Українська драма в США: як Трампу готують імпічмент

Українська драма в США: як Трампу готують імпічмент

Спроба чинити тиск на Володимира Зеленського загрожує занапастити політичну кар'єру 45-го президента США

Этот текст также доступен на русском
Українська драма в США: як Трампу готують імпічмент
Президент США Дональд Трамп
Фото: https://www.flickr.com

Американський лідер, республіканець Дональд Трамп знову розпочав відкриту боротьбу з конгресменами-демократами через зростаючі сумніви щодо того, чи заручався він підтримкою іноземного уряду для перемоги на виборах президента США. Спочатку в центрі скандалу була Росія. Тепер – Україна.

І цього разу ставки зросли. Спікер Конгресу США, демократ Ненсі Пелосі, яка раніше виступала проти спроб відсторонення глави держави, пішла на екстраординарний крок. Вона оголосила про запуск процедури імпічменту президента США Дональда Трампа.

«Дії, вчинені американським президентом, серйозно порушують Конституцію. Трампа потрібно притягти до відповідальності – ніхто не має стояти вище закону... Відкрилися ганебні факти порушення президентом присяги, зради інтересів нашої національної безпеки і підриву цілісності наших виборів», – цитує Ненсі Пелосі видання New York Times.

Впродовж понад двох років Дональду Трампу дошкуляло розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера, що з'ясовував подробиці втручання Кремля в американські президентські вибори у 2016 році та вивчав сумнівні зв'язки між соратниками Трампа і російськими посадовими особами. Президент США критикував це розслідування, називаючи його «полюванням на відьом», і повідомляв про своє бажання повернути «вкрадений час», що його Мюллер і демократи забрали від першого президентського терміну. Після того як Мюллер опублікував результати свого розслідування у квітні 2019 року і відзвітував перед Конгресом у липні, Трамп зміг зітхнути з полегшенням і оголосити про свою перемогу. «У демократів нічого не було, а тепер вони мають менше, ніж нічого», – розповідав він журналістам після звіту спецпрокурора в Конгресі.

Через два місяці Трамп знову зіткнувся з проблемою впливу іноземного уряду на його виборчу кампанію. У серпні анонімний інформатор написав генеральному інспектору розвідувальних служб США Майклу Аткінсону скаргу на Трампа, в якій звинуватив американського президента в тому, що той дав ризикову «обіцянку» лідеру іноземної держави.

Минулого тижня газета The Washington Post уточнила, що іноземним лідером був президент України Володимир Зеленський. За інформацією американських ЗМІ, у телефонній розмові 25 липня Трамп попросив Зеленського провести розслідування проти свого ймовірного майбутнього конкурента на президентських виборах у 2020 році – демократа Джо Байдена, а також проти його сина Хантера Байдена, який входив до складу ради директорів Burisma Group – однієї з найбільших приватних газових компаній в Україні. Джо Байден під час роботи на посаді віце-президента США, імовірно, змушував Київ припиняти розслідування щодо Burisma.

До телефонної розмови із Зеленським, як писав Mind, Трамп заморозив схвалене Конгресом виділення військової допомоги Україні на $391 млн. Критики припускають, що американський президент пропонував Зеленському розблокувати ці гроші в обмін на компромат проти Джо Байдена.

Що далі

Імпічмент президенту в США оголошує Палата представників, більшість у якій належить демократам. Але остаточне рішення про відсторонення від посади затверджує Сенат, контрольований республіканцями.

Найближчим часом шість різних комітетів Палати представників повинні провести власні розслідування щодо Дональда Трампа. Якщо ці комітети зберуть достатньо доказів, то порекомендують конгресменам проголосувати за імпічмент. Для ухвалення такого рішення достатньо простої більшості членів Палати представників.

Після цього в Сенаті мають розпочатися слухання, схожі на справжні судові засідання. Група конгресменів на цих слуханнях виступатиме обвинувачами, президента захищатимуть його особисті адвокати, а сенатори візьмуть на себе роль присяжних.

Якщо дві третини сенаторів вважатимуть президента винним, то імпічмент відбудеться, і глава держави буде змушений покинути свій пост, а його місце займе віце-президент США. Однак, щоб позбавити Трампа президентського крісла, проти нього повинні проголосувати 20 з 54 сенаторів-республіканців, а це здається малоймовірним.

