Міста йдуть у море: 3 мега-проекти рукотворних архіпелагів

Міста йдуть у море: 3 мега-проекти рукотворних архіпелагів

Перенаселений Гонконг зібрався «підняти з води» 1700 га території, Копенгаген – 300 га, а Дубаї - понад 3000 га

Этот материал также доступен на русском языке
Міста йдуть у море: 3 мега-проекти рукотворних архіпелагів
Макет проекту Holmene у Копенгагені

На цей час найбільш вражаючим і знаменитим штучним архіпелагом є «Пальма Джумейра» – арабський курорт у формі пальми площею 560 га, який було споруджено в 2001–2006 роках за $12 млрд. Але незабаром його слава може потьмяніти. Влада Гонконгу, Копенгагена і Дубая втілюють у життя набагато дорожчі і амбітні проекти.

Проект «Бачення завтрашнього Лантау» в Гонконзі

Міста йдуть у море: 3 мега-проекти рукотворних архіпелагів

Гонконг – спеціальний адміністративний центр КНР – став одним із найбільш перенаселених і дорогих місць для життя. На 1 людину в ньому припадає лише 16 кв. м житлової площі. Це менше, ніж у Сінгапурі, Шанхаї або Токіо. Щоб забезпечити громадян гостродефіцитним житлом, влада Гонконгу затіяла найбільший в історії міста інфраструктурний проект. У рамках $80-мільярдного плану вони заходилися відвоювати в моря не менше 10 кв. км території між двома найбільшими островами Лантау і Гонконг.

Мега-проект зветься «Бачення завтрашнього Лантау» (Lantau Tomorrow Vision). Головною і першочерговою його частиною стане оточення невеликого (23 га) незаселеного скелястого острівця Kau Yi Chau тисячею гектарів території, придатної для забудови. На це влада планує витратити HK$ 256 млрд ($33 ​​млрд) – суму, що приблизно дорівнює річному бюджету України.

Ще більша сума – 273 млрд гонконзьких доларів ($ 35 млрд) – запланована на створення транспортних коридорів загальною довжиною 56 км, які автомобільними і залізничними шляхами зв'яжуть Kau Yi Chau із сусідніми островами, до узбережжя яких буде додано ще 300 га штучно створеної суші.

Не менше 70% нових земель, піднятих з води навколо Kau Yi Chau, буде відведено під житлове будівництво. За планами влади, там вдасться створити від 105 000 до 182 000 квартир, заселення яких має розпочатися у 2032 році. Оскільки Kau Yi Chau розташовується поблизу міжнародного аеропорту і гонконгського Центру, на ньому також з'явиться одна з найважливіших бізнес-зон, яка дозволить збільшити ВВП держави на HK$141 млрд.

Як розповів цього місяця міністр розвитку Гонконгу Майкл Вонг, влада збирається протягом 15 років виділяти на «Бачення завтрашнього Лантау» по HK$40 млрд на рік, але розраховує з лишком повернути ці гроші, коли штучні острови будуть повністю готові до забудови. За оцінкою Гонконзького інституту геодезистів, уряд може заробити від HK$974 млрд до HK$1143 млрд на продажу землі.

Надалі поряд із Kau Yi Chau влада Гонконгу планує звести ще два штучних острови площею близько 700 га кожен, але терміни будівництва та їхня орієнтовна вартість ще не визначені.

Проект «Острівці» в Копенгагені

«Найщасливіша країна» світу – Данія вирішила висунути в море свою столицю Копенгаген, щоб створити нові комерційні та промислові зони, а також загальнодоступний екологічно чистий ландшафт із біговими та велосипедними доріжками для активного відпочинку й занять фізкультурою.

Ініціаторами проекту під назвою «Острівці» (Holmene) виступили уряд країни й міська влада. У період 2022-2040 років вони мають намір звести на висоту 5,5 м над рівнем моря дев'ять штучних островів загальною площею 3,1 кв. км. Як сказано на сайті проекту, землі на першому острові будуть готові до продажу й почнуть заселятися вже у 2028 році.

Крім дев'яти основних островів із 20 000 об'єктів нерухомості, будуть створені захисні бар'єри від повеней, а також недоступні для людей рифи і острівці для створення «незайманої дикої природи».

Ключовим аспектом проекту «Острівці» буде його фокусування на зелених технологіях. На одному з островів буде зведений найбільший у Північній Європі сміттєпереробний завод, який перероблятиме відходи та брудну воду, що надходить від 1,5 млн жителів довколишнього регіону, на чисту воду і біогаз. За планом, цей завод, спільно зі встановленими на «острівцях» вітровими турбінами, вироблятиме понад 300 гВт відновлюваної електроенергії і покриє чверть потреби всього Копенгагена.

Проект «Світ» у Дубаї

Міста йдуть у море: 3 мега-проекти рукотворних архіпелагів

Емірат Дубаї успішно реалізував багато гігантських проектів, включаючи найвищу у світі споруду «Бурдж-Халіфа» і найбільший штучний острів «Пальма Джумейра», яку часто називають восьмим дивом світу. Тому, коли у 2003 році нинішній правитель Дубая Мохаммед аль-Мактум запропонував звести у водах Перської затоки ще масштабніший рукотворний архіпелаг «Світ» (The World), мільярдери і великі компанії з різних континентів охоче взялися вливати гроші в цю ініціативу.

Ідея проекту «Світ» полягає в тому, щоб створити для закритого суспільства супербагатіїв і знаменитостей «світ у мініатюрі», зібравши в ньому все найкраще, чим можуть похвалитися країни. Спочатку Мохаммед аль-Мактум пропонував скласти архіпелаг із семи великих островів у формі континентів. Але, щоб швидше розпродати штучний «світ», було вирішено роздрібнити його на понад 300 штучних островів загальною площею 55 кв. км.

Спочатку будівництво «Світу» йшло швидко – у квітні 2004 року над водою з'явився перший острів із назвою «Дубай», а в грудні 2006-го архіпелаг був готовий на 90%. На все було витрачено 321 млн кубометрів піску і понад $14 млрд коштів. Однак у 2008 році сталася глобальна фінансова криза, і проект застопорився через логістичні та грошові труднощі.

На відміну від «Пальми Джумейра», на яку з Дубая можна заїхати автівкою, на нез'єднані між собою острови архіпелагу «Світ» дістатися реально лише водним та повітряним транспортом. Більшість з островів з 2008 року стояли безлюдними і закинутими купами піску, справляючи гнітюче враження на тих, хто розглядав архіпелаг з висоти пташиного польоту.

Однак кілька років тому в центральній ділянці архіпелагу «Світ» на шести островах комплексу з назвою «Серце Європи в Дубаї» площею 0,5 кв. км раптово активізувалося будівництво, вселяючи надію на швидке пожвавлення і інших частин мегапроекту. Тисячі робітників спішно відтворюють у «мініатюрній Європі» розкішний Шведський палац, німецькі вілли, італійський готель «Портофіно», санкт-петербурзьке «Царське Село», французьку Рів'єру, флот із 42 будинків, що плавають. А головною визначною пам'яткою стане «Плаваюча Венеція» – перший у світі підводний курорт із 414 кают, 180 з яких будуть під водою, а низка інших – із прозорим дном.

На сайті «Серця Європи» стверджується, що на дубайському архіпелазі з'являться перші у світі вулиці з клімат-контролем (дощові вулиці і засніжені площі), десять 5-зіркових, один 6-зірковий і два 7-зіркових готелів, перший підводний історичний музей, цілодобово працюючий цирк і безліч стародавніх середземноморських дерев у віці від 100 до 1500 років, імпортованих із південної Іспанії.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло