Нічого особистого: 5 TED-виступів про шерінгову економіку
Що таке бізнес спільного споживання і чому він стає дедалі популярнішою

Mind пропонує переглянути декілька TED-виступів, у яких доповідачі розкривають нюанси економіки довіри – спільного споживання одного ресурсу різними людьми. У центрі ідеї – припущення, що впродовж останнього століття людство обростало непотрібним мотлохом: персональними автомобілями та велосипедами, пральними машинами і кухонними комбайнами, якими не так вже й часто кожен користується.
Послідовники ідеї економіки довіри впевнені, що багато чого нам насправді не потрібно цілодобово, а суспільство може використовувати існуючі ресурси набагато раціональніше.
Рейчел Ботсман: «Валютою нової економіки стане довіра»
Рейчел Ботсман присвятила себе вивченню «валюти», на основі якої функціонують такі системи, як Airbnb і TaskRabbit: довіра, вплив і так званий репутаційний капітал. Вона розповідає про те, як спільне споживання ресурсів змінює життя людей на краще і скільки можна заробити, просто вміючи те, з чим не хочеться копирсатися іншій людині.
Джо Геббіа: «Як Airbnb створювався для довіри»
Один з творців Airbnb Джо Геббіа побудував усю свою компанію на вірі в те, що люди можуть довіряти один одному настільки, щоб залишатися на ніч в будинках один одного. Геббіа ділиться своєю мрією про культуру обміну, в якій дизайн допомагає розвивати суспільство і зв'язки, а не ізоляцію і роздрібненість.
Робін Чейз: «Дозвольте мені орендувати вашу автівку»
На момент прочитання лекції Робін Чейз вже 10 років як заснувала Zipcar у США. Це одна найбільших компаній у світі, яка спеціалізується на наданні машин в оренду. Згодом Чейз вирішила перейти на новий рівень: французький стартап Buzzcar дозволяє людям здавати в оренду власні машини. Цей проект повністю змінює визначення підприємництва і права власності.
Тревіс Каланік: «План Uber – посадити більше людей у меншу кількість автомобілів»
Uber не розпочинався з ідеї скорочення забруднення навколишнього середовища, але вже після запуску співзасновник Тревіс Каланік вирішив знайти спосіб мотивувати людей спільно використовувати авто. Рухаючись за однаковим маршрутом в одному авто, можна не лише знизити витрати, але й скоротити викиди вуглекислого газу. Так був створений uberPOOL – автомобільна служба компанії, яка за перші вісім місяців позбавила Лос-Анджелес від викидів 1400 метричних тонн вуглекислого газу.
Рейчел Боцман: «Ми припинили довіряти установам і почали довіряти незнайомцям»
Рейчел Боцман розмірковує про зміну концепції довіри. У той час коли ми повинні б довіряти установам, таким як уряд або банки, сьогодні ми все більше покладаємося на інших, часто незнайомих людей, на платформи, такі як Airbnb і Uber, і на технології, такі як блокчейн. На думку спікера, це явище може кардинально змінити суспільство.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми запрошуємо вас стати частиною Mind Club. Для цього потрібно оформити підписку за $7 на місяць.
Нам дуже важлива ваша підтримка!
Чому ми впроваджуємо платну підписку?
Справжня якісна та незалежна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно недешево. Але ми віримо в перспективи ділової журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому ми створюємо можливість платної щомісячної підписки – Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Уже сьогодні всі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів «Cкажи.uа». Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності. Підтримайте нас за 196 грн на місяць.