Вау-ефект: 5 наукових відкриттів липня

Вау-ефект: 5 наукових відкриттів липня

Безсмертні таргани, лікування сліпоти, позбавлення від ВІЛ та інші новини науки

Этот материал также доступен на русском языке
Вау-ефект: 5 наукових відкриттів липня
Фото: pixabay

Липень – місяць відпусток, канікул та літнього байдикування. Але наука не знає таких слів. Кожен день крок за кроком вчені і дослідники продовжували шукати вирішення проблем людства. І небезуспішно. Mind вибрав п'ять наукових відкриттів місяця і розповідає про те, чого вдалося досягти, поки все ніжаться на пляжі.

Безсмертні таргани

Вау эффект: 5 научных открытий июля
Фото: iflscience.com

Німецькі таргани настільки суворі, що інсектициди стають проти них практично марними. Недавнє дослідження, опубліковане у виданні Scientific Reports, виявило, що комахи виду Blattella germanica можуть виробити стійкість до хімікату буквально за одне покоління, навіть якщо ніколи з цією речовиною не контактували. Дослідники протестували три види інсектицидів – абамектін, борну кислоту і тіаметоксам – у численних заражених тарганами квартирах в Індіані та Іллінойсі, США. «Ми й гадки не мали, що щось подібне може статися так швидко. Опір отрутам зростає в чотири-шість разів лише за одне покоління», – заявив провідний автор кафедри ентомології Університету Пердью Майкл Шарф.

Проти українських тарганів борна кислота поки допомагає. Але, можливо, подорожуючим до/з США є сенс добре перевіряти свої валізи. Якщо в будинку з'явиться Blattella germanica, пересічним аптечним засобом вже не обійтися.


ВІЛ – на вихід

Вау эффект: 5 научных открытий июля

Справжнім проривом стала новина про те, що вчені видалили з генома мишей і щурів ДНК вірусу ВІЛ-1, який сприяє появі СНІДу. Виявилося, що надію на порятунок від вірусу дає одночасне призначення антивірусної терапії і редагування генів.

Згідно з глобальними підрахунками, майже 37 млн ​​осіб у всьому світі заражені вірусом імунодефіциту людини першого типу (ВІЛ-1), і понад 5000 осіб заражаються кожен день. Сучасна медицина може придушити розмноження вірусу всередині людини, але не може повністю прибрати його з організму.

Зараз експеримент з одночасного використання антивірусної терапії (LASER) і редагування генома за технологією CRISPR-Cas9 показав, що від ВІЛ-1 можна повністю позбутися. Дві з семи піддослідних мишей вилікувалися після першого ж експерименту, три з шести – під час другого, і шість з 10 – під час третього. Причини, через які одні тварини успішно позбулися вірусу, а інші – ні, поки не ясні. Але сам факт вже дає підстави для подальшого вивчення такого підходу.


Повернути зір

Не вся сліпота однаково невиліковна. У тих, для кого втрата зору не є вродженим станом, з'явився ще один шанс. У незвичайному медичному дослідженні шестеро сліпих людей частково відновили свій зір завдяки Orion – новому пристрою, що передає зображення з камери безпосередньо в мозок.

Зорова зона кори головного мозку в людей з невродженою сліпотою зазвичай не пошкоджена. Але око не в змозі передавати інформацію. Винахідники пристрою підійшли до проблеми з іншого боку. Orion складається з двох основних частин: мозкового імплантату і пари окулярів. Імплантат зроблений з 60 електродів, які отримують інформацію від камери, встановленої на окулярах. Разом вони можуть доправляти візуальну інформацію безпосередньо в мозок людини, уникаючи необхідності використовувати очі.

Щоб протестувати свій пристрій, дослідники попросили повністю сліпих учасників експерименту дивитися на чорний екран комп'ютера при використанні Orion. Коли білий квадрат випадково з'являвся на екрані, учасники могли правильно вказувати на квадрат більшу частину часу.

Поки прилад складається тільки з 60 електродів. «Теоретично, якщо б у нас були сотні тисяч електродів у мозку, ми могли б створити багатий візуальний образ», – каже дослідник Деніел Йошор.


Батл зірок

Вау эффект: 5 научных открытий июля
Фото: NASA

Телескоп «Хаббл» застав небесні світила за цікавим заняттям, яке почалося ще 170 років тому. Надмасивна зірка, що має назву Eta Carinae, найбільша з подвійної системи зірок, випускає в космічний простір різнокольорові феєрверки гарячих газів червоного, білого і синього кольору. Eta Carinae знаходиться на відстані 7500 світлових років від нас.

Телескоп «Хаббл» моніторив зоряну систему 20 років. Але досі Eta Carinae поводилася відносно тихо. Схоже, дві зірки не можуть поділити місце в космосі, і одна з них «вибухнула» різнокольоровими газами.


Дерева-друзі

Вау эффект: 5 научных открытий июля
Фото: sciencemag.org

А поки одні ледь не побилися в небі, інші допомагають один одному на Землі. Новозеландське хвойне дерево каурі вразило вчених системою підземної дружньої підтримки. Дослідники виявили пеньок дерева каурі без гілок і листя, але з якоїсь причини відросток залишався живий.

Щоб побачити, чи можуть навколишні дерева каурі відігравати в цьому якусь роль, учені виміряли потік соку і води як в пні, так і в сусідніх з ним рослинах. Виявилося, що каурі «ділилися» з пнем своїми ресурсами. Пень сформував сполучні відростки з корінням прилеглих дерев для спільного використання води та інших поживних речовин. І таким чином, навіть без листя і гілок, зберігав життєдіяльність. Каурі – перший відомий науці випадок, коли дерева підтримують життєздатність пня, а не здорового дерева свого виду.

Вау эффект: 5 научных открытий июля
Фото: cell.com

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло