в уряді Мансура Хаді. Саудівська Аравія, на думку аналітиків Stratfor, охоче погодиться звільнити непопулярного прем'єр-міністра і поступитися сепаратистам кількома міністерськими кріслами. Мансур Хаді не зможе противитися, оскільки його адміністрація неминуче впаде без підтримки нафтового королівства. Саудівці нещодавно влили $2 млрд у центробанк Ємену, щоб запобігти колапсу валюти, а саудівські поставки гуманітарної допомоги рятують величезну кількість населення від голоду.

Тим часом сепаратистів, незважаючи на отримання ними фінансової та військової допомоги від ОАЕ, слід розглядати як самостійну силу. «Безглуздо думати, що лідери «Південної перехідної ради» – прості маріонетки Еміратів. Про це багато говорять, але важливо пам'ятати, що мова йде про угруповання з чіткими внутрішніми інтересами, і що напруга на їхній території може змінюватися незалежно від регіональних сил», – зазначає експерт Європейської ради з міжнародних відносин Адам Барон.

Роздроблення й ослаблення спостерігається не тільки на півдні, але і в інших частинах Ємену, через що країна стала схожою на скупчення міні-держав, кожна з яких більшою чи меншою мірою воює з усіма іншими. Як раніше писав Mind, у грудні несподіваний розпад альянсу хуситів і прихильників екс-президента Алі Салеха спровокував масштабні вуличні бої у столиці Ємену Сані. Застосувавши танки і артилерію, хусити розгромили позиції своїх недавніх союзників і вбили Салеха, оголосивши його «лідером зрадників».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло