Mind X-ray: рентген бізнес-інтересів кандидатів від «Опозиційної платформи – За життя». Ч. 2
Аналіз інтересів партії, що бере «срібло» на дострокових виборах до парламенту

«Опозиційна платформа – За життя» сформувалася у своєму нинішньому вигляді лише за півроку до дострокових парламентських виборів. За шість місяців її учасники – представники різних сфер впливу, старожили і новачки – навряд чи могли налагодити між собою тісні зв'язки і заручиться довірою один одного. Однак потрібно визнати, що в публічній площині ОПЗЖ – зразок згуртованості і єдності.
Читайте також: Mind X-ray: рентген бізнес-інтересів кандидатів від «Опозиційної платформи – За життя». Ч.1
Друга частина в назві – «За життя» – внесок у загальнопартійний проект підприємця і політика Вадима Рабіновича. Під іншою назвою ця партія відома ще з кінця 1990-х років – у 1999 її зареєстрували під назвою «Всеукраїнське об'єднання «Центр». Керував «Центром» політик Степан Гавриш, а пізніше – його заступник Віктор Головко. У березні 2014 року лідером партії «Центр» вибрали Вадима Рабіновича, після чого політсила увійшла до складу «Опозиційного блоку» (тоді ще єдиного).
Разом вони посіли четверте місце на виборах у Раду, отримавши 9,43% голосів виборців – унікально високий результат, враховуючи кон'юнктуру, що сформувалася в країні після Євромайдану.
У середині 2016 року партія Рабіновича знову стала формально автономною, вийшовши з ОБ і змінивши назву на нинішню – «За життя». Наприкінці липня 2018 року вона об'єдналася з ГО Віктора Медведчука «Український вибір», а ще через декілька місяців до них приєдналася група Юрія Бойка, що залишила «Опозиційний блок». Тоді-то політсила і знайшла остаточну архітектуру: «Опозиційна платформа – За життя». Головами партії стали Рабінович і Бойко, політраду очолив Віктор Медведчук. Кожен з них отримав свої, але нерівні, частки в її складі.
«Група Рабіновича»

Вадим Рабінович
Посада/статус: співголова партії «Опозиційна платформа – За життя», бізнесмен, телеведучий, громадський активіст, №2 у партійному списку.
Як потрапив до списку: керівник партії «За життя», один з бенефіціарів об'єднання.
Бізнес-інтереси: медіа, громадська діяльність, внутрішня політика держави.
Бізнес-партнери/зв'язки:
- Григорій Суркіс (№17) – футбольний функціонер, тісні відносини склалися, зокрема, через ФК «Арсенал», яким володів Рабінович;
- Віктор Головко (№47) – помічник-консультант народного депутата Вадима Рабіновича, глава секретаріату партії «За життя»;
- Андрій Альошин (№55) – помічник народного депутата Вадима Рабіновича, директор Асоціації «Українсько-ізраїльська торгова палата», член політради партії «За життя»;
- Володимир Кацман (№71) – помічник народного депутата Вадима Рабіновича, політичний експерт, член політради «Опозиційна платформа – За життя».
Потенційні ризики: лобіювання інтересів міжнародних фінансово-промислових груп з невідомою або сумнівною репутацією, перерозподіл сфер впливу на ринку медіа.
Вадим Рабінович з його емоційною жестикуляцією та експресивною манерою спілкування може здатися фріком, але це враження оманливе.
Він стояв біля витоків українського підприємництва, брав участь у кооперативному русі та двічі був заарештований, другий раз – за розкрадання державних коштів в особливо великих розмірах, цей випадок закінчився для нього тюремним строком. Виявилося, що «простий радянський бізнесмен» створив у Харкові декілька підпільних цехів, які виготовляли дерев'яні двері для будівництв і «підроблений кришталь» з освинцьованого скла. На свободу майбутній лідер ОПЗЖ вийшов лише в 1991-му.
Про здатність Рабіновича заводити зв'язки в найнесподіваніших місцях і за найнесподіваніших обставин говорить те, що після звільнення він спільно з колишнім начальником свого табірного загону Андрієм Альошиним створив фірму «Пінта», яка спеціалізувалася на торгівлі металом.
Лише за декілька років активної підприємницької діяльності Рабінович утвердився в статусі одного з найзаможніших людей середини 1990-х років. Його бізнес-інтереси відрізняла неймовірна строкатість: футбольний клуб, торгівля металом, поставка нафти, десяток проектів у медіа-бізнесі.
У 1995 році Рабінович разом з Олександром Роднянським і Борисом Фуксманом заснував телеканал «1+1», який потім був проданий структурам Ігоря Коломойського. У січні 2014 року було оголошено про продаж Вадимом Рабіновичем телеканалу NewsOne і сайту MIGnews.com.ua. Новим власником медіа-ресурсів став бізнесмен Євген Мураєв, зараз їх контролює близький до Віктора Медведчука підприємець Тарас Козак.
Впродовж усієї своєї ділової біографії Рабінович був і залишається одним з найактивніших діячів єврейської громади, підтримуючи і очолюючи єврейські громадські організації – зокрема, він є співголовою Європейського єврейського парламенту. Завдяки цим зв'язкам Рабінович отримав славу ефективного лобіста будь-яких прибуткових проектів.
Його інтеграція з владою, за словами самого Рабіновича, – вимушений крок. «Справа в тому, що я ніколи не був опозиціонером за своєю натурю. У мене опозиційність виникає лише тоді, коли мені заважають займатися бізнесом!» – заявляв він. Однак, швидше за все, бізнесмен лукавить – його відрізняє неприхована любов до театральності та драматизму, а політика дає можливість проявитися цим якостям.
Але не варто переоцінювати майбутній вплив Вадима Рабіновича на політику і депутатів ВР-ІХ. Близьким до нього людям у списку ОПЗЖ відведені, швидше за все, непрохідні місця. Це – наочне свідчення того, наскільки Рабіновича і його команду цінують партійні соратники.
Віктор Головко – багаторічний помічник Вадима Рабіновича. У 2007 році він став генеральним директором ФК «Арсенал», купленого бізнесменом. Через вісім років клуб оголосив про банкрутство і припинення діяльності. Все, що від нього залишилося, – нерухомість у елітному районі Києва. Зараз за адресою, де знаходився офіс «Арсеналу» (вул. Мечникова, 14/1), розташований столичний штаб партії «За життя». Також на Головка зареєстровано декілька торгових підприємств і асоціація «Розвиток».
Андрій Альошин – начальник госпчастини ВТУ, де Рабінович відбував покарання в 1982–1991 роках, а після звільнення – бізнес-партнер. На Альошина зареєстровано декілька фірм, зокрема, «Житлово-будівельний кооператив Старонаводницькій 2-20» та ТОВ «Гранд Істейт Україна» (покупка і продаж власного нерухомого майна). Також Альошин був міноритарним акціонером телеканалу «112».
Володимир Кацман – колишній головний редактор газети «Столичні новини», що належала Рабіновичу, а пізніше – один з функціонерів партії «За життя». На його бажання монополізувати вплив всередині цього політпроекту пізніше скаржилися колеги, які покинули партію разом з Євгеном Мураєвим.
Група Столара

Вадим Столар
Посада/статус: колишній депутат Київради, свіввласник декількох великих об'єктів у столиці, серед яких 101 Tower, акціонер CityCommerceBank, №11 у партійному списку ОПЗЖ.
Як потрапив до списку: Вадима Столара пов'язують із Сергієм Льовочкіним, але прямих доказів немає. За альтернативною версією – прохідне місце в списку для Столара і його людей було ним оплачено – викуплена частина квоти Вадима Рабіновича.
Бізнес-інтереси: девелопмент, будівництво, міське управління, сільське господарство.
Бізнес-партнери/зв'язки:
- Дмитро Ісаєнко (№15) – доцент кафедри будівництва та інформаційних технологій, Інститут інноваційної освіти, Національний університет будівництва і архітектури, віце-президент Конфедерації будівельників України, колишній заступник міністра регіонального розвитку;
- Ігор Кисельов (№18) – депутат із фракції «Єдність» у Київраді, перший заступник голови комісії з питань містобудування та землеустрою;
- Наталія Приходько (№26) – депутат Київради, фракція «Солідарність», сестра Ігоря Кисельова;
- Михайло Макаренко (№29) – завідувач кафедри акушерства і гінекології Національного медичного університету ім. Богомольця, депутат Київради від партії «УДАР»;
- Тетяна Плачкова (№31) – адвокат, екс-співробітник Державної архітектурно-будівельної інспекції;
- Михайло Наконечний (№34), екс-керівник київського «Зеленбуду»;
- Вагіф Алієв – бізнес-партнер у декількох девелоперських проектах;
- Яна Столар – мати Вадима Столара, власниця турфірми «Яна», яка спеціалізується на елітному відпочинку;
- Максим Микитась – екс-голова корпорації «Укрбуд», нардеп, був помічений в одному приватному літаку зі Столаром і мером Києва Віталієм Кличком під час перельоту з Неаполя до Києва;
- Ігор Ніконов – забудовник, бізнес-партнер у низці проектів.
Потенційні ризики: лобіювання інтересів великих компаній-забудовників на ринку Києва, захист власного бізнесу від примусового поглинання з боку конкурентів, збільшення тіньового кураторства Києвом.
Вадим Столар за свої 37 років змінив декілька політичних прописок, незмінно залишаючись на плаву. У 2006 році він балотувався до Київської облради від «Нашої України», у 2007-му – до Верховної Ради від Партії регіонів (№212 у списку. – Mind), а у 2014-му приєднався до Віталія Кличка як безпартійний фахівець. Вадим Столар безпосередньо і опосередковано фігурує в не менше як 20 ПП, ПрАТ і ВАТ, найвідомішим з яких є туристичне агентство «Яна», назване так на честь Яни Столар (мати. – Mind). Інші компанії, оформлені на батька і дядька, відповідно, на Михайла і Леоніда Столарів («Магнат Будсервіс», «Майк Будсервіс», «Естате» та ін. – Mind).
Столара називають «сірим кардиналом», «куратором», «смотрящим» за столицею – всі ці драматичні епітети документально ніяк не підтверджені. Однак столичні чиновники проговорюються, що важливі кадрові рішення в мерії ухвалюються виключно за погодженням з Вадимом Столаром.
Настільки ж незрозумілий, але величезний вплив він має і на вирішення господарських питань у місті. Серед активів Столара – найзнаковіші будівлі в Києві, такі як БЦ «Парус» і 101 Tower.
Разом зі Столаром до Верховної Ради йдуть, і зважаючи на місця в списку – мають високі шанси потрапити, ще кілька близьких йому людей.
Дмитро Ісаєнко – екс-начальник Центрального спеціалізованого будівельного управління МО України та екс-заступник міністра регіонального розвитку і будівництва. На його каденцію припав гучний скандал із директором філії будуправління «Укроборонбуд» при Міноборони В'ячеславом Мельником, силами якого було відчужено 27 військових містечок. У 2010-му він був засуджений на вісім років.
У 2015 році Ісаєнко потрапив у скандал, коли на його сторінці у Facebook виявили фото з риболовлі на Кубі, зроблене в розпал військових дій на сході, де він нібито в цей час перебував і де отримав статус учасника бойових дій, що оберігав його від люстрації.
Ігор Кисельов – один з найближчих партнерів Столара і лобіст будівельної галузі, що обіймає стратегічно важливу посаду першого заступника голови комісії з питань містобудування та землеустрою.
Наталія Приходько – двоюрідна сестра Ігоря Кисельова, начальник відділу організаційно-документального забезпечення діяльності мера Віталія Кличка. Вона також працювала помічником депутата Вадима Столара у ВР-VI.
Михайло Макаренко, який представляє сьогодні в Київраді партію «УДАР», у попередньому скликанні входив до фракції Партії регіонів. Якщо до 2015 року колеги-депутати вважали, що йому протегувала Ірена Кільчицька, то сьогодні Макаренко відносять до «орбіти» Вадима Столара.
Тетяна Плачкова лобіювала проекти Столара як у Києві – самостійно, як співробітниця ДАБІ, так і в Одесі – через керівника місцевого відділення інспекції Анатолія Шумського. Також їй приписують тісний зв'язок з братами Горовими, яких називають неформальними кураторами діяльності столичних забудовників.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].