4G для всієї країни: як адміністрація Зеленського пропонує поліпшити мобільний зв'язок
І що про це думають топ-менеджери «Київстар», «Vodafone Україна» та lifecell

«Ми чекаємо від телеком-ринку пропозиції адекватної моделі поведінки української держави», – заявив заступник глави Адміністрації президента Олексій Гончарук топам мобільних операторів на презентації Зеленої книги «Як використовувати радіочастотний ресурс для забезпечення якісного зв'язку в Україні?».
BRDO провів інвентаризацію проблем індустрії та запропонував свої варіанти їх вирішення. За словами Гончарука, напрацювання Зеленої книги можуть лягти в основу нового законопроекту. У стінах парламенту припадає пилом вже чимало документів, покликаних вирішити описані в ній проблеми індустрії. Але шанси прийняття їх нинішнім складом ВР близькі до нуля. Mind вибрав найактуальніші «больові точки» і зауваження СЕО мобільних операторів.
Відсутність технейтральності
(права операторів надавати послуги 2/3/4G на всіх викуплених частотах)
В Україні, на відміну від більшості країн ЄС, не запроваджено принцип технологічної нейтральності. За словами глави сектору «ІТ&Телеком» BRDO Олександра Кубракова, такий підхід значно стримує розвиток телекомунікацій у нашій країні та погіршує доступність послуг.
Глава НКРЗІ Олександр Животовський пояснив на зустрічі, що оператори отримали технологічно нейтральні ліцензії на останніх тендерах у діапазонах 1800 і 2600 МГц. Простіше кажучи, на цих частотах «велика трійка» може надавати послуги не тільки 4G, а й 3G.
Але для економного просування у віддалені регіони і покриття автомагістралей, залізниць операторам потрібна технейтральність у нижчому діапазоні – 900 МГц. Низькі частоти забезпечують більшу дальність покриття. У Зеленій книзі зазначається, що кожен з трьох мобільних операторів щорічно вкладає до 3 млрд грн у розвиток 3G- і 4G-мереж (у діапазонах 1800 МГц і вище). А застосування діапазону 900 МГц дозволить зменшити необхідну кількість сайтів і передавачів у 1,4–2,7 раза, тобто скоротити щорічні витрати кожної з компаній на 1 млрд грн і оперативно покрити 4G практично всю територію України. Наразі, за підрахунками BRDO, зв'язком четвертого покоління покрито 65% населення, а 16 млн абонентів не мають доступу до цієї технології.

«Однак у повному обсязі скористатися технейтральністю сьогодні може лише «Київстар» – власник понад 58% спектра в діапазоні 900 МГц і єдиний власник суцільної смуги частот належної ширини. Таким чином, компанія може отримати значну перевагу над конкурентами. Для збереження конкуренції перед впровадженням технейтральності критично необхідно провести рефармінг (перерозподіл. – Mind) частот у діапазоні 900 МГц між користувачами для того, щоб кожен гравець мав мінімальну необхідну смугу для впровадження 4G», – підкреслюють співавтори Зеленої книги.

Генеральний директор «Vodafone Україна» Ольга Устинова уточнила: якщо в одного з гравців більшість частот – витрати на побудову мережі набагато нижчі, ніж у інших. «Якщо ми говоримо про відкриття діапазону 900 МГц для освоєння сіл і доріг – то перш за все потрібно перерозподілити цей спектр. Інакше конкуренція буде під великим питанням», – вважає вона.
Президент «Київстар» Олександр Комаров заявив, що компанія готова йти на поступки. «Ми розуміємо, що є історично сформовані перекоси в розподілі спектра, і готові домовлятися. У нас досить аргументів для розмови з топами «Веон» (власник «Київстар». – Mind). Для наступного кроку в розвитку ринку принципово необхідно змінити поточну ситуацію, бо вона заганяє всіх гравців у глухий кут. Зрозуміло, що дуже складно домовлятися на трьох. Завжди є конфлікт інтересів. Для арбітражу важливі роль регулятора і третіх організацій (наприклад, BRDO). Бо кожен з нас у своїй суб'єктивній позиції. Нам потрібно, аби нас протвережували їхні зовнішні висновки», – зазначив Комаров. На яких умовах «Київстар» готовий поділитися частиною спектра, президент компанії не уточнив.
Глава ради Телекомпалати Тетяна Попова пояснила виданню, що після прецеденту при покупці лотів у діапазоні 2600 МГц (компанія ММДС, що входить в СКМ Ріната Ахметова, отримала 500 млн грн від операторів за частоти. – Mind), власники ліцензій на перспективні частоти, природно, будуть розраховувати на конверсію (такі ж вигідні умови здавання частини спектра).
Дефіцит частот
«Щомісяця обсяг трафіку зростає в геометричній прогресії. Спектра завжди не вистачатиме. Частоти – не нафта або газ. Їх не можна добувати. Це фізично обмежений ресурс», – «оптимістично» пояснив ситуацію Олександр Животовський.
За даними BRDO, у країнах ЄС для мобільного зв'язку використовується більше частот, ніж в Україні. «Менший обсяг частот впливає на якість зв'язку, особливо зі зростанням обсягів трафіку. Україна не використовує для мобільного зв'язку діапазони 800 і 2300–2400 МГц. Спектр 800 МГц є найважливішим для забезпечення 4G у регіонах. Понад 80% спектра використовується компанією «Інтертелеком». А діапазон 2300–2400 МГц знаходиться в користуванні підприємств «Інтелектуальні комунікації» (88% спектра, використовує технологію широкосмугового доступу практично в усіх регіонах), «Краєвид» (6% спектра, використовує технологію мультисервісного доступу в Миколаївській області) і «Фарлеп-Інвест» (6% спектра, використовує технологію мультисервісного доступу в шести регіонах)», – пояснюється в Зеленій книзі.
У BRDO вважають, що власники ліцензій у цих діапазонах зацікавлені в збереженні своїх ліцензій і впровадженні технейтральності, що дозволить їм значно дорожче продати права на частоти. А НКРЗІ – в анулюванні ліцензій поточних користувачів і повторному продажу на аукціонах, що забезпечить надходження до бюджету в розмірі понад 10 млрд грн (у розрахунок включені й частоти в діапазоні 700 МГц, і 3,6 ГГц, необхідні для 5G).
СЕО «великої трійки» на зустрічі прозоро натякнули, що поки у них немає грошей на придбання нових частот. «Вивести країну на новий рівень технологій за допомогою відбирання у операторів всіх грошей – не дуже гарна ідея. З 2015 року – старту 3G – ми інвестували до 70% всього нашого доходу. Коли нас просять розвивати індустрію, важливо враховувати і нашу економічну складову», – підкреслив головний виконавчий директор lifecell Ісмет Язиджі.
Ольга Устинова запропонувала інший варіант вирішення проблеми дефіциту частот. «Нам необхідний радіочастотний шеринг (право спільно використовувати частоти. – Mind). Історично склалося, що в регіонах різна частка ринку в гравців. Кожному з нас не вистачає викуплених частот там, де у нас багато абонентів. Для вирішення проблеми логічно шерити спектр, якщо ми хочемо утримувати якість мережі (трафік зростає вибуховими темпами)», – зазначила топ-менеджер «Vodafone Україна».
Неефективне використання спектра
«Собаки на сіні» – так на ринку називають компанії, які раніше на вигідних умовах викупили ліцензії на перспективні частоти, але практично не використовують їх, а притримують для перепродажу прав. Примітно, що щомісячна рентна плата у таких компаній у 500 разів менша, ніж у мобільних операторів (45,83 грн проти 23 000 грн за 1 МГц). Вилка пояснюється використанням різних технологій. За даними BRDO, у 2018 році всі користувачі частот заплатили в бюджет 2,6 млрд грн, 98% цієї суми внесла «велика трійка».

«У нормативно-правових актах відсутнє визначення «ефективності» використання РЧР. «Формальні» власники ліцензій зацікавлені в збереженні статус-кво, що дозволить їм отримати багатомільйонні доходи в майбутньому. Абоненти, НКРЗІ та сумлінні користувачі РЧР зацікавлені в чіткому визначенні поняття для мінімізації ризиків зловживання компаніями і держорганами», – підкреслюється в Зеленій книзі.
У BRDO пропонують підняти плату за користування РЧР до рівня мобільного зв'язку в діапазонах 700 МГц, 2300–2400 МГц, 3400–3800 МГц, незалежно від поточної технології використання. Це дозволить вивільнити діапазони від тих користувачів, які не використовують спектр для надання мобільного зв'язку, і розподілити відповідні частоти при впровадженні 5G.
У НКРЗІ менші «апетити». Нещодавно регулятор подав у Кабмін проект змін до Податкового кодексу, в якому пропонує підвищити ренту в діапазонах 2300–2400 МГц, 2575–2610 МГц, 3400–3800 МГц з 45,83 грн до 3000 грн на місяць за 1 МГц у кожній області.
Також зі змінним успіхом регулятор намагається відібрати ліцензії у «собак на сіні», але справи зависають у судах. «На пострадянському просторі дуже багато людей заробили свої капітали на торгівлі частотами. Через диспропорції в ставках рентної плати та прогалини у визначенні ефективності використання РЧР виникають феномени, коли юрособи з ексклюзивною ліцензією вирішують, що їм не потрібно займатися бізнесом, досить просто платити 45 грн у бюджет і судитися з регулятором. А в суді пояснювати, що це не їхня вина, що вони не використовують спектр. Сподіваюся, крім судової гілки, наші ініціативи щодо виправлення диспропорції будуть прийняті», – зазначив Олександр Животовський.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].