Гривня під час воєнного стану: чи буде девальвація
І чи є підстави для панічних настроїв

Запровадження воєнного стану не може не позначитись на фінансовій системі країни та бізнесі. Очевидно, що піддаватись паніці не варто, адже якщо конфлікт не перейде в гарячу стадію, кредит МВФ буде отримано, бізнес продовжить працювати у штатному режимі.
Падіння української нацвалюти до 29-30 грн/$ протягом 26 листопада було спричинено спекулянтами завдяки підвищеному попиту на готівковий долар з боку населення. Mind поспілкувався з банкірами та економістами (абсолютна більшість банкірів, до яких звернулася редакція, від коментарів відмовились).
Дмитро Яковлєв, голова правління «Альпарі Банк»
Зростання курсу долара має абсолютно спекулятивний характер у зв'язку з ажіотажем, що виник на тлі підписаного президентом України указу «Про введення воєнного стану». Воєнний стан дійсно має низку обмежень для населення і бізнесу в частині свободи розпорядження грошовими коштами на рахунках у банках. Однак, у кожному конкретному випадку необхідно буде підготувати окремий указ президента про такі обмеження. На даний момент банківська система працює повністю в звичайному режимі. Міжбанківський ринок сьогодні закінчив торги на рівні 27,88/27,91 грн/$.
Володимир Жук, економіст IMF Group Ukraine
Сьогодні були виключно легкі панічні настрої (бо з самого ранку було не зрозуміло, що буде на позачерговому засіданні Верховної Ради) і, звичайно, ж спроби спекулянтів заробити легкий куш. Причин для паніки немає. НБУ зустрівся з керівництвом 40 банків, все працює в штатному режимі. Банківська система так і буде працювати, ми не відчуємо взагалі ніяких змін. Усі зацікавлені в стабільності в ці дні і в цілому в цей час.
Борис Кушнірук, економіст
Не очікую якоїсь значної дестабілізації курсу гривні. У той же час з грудня у нас зазвичай відбувається тиск на курс гривні, тому певне знецінення буде мати місце.
Данило Монін, економіст
Мій базовий прогноз поки – 30 гривень на 1 січня 2019 року. Але все залежить від МВФ, НБУ і паніки населення. Потрібно подивитися кілька днів. Кредит МВФ безумовно сприятиме зміцненню гривні і практично вирішить питання кредитування на 2019 рік. Паніка залежить як від роз'яснювальної роботи влади, так і дій НБУ. В деяких регіонах країни, наприклад, Харкові, люди активно стоять у чергах до банкоматів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].