В історії США ще ніколи не було прецедентів відсторонення президента через процедуру імпічменту. Про початок такої процедури раніше оголошувалося лише двічі. У 1868 році Конгрес намагався відсторонити від влади президента Ендрю Джонсона, а в 1998-му імпічмент був оголошений Біллу Клінтону. Однак Сенат заблокував обидві ці ініціативи. У 1974 році Річард Ніксон через загрозу імпічменту, не чекаючи його оголошення, добровільно покинув свій пост.

Хто буде у виграші

Багато демократів гаряче підтримують запуск процедури імпічменту, незважаючи на примарні шанси усунути Трампа від влади. Опоненти президента сподіваються, що шість комітетів Конгресу під час своїх розслідувань нариють гору доказів зловживань або навіть злочинів Трампа, і це налаштує проти нього громадську думку і перешкодить йому переобратися на другий термін на виборах 2020 року.

Однак якщо виборці вважатимуть зібрані проти Трампа докази недостатньо переконливими, вони можуть покарати демократів за передчасне натискання на «ядерну кнопку» президентського імпічменту.

Процес імпічменту (або «полювання на відьом», як називає його Трамп) може згуртувати і активізувати виборців Трампа і дозволить йому заново увійти в роль «вашингтонського аутсайдера», переслідуваного політичними елітами.

Хронологія скандалу

13 вересня: голова комітету Палати представників у справах розвідки Адам Шифф звинуватив Міністерство юстиції США в перешкоджанні переданню до Конгресу важливої скарги інформатора.

18 вересня: газета Washington Post уточнила, що скарга була написана 12 серпня, і в ній інформатор звинуватив Трампа в тому, що він дав обурливу «обіцянку» іноземному лідеру.

19 вересня: видання New York Times і Washington Post повідомили, що в скарзі інформатора йшлося про Україну; Адам Шифф пригрозив юридичними наслідками, якщо звіт інформатора не буде переданий Конгресу.

20 вересня: газета Wall Street Journal повідомила, що телефонний дзвінок Трампа був здійснений у липні та адресований президенту України Володимиру Зеленському. За даними видання, американський лідер «близько восьми разів» закликав Зеленського співпрацювати з його особистим адвокатом Руді Джуліані в проведенні розслідування діяльності в Україні головного противника Трампа на виборах 2020 року Джо Байдена і його сина Хантера.

20 вересня: приблизно через годину після публікації у Wall Street Journal Руді Джуліані, особистий адвокат Трампа, з'явився у ефірі телеканалу CNN, де зізнався, що просив українську сторону перевірити Байденів. Пізніше він написав у Twitter: «Президент, який каже обраному президенту добре відомої корумпованої країни, що тому слід розслідувати випадки корупції, які зачіпають США, просто виконує свою роботу».

20 вересня: демократи почали закликати ініціювати процедуру зняття Трампа з поста президента. Конгресмени Бето О'Рурк, Корі Букер, Ільхан Омар і Джо Кеннеді заявили про підтримку імпічменту.

22 вересня: Трамп повідомив репортерам, що він обговорював Байдена в липневій телефонній розмові із Зеленським. «Ми говорили про те, що не хочемо, щоб наші люди, такі як колишній віце-президент Байден і його син, створювали корупцію в і без того проблемній Україні», – зазначив Трамп, не надавши жодних доказів протизаконної діяльності Байдена в Україні.

23 вересня: газета New York Times написала про те, що Трамп розпорядився заморозити $391 млн військової допомоги Україна за декілька днів до липневого телефонного дзвінка Зеленському.

24 вересня: Трамп пообіцяв опублікувати розшифровку липневого телефонного дзвінка Зеленському.

24 вересня: Шифф повідомив, що інформатор бажає особисто або через своїх адвокатів виступити в комітеті Палати представників у справах розвідки.

24 вересня: спікер Конгресу США Ненсі Пелосі оголосила про початок процедури імпічменту президента, зазначивши, що вбачає в його діях «серйозні порушення Конституції».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло