Захворіло у світі
44,495,972
Померло у світі
1,174,225
Вилікувалось у світі
30,058,850
Захворіло в Україні
370,417
Померло в Україні
6,868
Вилікувалось в Україні
151,632
Справа на мільярд: як великі компанії заощаджують на податках та співробітниках

Справа на мільярд: як великі компанії заощаджують на податках та співробітниках

І наскільки законною є «оренда» робочої сили через аутсорсингові структури

Цей матеріал також доступний російською
Справа на мільярд: як великі компанії заощаджують на податках та співробітниках
Фото: pixabay

20 липня стало відомо, що прокуратура Києва веде розслідування проти декількох десятків провідних українських компаній, яких звинувачують у використанні через третіх осіб протиправного механізму виведення коштів за кордон та в ухиленні від сплати податків і обов'язкових платежів. Як стверджують правоохоронці, у схемі були задіяні компанії «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф», які надавали українським роботодавцям послуги з найму персоналу.

Хто фігурує в розслідуванні? У визначенні Дніпровського райсуду Києва з посиланням на клопотання прокуратури Києва фігурує перелік з кількох десятків найбільших підприємств (більшість – з іноземним капіталом), які є лідерами в цілих галузях. Зокрема, йдеться про таких гігантів, як «Нова пошта», «Хуавей Україна», «Самсунг електронікс Україна компані», «Київстар», «Тойота-Україна», «Ейвон Косметікс Юкрейн», «Адам Україна», «Лореаль Україна», «Шелл Юкрейн» та інших. Це – найбільші роботодавці і платники податків України, багато з яких працюють на ринку не один десяток років.

Що інкримінується? Керівництво компаній звинувачують у змові з невстановленими особами про перерахування коштів на рахунки «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф» за нібито відбір і найм персоналу, хоча фактично працевлаштуванням займалися компанії-замовники.

У чому суть кадрового аутсорсингу? Фактично мова йшла про аутсорсинг у виконанні компаній «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф», які надавали послуги підбору і працевлаштування співробітників для своїх клієнтів. Суть цього сервісу полягає в тому, що співробітник реально працює в компанії-замовнику, хоча документально він оформлений в аутсорсинговій компанії. Фактично, мова йде про здачу персоналу «в оренду». Підстави для звинувачень у випадку з українськими компаніями полягають у фіктивності послуг.

Але за умови дотримання всіх законодавчих нюансів і сплати податків, механізм повністю легальний. «Аутстаффінг та аутсорсинг персоналу – це не нова послуга, а нормальна світова й українська практика роботи, ліцензування даної послуги на сьогоднішній день законом не передбачено», – пояснює адвокат Денис Овчаров, керівник практики захисту бізнесу юридичної фірми «Лавринович та партнери», яка представляє інтереси компанії «Промоушн Стафф».

Що втратила держава? У подібних історіях держава традиційно втрачає податкові надходження. Саме в описуваному випадку в укладанні експертного дослідження Дослідницького інформаційно-консультаційного центру йдеться про 955 млн грн недоотриманих податків.

Як це відбувається на практиці? Послуги аутсорсингу вже давно стали нормою життя для багатьох компаній. В умовах кризи це – зручний спосіб мінімізувати витрати. Що стосується кадрової політики, то традиційно це відбувається приблизно наступним чином. Співробітникам в якості альтернативи звільненню пропонують працевлаштування в аутсорсинговій компанії, яка згодом здає його в оренду замовнику. Найчастіше співробітник навіть не бачить представників аутсорсингової компанії і навіть не змінює кабінет. Просто за паперами він звільняється і наймається іншою юрособою. Новий трудовий договір, як правило, втрачає в привабливості, але людина зберігає місце роботи.

Як реагують компанії? Того ж дня, коли стало відомо про звинувачення, компанії, які фігурують у списку, поширили свої прес-релізи з коментарями щодо ситуації. Всі вони роблять акцент на своїй доброчесності та акуратності в податкових питаннях. «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф» дійсно визнаються багатьма компаніями як їхні контрагенти, але на абсолютно законних засадах. Керівництво «Київстар», наприклад, в якості аргументу зробило посилання на регулярні аудиторські перевірки, що виключають будь-які схеми ухилення від оподаткування, які проходить компанія.

Що це за компанії «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф»? Обидві компанії належать Тетяні і Сергію Криворучкам. Їхня фінансова звітність за 2016 року більш ніж показова. ТОВ «Промоушн Стафф» показала зростання виручки на 20,5% – до 131,63 млн грн, ТОВ «Промоушн Аутсорсинг» – на 35%, до 604,62 млн грн.

Що буде далі? Зараз правоохоронці домоглися рішення суду про тимчасовий доступ і отримали дозвіл на вилучення речей і документів, що знаходяться у володінні Держказначейства України, «Альфа-банку», «УКРСИББАНКУ» та «Райффайзен Банку Аваль». Таким чином вони сподіваються відстежити рахунки «Промоушн Аутсорсинг» і «Промоушн Стафф». Можливо, саме ця операція надасть слідству доказову базу. З огляду на резонанс та іменитість «обвинувачених», вона повинна бути більш ніж серйозною. Вже зараз можна говорити про відчутні репутаційні втрати всіх, кого звинуватили в несплаті податків. Компаніям же, зі свого боку, необхідно виробити загальну лінію захисту і довести прозорість і законність своєї діяльності. З огляду на ресурс і досвід, для них це повинно стати питанням честі.

У свою чергу, Денис Овчаров вважає, що ця справа, з урахуванням звинувачень на адресу не тільки українського бізнесу, але і представництв компаній світового рівня, позначиться на іміджі та репутації України на міжнародній арені. За його словами, розслідування проводилося з грубими помилками та порушеннями. «Станом на сьогодні ми вже подали апеляції, засідання за якими призначено на середу. Як адвокат я впевнений, що закон переможе. Як громадянин я хочу вірити в те, що здоровий глузд ще є в нашій судовій системі», – повідомив Овчаров.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті