Стривай, заробітчанине: як працює завод Jabil у Закарпатті

Стривай, заробітчанине: як працює завод Jabil у Закарпатті

Кого наймає на роботу, що продукує та навіщо там штучний інтелект

Этот материал также доступен на русском языке
Стривай, заробітчанине: як працює завод Jabil у Закарпатті

Два роботи спілкуються між собою, навчаючи один одного. Перший наносить паяльну пасту, а другий – перевіряє, наскільки добре виконано цю роботу. Неподалік іще одну машину «вчать» взаємодіяти з людиною – передавати їй деталі. Погодьтеся, це все дуже нагадує репортаж з експериментальної лабораторії у Кремнієвій долині. Аж ні: описане вище – будні заводу Jabil, що розташований на околиці Ужгорода.

Підприємство належить американській компанії Jabil Circuit і є одним із найбільших у Закарпатській області. Його представляють приїжджим як втілення «американської мрії», хоча навряд чи робота на заводі – саме той ідеал, який американське суспільство вкладає у відому доктрину. Скоріше, це розраховано на наших громадян, що залишають домівки у пошуках стабільного заробітку за кордоном. А таких стає все більше. За даними Міністерства соціальної політики, на кінець 2018 року понад 3 млн українців працювали в інших країнах, а кількість непостійних працівників коливалась у межах 7-9 млн.

Минулого тижня Jabil Circuit відкрив другу чергу свого закарпатського заводу. Виробничі та складські площі збільшили вдвічі, тепер вони сягають 46 600 кв м. Разом із тим почався набір персоналу. Кореспондент Mind побував на відкритті та дізнався: де завод братиме кадри, яку роботу на виробництві виконує штучний інтелект і чому об’єктом зацікавився президент України.

Стривай, заробітчанине: як працює завод Jabil в Ужгороді

Яку техніку збирають на Jabil? Jabil – це контрактне виробництво, яке включає понад 100 заводів в усьому світі. Вони не випускають продукцію під власним брендом, а виготовляють її на замовлення інших компаній. «Будь-яка електроніка, якою ви користуєтеся, так чи інакше має стосунок до Jabil», – розповідає директор заводу Jabil в Ужгороді Сергій Карцев. Кінцева продукція, що виготовляється в Україні, обов’язково містить маркування «made in Ukraine».

Які саме товари збирають в Ужгороді, Jabil не розголошує. За словами Сергія Карцева, зі своїми клієнтами завод підписує NDA (договір про нерозголошення). Відомо, що тут збирається телекомунікаційне обладнання брендів Adtran та Nokia. Adtran спеціалізується на мережевому обладнання – комутаторах, маршрутизаторах, бізнес-шлюзах, а виробництво Nokia в Україні пов’язане із тестуванням нового покоління зв’язку 5G.

«Jabil – твоя американська мрія», – білборд із цими словами зустрічає всіх, хто приїжджає до Ужгорода і виходить із дверей Центрального залізничного вокзалу.

Також на українському заводі, наприклад, виготовляється електроніка для побутової техніки бренду Nespresso. За словами Сергія Карцева, для деяких замовників його підприємство виконує весь виробничий цикл: від ідеї до управління ланцюгом поставок. «Jabil Ужгород – єдиний завод у Європі, який почав повний цикл виробництва. Наш клієнт приніс 3D-модель продукту, де зрозуміло, яким він хоче його бачити і який цільовий функціонал. І ми повністю розробили дизайн і виготовили його», – говорить Карцев. За його словами, цей продукт увійшов до світового рейтингу 100 найбільш очікуваних новинок 2018 року.

Стривай, заробітчанине: як працює завод Jabil в Ужгороді

Перед візитом на завод журналістів попередили, що фото- та відео-зйомка там заборонена – мовляв, це також вимога NDA. На виробництві працювало кілька акредитованих фотографів, їхні знімки й попросили використовувати. Така сувора вимога може бути пов’язана не лише з NDA, але й з протидією промисловому шпигунству. В місті Мукачево, за 40 км від об’єкту Jabil, знаходиться його головний конкурент – завод компанії Flextronics, з ним доводиться змагатися і за клієнтів, і за кадри.

Хто йде працювати на завод? Зараз на Jabil в Ужгороді працює 3000 чоловік. З розширенням виробничих потужностей знадобиться ще 2000 співробітників. Ужгород – найменший із обласних центрів України, там мешкає приблизно 120 000 людей. І знаходиться він біля кордону України зі Словаччиною, Угорщиною і Польщею, куди не припиняється потік трудових емігрантів. З усього цього здається, що знайти необхідний трудовий ресурс компанії буде непросто.

Стривай, заробітчанине: як працює завод Jabil в Ужгороді

Втім, менеджерів Jabil це не лякає. За словами Сергія Карцева, 70% людей прийшли працювати на завод за рекомендаціями знайомих. За два роки штат зріс на 1000 працівників. Стартова заробітна плата оператора за два роки збільшилась удвічі й зараз складає близько 9 000 грн. Залежно від досвіду, вона може бути й більшою. Працівникам забезпечується соціальний пакет, до якого входить трансфер на завод, харчування, медична страховка та заняття в спортзалі. Сергій Карцев вважає, що на таких умовах люди радше лишатимуться в рідному місті, ніж виїжджатимуть за кордон.

Сьогодні середній вік інженерів та менеджерів на заводі складає 35 років. На виробничих лініях дійсно багато молодих людей. Але також є жінки й чоловіки старшого віку.

Що президент робив на заводі? Екскурсію для журналістів на хвилину перериває оголошення з гучномовця. Чути погано, але зрозуміло, що зараз у приміщенні буде відбуватися якась перевірка. «Це протокольна служба президента. Вони вже кілька разів приходили», – пояснює директор Jabil. Люди зі службовим собакою проходять поміж виробничими лініями. Шукають вибухівку. До візиту президента Петра Порошенка на завод лишилося менше години.

Незважаючи на дії протокольної служби, екскурсію заводом продовжили. А от залишити територію вдалося не одразу – автобус не випускали, поки президент не зайшов у приміщення. Його кортеж під’їхав з головного входу. До цього часу на даху вже стояв снайпер, а навколо приміщення заводу – охорона. За хвилину після того, як Петро Порошенко та керівники заводу зайшли всередину, туди ж забіг чоловік із випрасуваної сорочкою та краваткою в руках.

Стривай, заробітчанине: як працює завод Jabil в Ужгороді

Зранку Порошенко відкривав в Ужгороді аеропорт. Вдень має вручити свідоцтво про експлуатацію нових приміщень керівникам Jabil, і тут же виступити із 50-хвилинною промовою перед працівниками заводу і місцевими чиновниками. Тим часом у центрі Ужгорода вже приготували сцену та екрани з агітацією – очевидно, президент вирішив поєднати офіційний візит із передвиборчим туром.

Чим Україна приваблює інвесторів? Jabil Circuit вклала $16 млн у відкриття другої черги свого ужгородського заводу. А загальні інвестиції в проект з 2004 року склали $75 млн.

Відкриття першої черги 15 років тому інвестор пов’язує з існуванням в Закарпатті спеціальної економічної зони – її створили у 2001 році. Протягом наступних років спеціальні умови то скасовували, то знову обіцяли повернути.

Та попри все регіон лишається привабливим для таких інвесторів як Jabil. «Виробництво в Україні значно дешевше, ніж у країнах Євросоюзу», – зазначає виконавчий віце-президент Jabil Алессандро Парімбеллі. За його словами, одна лише вартість праці тут наполовину нижча, ніж, наприклад, на заводі у сусідній Польщі.

При цьому українські інженери дуже обізнані. Настільки, що український завод став одним із трьох виробництв Jabil у світі, де тестують передові технології. У випадку України, це «штучний інтелект», а саме машинне навчання. Також, за словами менеджерів Jabil, український завод став єдиним у Європі, де компанія зараз інвестує в розширення виробничих потужностей.

Стривай, заробітчанине: як працює завод Jabil в Ужгороді
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло