Захворіло у світі
19,947,467
Померло у світі
732,650
Вилікувалось у світі
12,150,055
Захворіло в Україні
81,957
Померло в Україні
1,922
Вилікувалось в Україні
44,359
Сім днів нафти й газу: чим ризикують саудівці, хто і навіщо заперечує глобальне потепління, що таке «багато нафти» і як загасити Каліфорнію

Сім днів нафти й газу: чим ризикують саудівці, хто і навіщо заперечує глобальне потепління, що таке «багато нафти» і як загасити Каліфорнію

Дайджест найважливіших і захопливих сюжетів у світовому нафтогазовому бізнесі й енергетиці за тиждень

Цей матеріал також доступний російською
Сім днів нафти й газу: чим ризикують саудівці, хто і навіщо заперечує глобальне потепління, що таке «багато нафти» і як загасити Каліфорнію
Фото: saudiaramco.com, @ipcc, @bb_minister, Houston Chronicle

Як завжди, по понеділках Mind знайомить читачів з найбільш захопливими сюжетами, які хвилюють глобальну індустрію, пов'язану з виробництвом та торгівлею енергоресурсами.

Сьогодні у випуску:

Виклик – ризики «народного» IPO від Saudi Aramco

Конфлікт – чи можна заперечувати глобальне потепління

Інтрига – коли США припинять домінувати в світовій енергетиці

Партнерство – губернатор і жителі Каліфорнії проти PG&E

Бонус – що буде, якщо в усьому світі вимкнути електрику


Виклик тижня: ризики «народного» IPO від Saudi Aramco

Саудівська Аравія хоче, щоб середній клас країни взяв активну участь в IPO нафтової держкомпанії Saudi Aramco. Багато жителів дійсно готові купити її акції – почасти через почуття патріотизму, частково – з надії заробити. Заради цього недосвідчені в операціях на фондовому ринку обивателі готові брати кредити і закладати будинки.

Ер-Ріяд сподівається, що саудівці не лише витратять мільярди доларів на акції компанії, але і допоможуть збільшити оцінку її вартості, пише The Wall Street Journal (WSJ).

Лістинг акцій Saudi Aramco – ключова частина плану з позбавлення країни від нафтової залежності, озвученого наслідним принцом Саудівської Аравії Мухаммадом ібн Салманом. Це IPO має стати найбільшим у світі. Щоправда, зараз єдиної думки про вартість компанії немає: принц сподівався на $2 трлн, а інвестбанки називають суми від $1,6 трлн до $2,3 трлн.

«Саудівська Аравія потребує залучення зовнішніх інвестицій, щоб домогтися успіху. Це факт, що у Ер-Ріяда закінчуються гроші, суверенний фонд добробуту виснажений», – зазначив у інтерв'ю CNBC Девід Петреус, колишній глава ЦРУ.

Згідно з проспектом емісії, роздрібні інвестори зможуть придбати до 0,5% акцій, тобто витратити на них понад $6 млрд. Збір заявок стартував у неділю, 17 листопада, і для фізосіб триватиме до 28 листопада. Ціна розміщення акцій на саудівській фондовій біржі Tadawul буде оголошена 5 грудня. Обсяг розміщення залежатиме від попиту інвесторів, але передбачається, що він складе від 1 до 3% акцій.

Зараз у Саудівській Аравії рекламу із закликом купити акції Saudi Aramco можна зустріти повсюдно – на білбордах, у газетах і банкоматах. Місцеві банки навіть пропонують кредити для покупки її акцій. Роздрібних інвесторів не бентежить те, що контроль над Saudi Aramco збереже уряд. «Як мешканці Саудівської Аравії мені хочеться бути частиною цього», – наводить WSJ слова медіаконсультантки Дани Абдулрахман, яка зізнається, що раніше ніколи не цікавилася фондовим ринком.

Почасти такий ентузіазм пов'язаний з патріотизмом, зазначає керівник близькосхідного підрозділу Nomura Тарек Фадлаллах. Але саудівців також приваблює можливість підзаробити. Saudi Aramco пообіцяла виплатити наступного року $75 млрд дивідендів. За словами Фадлаллаха, попит є навіть з боку водіїв таксі. А як розповів WSJ на умовах анонімності інвестбанкір, один з його клієнтів думає продати половину своєї нерухомості, щоб купити акції. Наскільки виправданою є така готовність ризикувати?

Саудівська Аравія та інші країни Перської затоки вже проходили бум «народних» IPO – у першій половині 2000-х, коли влада намагалася розподілити багатство, що з'явилося завдяки сировинному суперциклу, що тоді розпочався. При приватизації катарської Industries Qatar наприкінці 2003 року її акції придбала сьома частина населення країни, а організатори IPO саудівської Yanbu National Petrochemicals отримали заявки від 40% жителів.

У 2005 році саудівці спали на галявинах парків у Дубаї, де проходило IPO найбільшого на Близькому Сході газового трейдера Dana Gas, – готелі були вщент забиті інвесторами. У Катарі Al Rayyan Bank розміщував десятки тисяч людей, які бажали брати участь в його IPO, на стадіоні.

Індекс Tadawul зріс з 2500 пунктів у березні 2003 року до 20 744,5 наприкінці лютого 2006 року. Але період ейфорії закінчився погано – як це зазвичай буває з фінансовими бульбашками. До середини травня індекс Tadawul обвалився на 54%, а до початку 2007 року опустився на 67%, після чого вже почалося відновлення.


Конфлікт тижня: чи можна заперечувати глобальне потепління

The Guardian розповідає про скандал, що трапився у Великобританії 10 років тому й увійшов в історію під назвою «Climategate». Це історія про протистояння вчених-кліматологів і тих, хто заперечує глобальне потепління.

Анонімний хакер зламала сервер з листуванням дослідників з університету Східної Англії, які аналізували багаторічні дані про зміну погодних умов. У відкритому доступі опинилося понад тисячу листів. Цитати з численних наукових праць були вирвані з контексту і розміщувалися в інтернеті з перекрученнями. Це створювало ілюзію змови вчених, які нібито прагнули обдурити весь світ і нав'язати страх перед глобальним потеплінням.

З атаками на кліматологів обрушилися деякі журналісти. Ситуація підігрівалася також компаніями, бізнес яких пов'язаний з викопним паливом. Науковці прагнули спростувати нападки скептиків, але марно. Їхнім сім'ям стали надходити смертельні погрози.

Благополучному завершенню цієї історії посприяло проведення двох незалежних розслідувань, які спростували всі звинувачення, висунуті дослідникам, що стали учасниками «кліматгейту». «Немає жодних доказів у будь-якій навмисній науковій недбалості. Строгий підхід і чесність вчених не викликають сумнівів», – йдеться в їхніх висновках.

Чому ж досі лунають голоси тих, хто заперечує ризик кліматичної катастрофи? Справа в тому, що зміна клімату часто уявляється як простий, лінійний процес прояви причинно-наслідкового зв'язку: збільшення споживання енергії призводить до збільшення концентрації двоокису вуглецю в атмосфері. Це викликає зростання температури поблизу поверхні Землі, а воно має катастрофічні наслідки для навколишнього середовища. Але, як пояснює Джон Хаугхтон, колишній голова Міжурядової експертної ради з питань зміни клімату (IPCC), є декілька можливих результатів на кожному етапі причинно-наслідкової залежності, і передбачити кожен можна з досить великою похибкою.

Моделювання такої складної системи, як атмосфера і клімат Землі, засноване на припущеннях про ще складніші системи людської діяльності, що неминуче породжує високий ступінь невизначеності. Ще важче оцінити кінцевий вплив зміни клімату на навколишнє середовище, людське життя й економіку. IPCC називає це «каскадом невизначеності»: ми не знаємо достеменно, як зміниться клімат і якими виявляться наслідки змін, але ми повинні усвідомлювати цю невизначеність і діяти з огляду на існування проблеми, що загрожує існуванню людства.


Інтрига тижня: коли США припинять домінування у світовій енергетиці

Сланцева революція дозволила США за декілька років перетворитися на найбільшого виробника нафти у світі. Але тепер розробники сланцевих родовищ змушені жорсткіше контролювати витрати, і деякі з них через це готуються і взагалі скоротити діяльність, що може перешкодити подальшому зростанню нафтовидобутку США.

Зараз добовий видобуток, за даними управління енергетичної інформації США, перевищує 12,5 млн барелів.

Для порівняння: ще 10 років тому він становив близько 5,5 млн барелів. Завдяки такому стрімкому зростанню, пов'язаному з розробкою сланцевих родовищ, американський Конгрес у 2015 році скасував 40-річну заборону на експорт сирої нафти, і США почали постачати її за кордон. У червні та жовтні цього року експорт становив близько 3,7 млн ​​барелів на день.

Однак ціни на нафту повністю так і не відновилися після обвалу, що почався у 2014-му. Протягом значної частини нинішнього року вартість північноамериканської нафти WTI коливається в діапазоні від $50 до $60 за барель. Тому все більше виробників сланцевої нафти вважають, що краще скоротити видобуток заради фінансової дисципліни, ніж прагнути будь-що наростити його і сподіватися на зростання нафтових цін, у тому числі за рахунок дій Організації країн – експортерів нафти (ОПЕК), пише The Wall Street Journal.

«Не думаю, що ОПЕК слід надто турбуватися щодо зростання видобутку сланцевої нафти в США у довгостроковій перспективі», – заявив Скотт Шеффілд, генеральний директор Pioneer Natural Resources.

Консервативна інвестиційна політика розробників сланцевих родовищ у США спровокувала ОПЕК минулого тижня погіршити прогноз зростання видобутку країн, які не входять у картель.

Інакше бачать ситуацію в Міжнародному енергетичному агентстві. Експерти МЕА попереджають про різке падіння попиту на нафту країн ОПЕК і їхніх союзників, які зіткнуться з «великою проблемою» у 2020 році. Причина – прискорення нафтовидобутку в інших країнах, йдеться у щомісячній доповіді МЕА, опублікованій 15 листопада.


Партнерство тижня: губернатор і жителі Каліфорнії проти PG&E

Минулого місяця мільйони жителів штату Каліфорнія в США залишилися без електрики через лісові пожежі. Вогонь поширився на 310 кв. км, його вдалося локалізувати через два тижні. «Каліфорнія показала всьому світу, як треба приборкувати масштабні лиха», – пише NPR.

У штату і його жителів виявилося достатньо коштів, аби захистити своє майно. Своєчасне оповіщення та евакуація населення, вертольоти, безпілотники, сучасна пожежна техніка – все це було доступним для забезпечення безпеки в постраждалому від руйнівного вогню регіоні.

Єдина проблема – це нерозторопність компанії Pacific Gas & Electric (PG&E), яка відповідає за електропостачання штату і, можливо, з якої все й почалося. За попередніми висновками, причиною поширення пожеж стали численні аварії на високовольтних лініях, які обслуговує PG&E.

З огляду на безпеку компанія була змушена зупинити подачу електроенергії близько 2 млн клієнтів. Губернатор Каліфорнії Гевін Ньюсом накинувся на PG&E зі звинуваченнями в поганій роботі і жадібності. Він зажадав надати знижку в $100 усім приватним клієнтам, яких зачепило відключення.

«Тоді як Каліфорнія лідирує у світі по запобіганню і реагуванню на пожежі, PG&E – це негативний приклад корпоративної культури «неквапливого невмілого бегемота», який залишається стійким до змін і не поспішає відповідати на виклики часу», – заявив Гевін Ньюсом.

У 2018 році найстрашніша пожежа в історії Каліфорнії забрала життя 85 осіб. Вона сталася через аварію на високовольтній лінії PG&E. Зіткнувшись з необхідністю багатомільярдних виплат постраждалим, компанія у 2019 році оголосила про банкрутство.


Бонус: що буде, якщо в усьому світі відключиться електрика

Зростаючі потреби світу в енергії, збільшення населення, нові технології ведуть до подальших збоїв у постачанні електрики, особливо в міру того, як ми дедалі більше переходимо на поновлювані, але нестабільні її джерела – вітер і сонце. Екстремальні погодні умови, пов'язані зі змінами світового клімату, ще більше підвищують ризик відключень.

«Дуже багато в нашому житті (і майже все, що ми робимо) залежить від енергопостачання, особливо – від електрики», – підкреслює Джулієт Міан, технічний директор Resilience Shift – організації, що допомагає підготуватися до збоїв у роботі інфраструктури.

Але повністю захистити наші електромережі від збоїв практично неможливо. До чого ж готуватися?

«Ми не можемо створити таку систему, в якій вимикання живлення не траплятимуться. Наші мережі настільки складні, що при відключеннях починає діяти ефект доміно, і часто цього просто неможливо уникнути. Але ми можемо розробити системи, які дуже швидко реагуватимуть на збої і швидко відновлюватимуться», – розповіла Джулієт Міан в інтерв'ю ВВС Future.

Telegram-канал автора: ROTHSCHILD QUEST: ENERGY TRENDS

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті