«Трагедія для всього світу». Наслідки пожежі в соборі Нотр-Дам
Знаменитий 850-річний собор Паризької Богоматері горів протягом дев'яти годин і був частково зруйнований

Увечері в понеділок, 15 квітня, мільйони людей зі всього світу спостерігали за тим, як полум'я пожирає один із головних символів Франції – собор Паризької Богоматері. Внаслідок масштабної пожежі впав 93-метровий шпиль будівлі, обрушилися годинник і велика частина даху.
Як відбувалася пожежа в соборі Нотр-Дам
Знадобилося менше години, щоб полум'я, яке виникло, поширилося по всьому дерев'яному даху собору Нотр-Дам і піднялося до верху 93-метрового шпиля.
Приблизно о 18:30 за паризьким часом (19:30 за київським) дим почав струмувати з верхньої частини собору біля будівельних лісів, встановлених там для реконструкції шпиля. Оскільки туристів і прихожан у будівлю перестають пускати о 18:00, на момент виникнення загоряння будівля була звільнена від відвідувачів, і жертв вдалося уникнути.
О 18:50 собор запалав. Полум'я швидко поширилося дерев'яним дахом і піднялося вгору по шпилю – конструкції з 500 тонн дуба, покритого 250 тоннами свинцю. Охоплений вогнем шпиль за лічені хвилини зруйнувався, зламався і впав на бік.
The moment when the Paris landscape changed forever #NotreDameCathedral #NotreDame pic.twitter.com/r8b5ML0DIU
– Gerti Çaku (@GertiCaku) 16 квітня 2019 р.
На гасіння собору й евакуацію цінностей було направлено майже 400 рятувальників. Завдання пожежних полегшував хороший доступ до води з Сени – собор розташований у безпосередній близькості до річки на маленькому острівці. Проте робота екстрених служб ускладнилася тим, що вогонь палав на великій висоті, і струм із брандспойтів не досягав полум'я. Використовувати для гасіння вертольоти влада не наважилася, оскільки скидання води з великої висоти могло привести до обвалення конструкцій і знищення реліквій, що є в соборі.
Під час апогею пожежі помаранчеві язики полум'я було видно з відстані кількох кілометрів, а сірі клуби густого диму – і за межами міста. Тоді французькі репортери й офіційні особи висловлювали припущення, що собор згорить повністю разом із безцінними реліквіями.

Однак після 21:00 почали з'являтися заспокійливі та обнадійливі новини. Ректор собору Нотр-Дам Патрік Шове повідомив, що вогнеборцям вдалося винести з будівлі, що палала, найцінніші артефакти, зокрема терновий вінець Ісуса Христа й туніку святого Людовіка.
А до 23:00 начальник пожежної служби Парижа Жан-Клод Галле оголосив, що основну структуру будівлі, включаючи обидві вежі, вдалося «врятувати і зберегти» від повного руйнування. Мер французької столиці Анн Ідальго повідомила, що вівтар і вівтарний хрест собору від вогню не постраждали.

Припущення про теракт
Представники прокуратури Парижа відразу після початку пожежі запевняли громадськість у тому, що вважають причиною загоряння злочинну недбалість будівельників. У верхній частині собору активно велися роботи з реконструкції. Лише тиждень тому з даху були зняті статуї, що стояли там 150 років. За основною версією слідчих, на будівельних лісах працівники могли залишити горючі матеріали, мимовільне загоряння яких призвело до катастрофи.

Однак багато хто з прихильників теорії змови порівнюють вчорашню пожежу в соборі Нотр-Дам з атакою 9/11 на Нью-Йоркські вежі-близнюки. Конспірології зазначають, що за останній рік у Франції відбулося кілька атак на католицькі церкви. Лише місяць тому в Парижі горів великий собор Святого Сульпиция. Посилаючись на коментарі пожежників, деякі ЗМІ дорікають владі Парижа в замовчуванні факту підпалу цієї церкви.
Собор буде відновлено
Президент Франції Емманюель Макрон під час пожежі двічі приїжджав до місця подій і навіть входив у будівлю, яка ще палала. У ніч на вівторок, виступаючи біля собору Нотр-Дам, він подякував пожежникам за порятунок фасаду та башт собору, і підкреслив, що «найгіршого сценарію розвитку подій вдалося уникнути». Мова Еммануеля Макрона була надзвичайно емоційна, він запевнив, що залучить «кращі таланти з усього світу» для реконструкції постраждалої від вогню святині.
«Нотр-Дам – собор всіх французів і француженок, навіть тих, які ніколи не були в Парижі. Собор Паризької Богоматері – це наша історія, наша література, частина нашої душі, місце наших великих подій, наших епідемій, наших війн, наших звільнень, епіцентр наших життів... Тому цієї ночі я урочисто обіцяю: ми відновимо Нотр-Дам разом», – запевнив Емманюель Макрон.
French Culture Minister says relics tunic of Saint Louis and crown of thorns both safe and sound, but organ and some large paintings badly damaged #F24 @France24_en #NotreDame pic.twitter.com/EM5mglESz8
– Claire Paccalin (@clairepaccalin) 16 квітня 2019 р.
Для реконструкції собору Нотр-Дам, за різними оцінками, буде потрібно від декількох сотень мільйонів до кількох мільярдів євро. Влада Франції ініціювала національну кампанію зі збору коштів і відразу ж залучила великого донора. Сімейство французьких бізнесменів-мільярдерів Піно, що володіє аукціонним будинком Christie's і модним брендом Gucci, пообіцяло виділити 100 млн євро на відновлення собору.
Епічна історія собору Нотр-Дам
Собор Нотр-Дам був закладений у 1163 році на місці першої християнської церкви Парижа – базиліки Святого Стефана. Його будівництво тривало майже 200 років і було завершено в 1345-му.
У 1302 році в соборі Нотр-Дам вперше зібралися Генеральні штати – перший парламент Франції. У 1572-му тут, за шість днів до Варфоломіївської ночі, правитель Наварри Генріха одружився на сестрі французького короля Маргариті де Валуа. Протягом багатьох століть тут проводилися національні похорони та коронації французьких монархів, зокрема, в 1804 році – Наполеона Бонапарта.

Вигляд собору у 1750 році. Фото Prisma/UIG/Getty Images
Всесвітню славу собор Паризької Богоматері отримав після публікації в 1831 році однойменного історичного роману французького письменника Віктора Гюго. Багато в чому завдяки цьому літературному твору собор став найпопулярнішим монументом Франції. Щорічно його відвідували 12–13 млн туристів. Це майже вдвічі більше, ніж число візитерів Ейфелевої вежі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].