Захворіло у світі
114,759,938
Померло у світі
2,549,457
Вилікувалось у світі
64,908,996
Захворіло в Україні
1,364,705
Померло в Україні
26,397
Вилікувалось в Україні
1,182,036
Як США ламають Huawei: китайського техногіганта придушать «шпигунськими» санкціями

Як США ламають Huawei: китайського техногіганта придушать «шпигунськими» санкціями

Батьківщина iPhone оголосила другого за величиною виробника смартфонів загрозою своїй нацбезпеці

Этот материал также доступен на русском
Як США ламають Huawei: китайського техногіганта придушать «шпигунськими» санкціями
Фото: DR

Резонансні шпигунські історії, в одній з яких агенти Huawei («Хуавей») крадуть механічну руку в американського робота «Таппі», нагадують сюжети кінокомедій про Містера Біна. Проте китайському виробникові електроніки не до жартів. Міністерство юстиції США висунуло йому 10 звинувачень у зазіханні на комерційні секрети, банківському шахрайстві і перешкоджанні правосуддю, а до того ж ще 13 звинувачень у порушенні санкцій щодо торгівлі з Іраном. Тепер Huawei загрожують неабиякі каральні заходи з втратами ринків збуту.

З чого почалася «шпигунська» історія? Масштабну і агресивну інформаційну кампанію проти маловідомого в Сполучених Штатах бренду Huawei політики США запустили в листопаді 2018 року. Адміністрація Дональда Трампа і законодавці обох американських партій в єдиному пориві з вражаючою частотою почали засуджувати найбільшого в світі виробника телекомунікаційного устаткування за підконтрольність уряду КНР і прагнення встановити тотальне стеження за громадянами іноземних держав.

Наприклад, коли на початку грудня 2018-го за запитом американського уряду в Канаді було заарештовано Мен Ваньчжоу, дочку засновника Huawei, яка обіймає посаду фінансового директора цієї компанії, сенатор-демократ з Віргінії Марк Уорнер похвалив адміністрацію Трампа за стримування китайської загрози.

«Є достатньо свідчень для того, щоб вважати, що жодна велика компанія Китаю не має незалежності від уряду КНР і від Комуністичної партії. І Huawei, яку китайські чиновники і військові називають «національним чемпіоном», не виняток. Від певного часу стало очевидним, що Huawei несе загрозу нашій національній безпеці, і я аплодую адміністрації Трампа за вжиття заходів для того, щоб, нарешті, стримати цю компанію», – написав у своєму Twitter Марк Уорнер.

Коли влада США цього тижня повідомила про висунення Huawei звинувачень у порушенні антиіранських санкцій і крадіжці технологій, схвальну оду уряду опублікував сенатор-республіканець Том Коттон.

«Звичайні компанії не допомагають режимам-ізгоям, таким як Іран, обходити санкції США, але Huawei – це не звичайна компанія. Це рука, що збирає розвіддані для китайської Компартії. Тепер, завдяки висуненню звинувачень, ми знаємо більше про співпрацю Китаю з Іраном, а також про його кампанії злодійства і економічного саботажу проти США. Huawei відіграє ключову роль в поширенні шпигунських програм Китаю по всьому світу», – заявив Том Коттон.

Безліч подібних твітів створили резонанс, змусивши західні ЗМІ заговорити про Huawei як про «Великого брата», який прагне встановити стеження за людьми. Примітно, що багато авторів описують «війну» політиків США проти китайського технологічного гіганта з неабиякою часткою іронії.

«У тому, як Huawei в email-листуванні планувала міжнародне роботизоване шпигунство, 1% Джеймса Бонда і 99% Містера Біна», – пише видання Engadget.

«Сага про Huawei, яку нам зараз розповідають, має всі штампи шпигунського трилера часів «холодної війни», які були перероблені під реалії нашого сьогодення. Замість СРСР в цій історії Китай. Замість озброєнь – мобільні технології. Замість Ірану ... немає, Іран все ще на місці», – іронізує The Atlantic.

У чому звинувачують Huawei? Занепокоєння щодо того, що сотні мільйонів проданих мобільних телефонів Huawei можуть бути використані урядом Китаю для прослуховування і стеження за людьми, спочатку виникли через темне військове минуле засновника цієї компанії Жень Чженфея. З 1974-го по 1983-й роки нинішній технологічний супербосс служив в інженерних військах Народно-визвольної армії Китаю.

Хвилювання посилилися в 2015 році після того, як німецька компанія з кібербезпеки G Data повідомила про виявлення на китайських смартфонах Huawei вбудованих шпигунських програм для збирання і передачі третім особам призначених для користувача даних.

Китайці відповіли на це тим, що інфікування смартфонів сталося не на етапі виробництва, а на складах постачальників. І ймовірною метою встановлення дистриб'юторами хакерського софту було не стеження в інтересах спецслужб КНР, а збирання даних про переваги користувачів для заробітку на показах їм цільової реклами.

Huawei стверджує, що володіє повною незалежністю від уряду КНР і крім сплати податків нічого йому не передає. Однак Сполучені Штати запевняють, що словам китайського гіганта не можна довіряти – він може приховувати свої зв'язки з Компартією так само, як маскував свої бізнес-зв'язки з Іраном і крадіжку технологій у T-Mobile.

За твердженням прокуратури східного округу Нью-Йорка, яка інкримінує Huawei порушення антиіранських санкцій, заарештована в Канаді Мен Ваньчжоу особисто неодноразово брехала американським банкірам. Так, у серпні 2013 року дочка Жень Чженфея запевнила директора одного з великих банків США в тому, що Huawei позбувся акцій своєї дочірньої гонконгської компанії Skycom, що вела бізнес з Іраном. Насправді ж китайський гігант, за інформацією слідчих, просто передав акції Skycom іншій своїй структурі і зберігав над нею повний контроль весь період з 2007 по 2017 роки.

В іншому обвинувальному висновку, поданому федеральною прокуратурою Західного округу Вашингтона в Сіетлі, Huawei звинувачена в тому, що протягом 2012-2013 років вона проводила шпигунську операцію з виманювання комерційних секретів у американського оператора зв'язку T-Mobile. Інженерам-розвідникам вдалося втертися в довіру до T-Mobile і проникати в її лабораторії. Зрештою вони, після кількох невдалих спроб, змогли вкрасти руку робота для тестування смартфонів.

У чому справжня причина конфлікту? У розмірах і впливі. Британський журнал The Economist назвав Huawei найуспішнішою на міжнародних ринках китайською компанією. У минулому році вона охоплювала 170 країн, в які відвантажила 200 млн смартфонів і отримала $110 млрд виручки, на 33,6% більше в порівнянні з попереднім роком. До того ж Huawei створила 1500 мереж зв'язку, якими може користуватися третина населення планети.

Як пише The Atlantic, Huawei – один з небагатьох конкурентоспроможних гравців , здатних створювати мобільну інфраструктуру нового покоління (5G), яка повинна бути розгорнута в найближчі п'ять років. У світі є кілька груп компаній, що мають необхідні для 5G технології, і у Huawei є шанси стати лідером серед них.

Багато країн небезпідставно вважають, що після розгортання мереж американські технологічні гіганти шпигуватимуть на користь США так само, як і Huawei в інтересах Китаю. І такі держави, як Індія, ймовірно, вважатимуть Huawei «меншим злом».

Якими є перспективи конфлікту США з Huawei? Два розпочатих Сполученими Штатами судових процеси, безсумнівно, виллються для Huawei в багатомільйонні грошові штрафи, які, втім, навряд чи завдадуть компанії з $110-мільярдною річною виручкою серйозної шкоди. Набагато болючішими, на думку експертів, стануть мільярдні збитки від втрати довіри клієнтів і закриття ринків.

Повіривши в те, що Huawei несе «загрозу національній безпеці», Австралія і Нова Зеландія вже заборонили їй брати участь у будівництві мереж 5G на своїх територіях. Питання про прийняття аналогічного рішення розглядають США, Канада, Британія, Німеччина, Франція і Польща.

З деяких інших ринків Африки, Азії і Латинської Америки, за припущенням Financial Times, США зможуть витиснути Huawei спеціальними санкціями. Якщо суд визнає компанію винною в грубому порушенні американських заборон щодо Ірану, закони США дозволяють внести її до спеціального «чорного списку» і застосувати до неї ті ж заборони.

«Такий крок, зроблений проти Huawei, може поставити під загрозу багатьох її бізнес-партнерів, навіть тих, які працюють поза межами США... Huawei співпрацює з іспанською Telefonica на територіях Латинської Америки, з британським Vodacom у Південній Африці, з норвезьким Telenor у М'янмі. Якщо Вашингтон внесе китайську компанію в «чорний список», ці оператори будуть змушені вибирати: розірвати зв'язки з Huawei або нести юридичні ризики потрапляння під санкції», – пише Financial Times.

Huawei заперечує зв'язки з Іраном і стверджує, що давно залагодила непорозуміння з T-Mobile, що сталося з вини співробітників, які вийшли з-під контролю. Претензії адміністрації Трампа до Huawei китайські ЗМІ порівнюють з висмоктаними з пальця звинуваченнями в розробці зброї масового ураження, які в 2003 році адміністрація Буша висунула Іраку. Якщо згадати про страту Саддама Хусейна в 2006 році і провести паралелі, можна припустити, що заарештована дочка Жень Чженфея може отримати тюремний термін довжиною в десятиліття.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті