Зламати систему: чому президентом Сальвадору обрали молодого популіста

Зламати систему: чому президентом Сальвадору обрали молодого популіста

«Протестний кандидат» несподівано набрав близько 54% голосів і в першому турі виграв президентські вибори

Цей матеріал також доступний російською
Зламати систему: чому президентом Сальвадору обрали молодого популіста
Найіб Букеле
Фото: DR

Громадяни 6,5-мільйонної центральноамериканської держави Сальвадор сказали рішуче «ні!» двом набридлим старим партіям, які з 1992 року домінували у владі в цій країні. На президентських виборах 3 лютого переважна більшість виборців проголосували «ні за лівих, ні за правих».

Вони віддали голоси 37-річному популісту з дрібної центристської політсили GANA Найібу Букеле і забезпечили йому швидку перемогу в першому турі. Однак радість сальвадорців від такої передачі влади «свіжому обличчю» може виявитися недовгою. Експертів непокоїть те, що в обраного президента-аутсайдера лише 11 прихильників у 84-місцевому парламенті та немає конструктивних пропозицій щодо вирішення тих проблем, які змушують громадян утікати з країни.

Вибори президента Сальвадору проходили при низькій 45%-й явці та під пильною увагою 4500 спостерігачів, зокрема й представників Євросоюзу та Організації американських держав. За пост лідера країни боролися чотири кандидати. Усі вони обіцяли викорінити тотальну корупцію, приборкати жорстокий вуличний бандитизм і створити більше робочих місць.

За даними сальвадорської ЦВК, Найіб Букеле отримав близько 54% голосів виборців, здобув переконливу перемогу і зможе зайняти президентське крісло 1 червня. Його суперники – кандидати від головних політсил Сальвадора – бізнесмен Карлос Каллеха з ARENA і екс-міністр закордонних справ Хьюго Мартінес з FMLN, набрали 32 і 14% голосів відповідно.

Аналітики схильні бачити в перемозі Найіба Букеле протест сальвадорців проти старих політиків і бажання побачити при владі «свіже обличчя». Протягом 25 років (з моменту закінчення в Сальвадорі 12-річної громадянської війни в 1992 році) президентське крісло завжди отримувала одна з двох домінуючих партій: або лівий «Фронт національного визволення імені Фарабундо Марті» (FMLN), який під час війни очолював повстанців-партизан, або правий «Національний республіканський альянс» (ARENA), що бився на протилежному боці. Незважаючи на полярні ідеологічні відмінності, обидві партії в очах багатьох громадян схожі. Вони обидві продемонстрували своє безсилля в боротьбі з вуличними бандами і загрузли в корупційних скандалах, що підірвало довіру до них виборців.

«Сьогоднішній день історичний. У цей день Сальвадор знищив двопартійну систему», – заявив у понеділок Найіб Букеле, оголосивши себе переможцем у виборах на площі Сан-Сальвадора перед багатотисячним мітингом своїх прихильників.

Нешаблонне сходження Найіба Букеле

Найіб Букеле народився в сім'ї відомого в Сальвадорі бізнесмена палестинського походження. В юному віці Найіб, як пишуть ЗМІ, виявив у собі підприємницькі здібності та з 18 років почав керувати бізнесом. Зокрема, йому належить компанія Yamaha Motors El Salvador, що реалізовує в Сальвадорі продукцію японської корпорації Yamaha.

У політику Найіб Букеле увійшов у 2012 році, вступивши до головної лівої політсили FMLN, від якої балотувався на посаду мера невеликого містечка Нуево-Кускатлан. Ці вибори він виграв з мізерним відривом від свого суперника з ARENA. Обмежений у ресурсах і обділений увагою медіа, молодий градоначальник взявся привертати увагу до своєї діяльності за допомогою соцмереж, в яких закликав однодумців висувати варіанти вирішення нагальних соціальних проблем і активно обговорював запропоновані ідеї.

У 2015 році Найіб Букеле, який придбав славу успішного реформатора дрібного містечка, переміг від FMLN на виборах мера 1,8-мільйонної столиці Сан-Сальвадор. Зайнявши цю посаду, він націлився на президентство і почав завойовувати симпатії громадян жорсткою критикою влади і щедрими жестами, такими як жертвування своїх зарплат на стипендії студентам.

Набравши популярність, особливо за рахунок молодих користувачів соцмереж, Найіб Букеле взявся агресивно засуджувати свою партію за корупцію і кумівство, і наприкінці 2017 року був зі скандалом з неї виключений. Етичний суд FMLN звинуватив його в наклепі на лідерів політсили і в стимулюванні внутрішнього розколу.

Це вигнання дозволило молодому політику оголосити себе самостійним кандидатом у президенти, що протистоїть політичному істеблішменту. Його спроба висунутися від своєї власної партії Nuevas Ideas була заблокована владою, що лише зміцнило репутацію Найіба Букеле як борця з системою. Щоб взяти участь у виборах, він вимушено вступив у політичне об'єднання GANA, що має 11 місць у 84-місцевому парламенті.

Примітно, що Найіб Букеле неохоче дає коментарі підконтрольним владі ЗМІ та відмовляється вступати в дебати зі своїми політичними опонентами, пояснюючи це побоюванням, що його слова перекрутять і переінакшать. Передвиборчу кампанію, що фокусувалася на боротьбі з корупцією і йшла під гаслом: «Нам вистачить грошей, якщо ніхто не буде красти», він вів у соцмережах. Сторінка Найіба Букеле в Facebook має понад 1,5 млн підписників.

Сумнівні перспективи президентства

Критики Найіба Букеле називають його популістом, який досяг майстерності в піарі, але істотних результатів не показав. Приписувані йому успіхи, такі як вигнання вуличних банд з деяких площ Сан-Сальвадора, можуть бути результатом банальних домовленостей з лідерами злочинних угруповань. А гучні обіцянки, наприклад, запустити чотири нові гілки метро в столиці та побудувати аеропорт у збіднілій східній частині країни, навряд чи здійсненні. На часті запитання журналістів про те, де він збирається взяти $100-мільйонні інвестиції на здійснення обіцяних інфраструктурних проектів, Найіб Букеле не дає відповіді, повторюючи як мантру передвиборний слоган, що грошей вистачить, якщо не буде корупції.

«Кампанія Найіба Букеле тривала дуже довго, але вона породила дуже мало конкретних ідей, – коментує ситуацію Пабло Бенітез, есеїст і політичний аналітик з Університету Сальвадора. – У цій кампанії було багато маркетингу, але мало реальності. Складно повірити, що йому вдасться сформувати уряд з твердими перспективами на майбутнє».

Маючи підтримку лише 11 депутатів GANA в 84-місцевому конгресі та зіпсовані відносини з двома найбільшими партіями, Найіб Букеле навряд чи зможе в найближчому майбутньому проводити законодавчі ініціативи. Парламентські та муніципальні вибори в Сальвадорі відбулися в березні 2018 року. ARENA отримала 37 місць в парламенті та дев'ять мерських крісел в найбільших містах. FMLN зберегла за собою 23 депутатських мандати.

Без підтримки парламенту президенту буде нелегко вирішити головні проблеми громадян: бідність, яка, за даними Світового банку, охоплює майже третину населення, і терор банд, що налічують у Сальвадорі 70 000 членів, з яких 17 000 сидять у тюрмах. Тікаючи від цих проблем, тисячі жителів Сальвадору збираються в каравани та йдуть шукати кращого життя до кордону з США. Це викликає невдоволення президента Штатів Дональда Трампа, який неодноразово обіцяв припинити надавати Сальвадору допомогу, якщо влада не зупинить потоки мігрантів.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті