$391 млн для України: США розблокували військову допомогу, затриману Трампом

$391 млн для України: США розблокували військову допомогу, затриману Трампом

Проти Білого дому, що суперечливо заморозив допомогу Києву, ополчилися сенатори обох партій

Этот текст также доступен на русском
$391 млн для України: США розблокували військову допомогу, затриману Трампом
Президент США Дональд Трамп
Фото: DR

Україна знову опинилася в центрі уваги американських політиків і західних ЗМІ. Адміністрація президента США Дональда Трампа, що декілька тижнів стримувала надання військової допомоги Києву, вчора опинилася під перехресним вогнем критики сенаторів з обох партій. Американські законодавці «продавили» відправлення Україні двох траншів (на $250 млн і $141 млн), пригрозивши Білому дому тим, що заморозять $5-мільярдну частину оборонних витрат США на 2020 рік.

«Адміністрація Трампа запросила гроші [для України], отримала ці гроші, але після цього відмовлялася витрачати ці гроші до сьогоднішньої ночі... Чому затримка? Я просто хотів упевнитися, що кошти будуть своєчасно витрачені на допомогу людям в Україні», – цитує видання Washington Post сенатора-демократа Річарда Дурбіна, який підготував поправку про утримання $5-мільярдного фінансування для Міноборони США в разі несвоєчасного надання Україні $250-мільйонного пакету допомоги.

Така радикальна міра тиску на адміністрацію Трампа викликана побоюваннями, що Білий дім затягне з виділенням грошей до останнього, і сума може «прогоріти». Призначений Україні $250-мільйонний пакет допомоги від Пентагону необхідно витратити цього фінансового року, який закінчується вже через два тижні (30 вересня 2019-го).

Додатково Україна, як повідомляється, отримає ще один транш у розмірі $141 млн від Державного департаменту США. Обидва пакети військової допомоги призначені на снайперські гвинтівки, міномети, протиартилерійські радари, навчальні центри, а також гідроакустичні буї та інше обладнання для захисту берегової лінії України від Чорноморського флоту РФ.

Обіцяні США $391 млн складуть близько 9% військових витрат України, що запланувала у 2019 році витратити на потреби армії 108 млрд грн ($4,3 млрд).

Підтримка сенаторів

Вчора, 12 вересня, в американському Сенаті відбулися дебати, на яких про намір проголосувати за запропоновану Річардом Дурбіном поправку повідомили декілька впливових республіканців, зокрема, близький союзник Трампа Ліндсі Грем і лідер сенатської більшості Мітч Макконнелл. Їхній тиск на Білий дім відіграв вирішальну роль – адміністрація Трампа зобов'язалася виділити обіцяні гроші.

«Отже, чому кошти для України були вивільнені? Завдяки появі вашої поправки, ось чому! – цитує Ліндсі Грема інформагентство CNN. – Завдяки тому що я був готовий проголосувати за неї. Адміністрація Трампа отримала сигнал. Якщо мене чують в Україні, знайте, ви отримаєте гроші».

«Було б помилкою відмовляти в нашій підтримці хороброму народу України. Затримуючи допомогу, ми підриваємо сили наших партнерів в Україні та Східній Європі і ще сильніше заохочуємо Кремль. Я критикував президента Обаму за відсутність швидкого і рішучого реагування на вторгнення Владіміра Путіна в Україну. І я приєднуюся до моїх колег з обох партій щодо тиску на адміністрацію нинішнього президента, щоб вона надала допомогу Києву», – йдеться в заяві Мітча Макконнелла.

Суперечливе заморожування допомоги

Конгрес США схвалив надання $250-мільйонної допомоги Україні ще в липні. Однак у серпні стало відомо, що Дональд Трамп доручив міністру оборони Марку Есперу і раднику з національної безпеки Джону Болтону (звільненому на днях) здійснити ревізію коштів з метою переконатися, що вони використовуються відповідно до інтересів США.

Відправлення американської військової допомоги Україні фактично виявилося замороженим на невизначений термін. Затримка продовжилася і після того, як Пентагон наприкінці серпня назвав $250-мільйонний транш таким, що «відповідає національним інтересам США», і порекомендував Білому дому надати його Києву. Це викликало бурхливу полеміку в американських ЗМІ.

Захисники Трампа апелювали до того, що у американського президента є резонні підстави притримати на декілька місяців військову допомогу, поки він не переконається в надійності нової української влади і нового лідера країни Володимира Зеленського. Як повідомляє New York Times, раніше Дональд Трамп висловлював невдоволення тим, що українські політики корумповані й що представники попереднього уряду України намагалися допомогти його суперниці Гілларі Клінтон виграти президентські вибори у 2016 році.

«Пауза у виділенні грошей пов'язана з серйозними сумнівами з приводу корупції. Перш ніж вкласти додаткові кошти платників податків в Україну, президент хоче упевнитися, що ці ресурси дійсно будуть спрямовані в ті види інвестицій, які зміцнять безпеку і стабільність в Україні», – заявляв раніше цього місяця віце-президент США Майк Пенс.

Критики у свою чергу пов'язували замороження військової допомоги Україні з бажанням Дональда Трампа поліпшити відносини з Владіміром Путіним. Також західні ЗМІ розганяли чутки про прагнення Білого дому залучити Україну до боротьби проти політичних суперників Трампа.

Посилаючись на анонімні джерела, видання Independent повідомляє, що від Володимира Зеленського американська сторона вимагала, зокрема, провести розслідування і знайти факти надання претендентом на пост президента США Джо Байденом незаконної допомоги своєму синові Хантеру у веденні комерційної діяльності в Україні. Стверджується, що цю вимогу Трампа було передано на зустрічі його особистого адвоката і колишнього мера Нью-Йорка Рудольфа Джуліані з помічником українського президента Андрієм Єрмаком.

На відміну від більшості сенаторів адміністрація Трампа вважає захист Східної Європи від російської агресії менш важливим завданням, ніж зведення стіни вздовж кордону США з Мексикою. Тиждень тому Білий дім повідомив про плани перенаправити «на стіну» $770 млн з військових фондів, створених за часів Барака Обами і призначених для фінансування оборонних ініціатив у Східній Європі. Зокрема, адміністрація Трампа хоче позбавити фінансування проекти будівництва військової та тренувальної бази в Естонії, зведення плацдармів і складів для палива і амуніції в Польщі, а також реконструкції аеродромів і паливних складів у Словаччині та Угорщині.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло