Справа на мільярд: як великі компанії заощаджують на податках та співробітниках
І наскільки законною є «оренда» робочої сили через аутсорсингові структури

20 липня стало відомо, що прокуратура Києва веде розслідування проти декількох десятків провідних українських компаній, яких звинувачують у використанні через третіх осіб протиправного механізму виведення коштів за кордон та в ухиленні від сплати податків і обов'язкових платежів. Як стверджують правоохоронці, у схемі були задіяні компанії «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф», які надавали українським роботодавцям послуги з найму персоналу.
Хто фігурує в розслідуванні? У визначенні Дніпровського райсуду Києва з посиланням на клопотання прокуратури Києва фігурує перелік з кількох десятків найбільших підприємств (більшість – з іноземним капіталом), які є лідерами в цілих галузях. Зокрема, йдеться про таких гігантів, як «Нова пошта», «Хуавей Україна», «Самсунг електронікс Україна компані», «Київстар», «Тойота-Україна», «Ейвон Косметікс Юкрейн», «Адам Україна», «Лореаль Україна», «Шелл Юкрейн» та інших. Це – найбільші роботодавці і платники податків України, багато з яких працюють на ринку не один десяток років.
Що інкримінується? Керівництво компаній звинувачують у змові з невстановленими особами про перерахування коштів на рахунки «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф» за нібито відбір і найм персоналу, хоча фактично працевлаштуванням займалися компанії-замовники.
У чому суть кадрового аутсорсингу? Фактично мова йшла про аутсорсинг у виконанні компаній «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф», які надавали послуги підбору і працевлаштування співробітників для своїх клієнтів. Суть цього сервісу полягає в тому, що співробітник реально працює в компанії-замовнику, хоча документально він оформлений в аутсорсинговій компанії. Фактично, мова йде про здачу персоналу «в оренду». Підстави для звинувачень у випадку з українськими компаніями полягають у фіктивності послуг.
Але за умови дотримання всіх законодавчих нюансів і сплати податків, механізм повністю легальний. «Аутстаффінг та аутсорсинг персоналу – це не нова послуга, а нормальна світова й українська практика роботи, ліцензування даної послуги на сьогоднішній день законом не передбачено», – пояснює адвокат Денис Овчаров, керівник практики захисту бізнесу юридичної фірми «Лавринович та партнери», яка представляє інтереси компанії «Промоушн Стафф».
Що втратила держава? У подібних історіях держава традиційно втрачає податкові надходження. Саме в описуваному випадку в укладанні експертного дослідження Дослідницького інформаційно-консультаційного центру йдеться про 955 млн грн недоотриманих податків.
Як це відбувається на практиці? Послуги аутсорсингу вже давно стали нормою життя для багатьох компаній. В умовах кризи це – зручний спосіб мінімізувати витрати. Що стосується кадрової політики, то традиційно це відбувається приблизно наступним чином. Співробітникам в якості альтернативи звільненню пропонують працевлаштування в аутсорсинговій компанії, яка згодом здає його в оренду замовнику. Найчастіше співробітник навіть не бачить представників аутсорсингової компанії і навіть не змінює кабінет. Просто за паперами він звільняється і наймається іншою юрособою. Новий трудовий договір, як правило, втрачає в привабливості, але людина зберігає місце роботи.
Як реагують компанії? Того ж дня, коли стало відомо про звинувачення, компанії, які фігурують у списку, поширили свої прес-релізи з коментарями щодо ситуації. Всі вони роблять акцент на своїй доброчесності та акуратності в податкових питаннях. «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф» дійсно визнаються багатьма компаніями як їхні контрагенти, але на абсолютно законних засадах. Керівництво «Київстар», наприклад, в якості аргументу зробило посилання на регулярні аудиторські перевірки, що виключають будь-які схеми ухилення від оподаткування, які проходить компанія.
Що це за компанії «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф»? Обидві компанії належать Тетяні і Сергію Криворучкам. Їхня фінансова звітність за 2016 року більш ніж показова. ТОВ «Промоушн Стафф» показала зростання виручки на 20,5% – до 131,63 млн грн, ТОВ «Промоушн Аутсорсинг» – на 35%, до 604,62 млн грн.
Що буде далі? Зараз правоохоронці домоглися рішення суду про тимчасовий доступ і отримали дозвіл на вилучення речей і документів, що знаходяться у володінні Держказначейства України, «Альфа-банку», «УКРСИББАНКУ» та «Райффайзен Банку Аваль». Таким чином вони сподіваються відстежити рахунки «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф». Можливо, саме ця операція надасть слідству доказову базу. З огляду на резонанс та іменитість «обвинувачених», вона повинна бути більш ніж серйозною. Вже зараз можна говорити про відчутні репутаційні втрати всіх, кого звинуватили в несплаті податків. Компаніям же, зі свого боку, необхідно виробити загальну лінію захисту і довести прозорість і законність своєї діяльності. З огляду на ресурс і досвід, для них це повинно стати питанням честі.
У свою чергу, Денис Овчаров вважає, що ця справа, з урахуванням звинувачень на адресу не тільки українського бізнесу, але і представництв компаній світового рівня, позначиться на іміджі та репутації України на міжнародній арені. За його словами, розслідування проводилося з грубими помилками та порушеннями. «Станом на сьогодні ми вже подали апеляції, засідання за якими призначено на середу. Як адвокат я впевнений, що закон переможе. Як громадянин я хочу вірити в те, що здоровий глузд ще є в нашій судовій системі», – повідомив Овчаров.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].