Захворіло у світі
176,747,563
Померло у світі
3,820,197
Вилікувалось у світі
160,801,403
Захворіло в Україні
2,223,978
Померло в Україні
51,692
Вилікувалось в Україні
2,130,665
Володарка великих грошей: чим запам'яталася світу доба Крістін Лагард у МВФ

Володарка великих грошей: чим запам'яталася світу доба Крістін Лагард у МВФ

І що фінансова чиновниця зможе зробити для Європейського центробанку

Этот материал также доступен на русском
Володарка великих грошей: чим запам'яталася світу доба Крістін Лагард у МВФ
Фото: IMF.org

Крістін Лагард 16 липня повідомила, що йде з поста керівника Міжнародного валютного фонду. Це її власне рішення, а не дострокове звільнення: у 2016-му її переобрали на другий п'ятирічний термін управління організацією, який мав тривати до 2021 року. У вересні Лагард офіційно покине пост і посяде місце голови правління Європейського центрального банку. У кожній з цих структур Крістін Лагард стала першою жінкою-керівником: раніше такі високі пости займали виключно чоловіки. Mind згадує найяскравіші епізоди в кар'єрі однієї з найвпливовіших на сьогодні жінок планети.

У 2007 році французький політик Домінік Стросс-Кан обійняв посаду керівника МВФ. Щоправда, до кінця п'ятирічного терміну утриматися на своєму місці йому не вдалося: він загруз у кількох скандалах на сексуальному ґрунті. У 2008-му – роман з колегою, який закінчився тим, що вона пішла з компанії. У 2011-му – звинувачення в домаганнях і спробах зґвалтування. Того ж року йому довелося залишити свій пост. У 2014-му на екрани навіть вийшов про це художній фільм, що оповідає цю неоднозначну історію – Welcome To New York з Жераром Депардьє у головній ролі.

Місце Стросс-Кана зайняла Крістін Лагард, також представниця Франції, – перша жінка в історії, що стала біля керма Міжнародного валютного фонду. Примітно, що сам Стросс-Кан не особливо ладнав з Лагард – часто називав її некомпетентною. У 2007-му вона була призначена міністром економіки, фінансів та промисловості у французькому уряді, хоча її профільна освіта – право. До слова, титул «перша жінка в історії на посаді» став прозивним у житті Лагард: у 1999 році вона виявилася першою жінкою, що очолила консалтингову компанію Baker & McKenzie. Цю позицію вона займала аж до 2005-го, поки не пішла у французьку політику.

Втім, Лагард не вдалося позбутися проблемної спадщини попередника: у 2015 році їй пред'явили звинувачення в пособництві бізнесменові Бернару Тапі. Ще в далекому 1993-му він продав акції Adidas французькому банку Credit Lyonnais, як пізніше він стверджував, за заниженою ціною. У 2008-му, коли Лагард була міністром фінансів, вона розглянула його скаргу і виплатила додаткові 404 млн євро підприємцю. Прокуратура почала розглядати справу в 2014-му, суд відбувся у 2015-му. А ще через рік Лагард офіційно звинуватили в недбалості, але ніякого вироку не було. На відміну від Кросс-Кана, Лагард вдалося зберегти крісло керівника МВФ і того ж року переобратися на новий п'ятирічний термін.

На чолі МВФ

Дехто вважає, що відсутність у Лагард економічної освіти – її мінус. Але є й інша думка: не маючи університетських знань у цій сфері, чиновниця вільніша в прийнятті рішень і не настільки скута економічними догмами, як її колеги. Її називають «рок-зіркою фінансового світу»: вона непогано справляється зі своїми обов'язками, а також відкрита для преси та публіки.

Як заслугу Лагард приписують стабілізацію ситуації на Кіпрі та в Греції, що сильно постраждали після кризи 2008 року. Також вона допомогла розібратися з кризою в Аргентині, що в підсумку призупинило знецінення локальних валют по всьому світу. Лагард зуміла врятувати репутацію МВФ після секс-скандалу з її попередником: сьогодні про це мало хто говорить.

Українське питання

Україна активно співпрацює з МВФ і не менш активно – з Лагард. По суті, тісно працювати з Києвом Лагард почала вже після втечі Віктора Януковича і приходу до влади Петра Порошенка. У 2014-му країна отримала близько $4,3 млрд за програмою stand-by, хоча загальний бюджет програми був розрахований на $15 млрд. Але через різке падіння економіки співпрацю переглянули, і в рамках нової чотирирічної програми МВФ підписав з Україною нову EFF-програму на $17,5 млрд.

Щоправда, через повільне проведення реформ МВФ зробив траншей лише на $8,5 млрд. Представники фонду вимагали швидшого вирішення проблем з приватизацією, відкриттям ринку землі та проведенням інших реформ, але уряд країни впорався не з усіма завданнями. У результаті у 2018 році програму на $17,5 млрд закрили, а запустили нову – на $4 млрд до 2020 року.

Для України Міжнародний валютний фонд – важливий партнер. Він видає одні з найдешевших кредитів (процентна ставка не перевищує 3%) на 5 (stand-by) і 10 років (EFF), що допомагає розбити виплати на декілька років. Правда, за весь час співпраці з МВФ Україна жодного разу не отримала кошти в повному обсязі, обумовленому програмою. Це відбувалося через невиконання Києвом попередньо обговорених умов або різкого погіршення економічної ситуації в країні.

Європейський центральний банк

Якщо все піде за планом, то вже в листопаді Крістін Лагард сяде у крісло керівника Європейського центрального банку. Як і у випадку з МВФ, вона стане на цьому посту першою жінкою-керівником, а також першою людиною без профільної освіти. Утім, в Європі впевнені, що її кваліфікації досить, щоб зайняти цю посаду. Вона замінить італійського економіста Маріо Драгі, який керував ЄЦБ з 2011-го, а 31 жовтня 2019 року його контракт закінчується.

Як стверджують експерти, Драгі вдалося зберегти єврозону в цілості та утримати її економіку від падінь. Завдяки йому процентна ставка ЄЦБ знизилася практично до нуля. Також він витратив близько 2,5 трлн євр на стимулювання зростання економіки і зниження інфляції.

Від Крістін Лагард очікують, що вона зможе забезпечити швидше зростання економіки єврозони. Cама ж Лагард стверджує, що її першочергове завдання – вберегти єврозону він наступної великої кризи. Для цього необхідно зміцнити економіку кожної з країн і підготувати їх до того, що в один момент може початися спад. «Країни ЄС повинні зробити свою «домашню роботу», – любить повторювати Лагард. Крім того, вона противник торгових воєн (на кшталт тієї, що зараз відбувається між Китаєм і США), а також радить керівникам країн не покладатися на підвищення податків. Одне з першорядних завдань Лагард – стабілізація ситуації в Італії, яка стоїть на порозі кризи.

Друге – робота з центральними банками в Європі та по всьому світу, які, на її думку, повинні існувати і вести діяльність окремо від політики: особливо на тлі того, що керівник Туреччини Реджеп Ердоган нещодавно звільнив главу центробанку країни, а Дональд Трамп постійно тисне на главу ФРС з вимогою знизити ключову ставку.

Хто очолить МВФ?

За негласною традицією, місце керівника Міжнародного валютного фонду завжди дістається європейцеві, тоді як на чолі Світового банку зазвичай ставлять американця. Саме тому на пост голови МВФ зараз розглядають низку європейських кандидатів.

Головних претендентів поки троє. Першим називають главу Міністерства економіки Іспанії Надю Кальвіно. Ще одна жінка-кандидат – Крісталіна Георгієва, вона родом з Болгарії, зараз займає позицію виконавчого директора Світового банку. Трійку потенційних кандидатів закриває Маріо Сентено, голова Єврогрупи (відповідає за фінанси).

Крім того, розглядаються П'єр Московіц, керівник Європейської комісії з економіки, фінансових операцій та податків, а також Оллі Рех – керівник банку Фінляндії. Жодна з кандидатур поки не затверджена.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті