5 жахливих цифр: чого коштує людству війна в Ємені

5 жахливих цифр: чого коштує людству війна в Ємені

І як її учасники домовляються про перемир'я

Цей матеріал також доступний російською
5 жахливих цифр: чого коштує людству війна в Ємені
Фото: DR

Посередникам ООН вперше вдалося змусити повстанців-хуситів і представників уряду Мансура Хаді сісти за стіл переговорів у Швеції та почати домовлятися про мир. Попередні спроби примирити ворогуючі сторони закінчувалися провалом, оскільки всі учасники конфлікту в Ємені сподівалися перемогти військовим шляхом і демонстрували небажання шукати компроміс. Однак бойові дії зайшли в глухий кут, а в країні погіршилася гуманітарна катастрофа – там панують вбивства, голод, холера та бідність.

Конфлікт у Ємені виник після того, як підтримувані Іраном хусити з шиїтського руху «Ансар Алла» в серпні 2014 року захопили столицю і найбільше місто Сану, а потім вигнали обраний уряд Мансура Хаді і взяли під свій контроль великі території в західній частині країни. Руйнівна громадянська війна почалася в березні 2015-го, коли Саудівська Аравія за підтримки США і участі Кувейту, ОАЕ, Бахрейну, Єгипту, Марокко, Йорданії, Судану і Сенегалу ввела інтервенційні війська в Ємен, встановила морську блокаду і почала завдавати авіаударів, у тому числі по домівках мирних жителів, школах і лікарнях. Для 27-мільйонного населення, замкненого в межах Ємену, країна почала перетворюватися у «пекло на землі».

«Кожен день люди вмирають у Ємені через бойові дії, хвороби, голод і екстремальну бідність. Населення змучене війною – невдоволення наростає через те, що дуже довго не відбувалося жодних конкретних дій», – коментує ситуацію директор Міжнародного комітету Червоного Хреста по Близькому Сходу Фабріціо Карбоні.

Громадянський конфлікт в Ємені у ЗМІ часто називали «прихованою війною», оскільки світові лідери приділяли йому незаслужено мало уваги. Ситуація змінилася після скандального вбивства 2 жовтня саудівського журналіста Джамаля Хашоггі. Західна громадськість здійняла хвилю обурення діями Саудівської Аравії, і європейські політики почали чинити тиск на королівство і закликати припинити вогонь у Ємені. Німеччина в минулому місяці призупинила поставки зброї саудитам, її приклад наслідували Данія і Швеція.

5 жахливих цифр: чого коштує людству війна в Ємені

Міжнародний пресинг щодо Саудівської Аравії надав імпульс для врегулювання війни в Ємені. Хусити і представники уряду Хаді повідомили спецпосланцеві Генерального секретаря ООН по Ємену Мартіну Гріффітсу про готовність почати консультації щодо врегулювання конфлікту. Делегації від двох ворогуючих сторін минулого тижня приїхали до Швеції і були розміщені в палаці Йоханнесберг під Стокгольмом.

У вівторок, 11 грудня, ворогуючі сторони підписали перший значимий договір і, посміхаючись на камери, продемонстрували бажання укласти мир. «Зустріч делегатів завершилася потисканням рук, обіймами і поцілунками; Аскар Зоуаіл, член делегації від уряду Хаді, передав ООН імена 8 576 в'язнів, а хусити в свою чергу – імена 7 487 полонених. Обидві сторони домовилися, що обмін цих людей буде проведено повітряним транспортом на початку 2019 року через аеропорти в Сані і Сеіуні», – повідомляє інформагентство Aljazeera.

Ось кілька цифр, які пояснюють, чому сторони, які непримиренно воювали в Ємені майже чотири роки, почали домовлятися про мир.

60 223 осіб

підтверджена кількість загиблих у війні в Ємені (в тому числі понад 2 500 дітей)

ООН припинила вести підрахунок жертв війни в Ємені у серпні 2016 року, нарахувавши до того моменту понад 10 000 загиблих. Цю цифру багато ЗМІ використовують у новинах досі, хоча реальна кількість жертв більша на порядок.

Моніторингова група ACLEDP (Armed Conflict Location & Event Data Project), яка почала рахувати жертв війни в Ємені у січні 2016 року, задокументувала загибель 60 223 людей без урахування смертей від хвороб і голоду.

2018 рік став найкривавішим. За 11 місяців в Ємені було задокументовано 28 182 смертей від бойових дій, на 68% більше, ніж у 2017 році. Серйозна ескалація насильства сталася в Ходейді. Саудівська Аравія звинуватила Іран в поставках зброї хуситам через це портове місто і з червня цього року веде широкомасштабну і кровопролитну військову операцію із захоплення Ходейди. Минулого місяця було встановлено рекорд вбивств: протягом листопада 2018-го, за підрахунками ACLEDP, від бойових дій у Ємені загинули 3 068 осіб.

«Кількість жертв у ході бойових дій, що тривають майже чотири роки на території Ємену, жахлива. Як мінімум 2700 дітей були призвані битися у війні, розв'язаній дорослими. Тільки за підтвердженими даними, понад 6700 дітей були вбиті або серйозно покалічені», – йдеться в заяві регіонального директора фонду ЮНІСЕФ Герта Капеларе.

«Закарій, 12-річний хлопчик, якого я зустрів у реабілітаційному центрі, пас своє стадо, коли наступив на протипіхотну міну та став інвалідом на все життя. Він постійно запитує про те, чи зможе коли-небудь побачити свою улюблену козу. Дев'ятирічна Алія спала, коли її будинок потрапив під удар. Вона прокинулася в госпіталі без обох ніг. Алія мріє стати лікарем. Чи мають ці цифри – і історії, що стоять за ними – якесь значення? Вони вже давно повинні були шокувати світ і спонукати до дій», – пише Герт Капеларе.

12 млн

жителів Ємену страждають від голоду

Посушливий Ємен, що імпортує 90% продуктів харчування, ще кілька років тому занурився в гуманітарну кризу через морську і сухопутну блокади його кордонів. Глава Всесвітньої продовольчої програми ООН Девід Біслі днями повідомив плачевну цифру: в Ємені 12 млн осіб страждають від «серйозного голоду».

«Я багато чую, як кажуть, що ця країна на межі катастрофи. Так ось, Ємен не на межі. Ця країна вже в катастрофі», – заявив Біслі.

За даними ЮНІСЕФ, 7 млн дітей в Ємені майже щоночі лягають спати голодними, і 400 000 з них виснажені внаслідок серйозного недоїдання і можуть померти будь-якої хвилини.

За оцінкою гуманітарної організації Save the Children, близько 85 000 дітей у віці до п'яти років померли від голоду в період з квітня 2015 по жовтень 2018-го. За словами директора Save the Children Тамера Кіролоса, на кожну дитину, що загинула від бомб або куль, припадає десять дитячих смертей від недоїдання, яким цілком можна було запобігти.

Процес вмирання від голоду, коли робота життєво важливих органів сповільнюється і зрештою зупиняється, надзвичайно болісний. Не менш болючі моральні страждання батьків, які стають свідками того, як життя в їхніх дітях повільно згасає через брак їжі.

«Жах у тому, що продукти продаються в супермаркетах, гастрономах і на ринках. Уявіть, що ви страшенно хочете їсти, ваша дитина екстремально голодна, і ви бачите їжу всюди, але у вас немає грошей, щоб заплатити за неї», – описує ситуацію в Ємені співробітниця Save the Children Сукейна Шарафуддін.

1,2 млн

випадків захворювань на холеру або схожі на неї хвороби

У Ємені лютує холера – важке епідемічне захворювання, що передається переважно через забруднену воду і супроводжується постійною блювотою і проносом. Епідемія почалася в квітні 2017 року, і за майже два роки загасити її не вдається через руйнування інфраструктури охорони здоров'я, водних і очисних споруд, а також голод, що знижує здатність населення протистояти інфекціям.

За даними ВООЗ, з початку епідемії в квітні 2017-го в Ємені було зареєстровано 1,2 млн підозр на холеру, 2 515 хворих померли.

2 млн

кількість внутрішніх переселенців у Ємені

За даними Міжнародної організації з міграції через війну в Ємені двом мільйонам громадян довелося залишити свої будинки і переселитися в спокійніші ділянки країни. У червні-листопаді 2018 року тривав вихід з Ходейди – 75 840 сімей (532 830 осіб) втекли з цієї мухфази, що стала головним епіцентром бойових дій.

на 40%

в Ємені підвищилися ціни за рік

Менш ніж за два роки курс єменської національної валюти просів учетверо. Наприкінці жовтня на чорному ринку за 1 долар США потрібно було віддати близько 750 ріалів. Річна інфляція в той час становила 40%.

Швидка девальвація ріалу запустила спіраль зростання цін на продукти, паливо і медикаменти. За період з вересня 2017 по листопад 2018-го бензин подорожчав з 275 ріалів/літр до 585 ріалів/літр, дизель – з 235 до 580 ріалів/літр, бутильована вода – з 70 до 150 ріалів/літр, мило – з 88 до 150 реалів за упаковку, пральний порошок – з 50 до 135 ріалів за пачку.

У умовах «грошового голоду», коли 1,25 млн держслужбовців багато місяців не отримували зарплати, а в найпроблемніших регіонах рівень безробіття перевищує 50%, таке подорожчання товарів першої необхідності несе загрозу життю.

Однак у листопаді сталася дивовижна подія. Влада Ємену провела інформаційну кампанію і суттєво зміцнила реальний курс національної валюти до 450 ріалів за 1 долар. Утім, ціни на товари першої необхідності в супермаркетах, гастрономах і на ринках країни або залишилися на колишньому рівні, або трохи знизилися.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті