Цифра або OTT: де дивитися ТБ після кодування каналів
Mind проаналізував плюси та мінуси альтернативних варіантів підключення

Менше ніж через місяць в Україні буде закодований безкоштовний супутниковий сигнал. Кільком мільйонам користувачів «тарілок» доведеться шукати нові способи доступу до звичного ТВ-контенту. Найочевидніші рішення – абонплата за супутник, цифрове ефірне телебачення або OTT-сервіси (сюди ж можна віднести і IPTV). Якщо з першим варіантом все досить зрозуміло – контент і спосіб доступу не змінюються, але додається купівля приймача і абонплата провайдеру, то з двома іншими вибір дещо складніший. У статті Mind порівнює вартість, зручність і кількість/якість контенту цих варіантів.
Що закодують?
20 січня 2020 року буде закодовано 23 телеканали українських медіагруп:
- 1+1 media: «1+1», «2+2», ТЕТ, «Плюсплюс», «УНІАН ТБ» та «Бігуді»;
- InterMediaGroup: «Інтер», НТН, К1, К2, «Мега», «Піксель», Zoom, «Enter-фільм»;
- StarLightMedia: СТБ, ICTV, «Новий канал», М1, М2, «Оце»;
- «Медіа Група Україна»: «Україна», НЛО ТБ, «Індиго TV».
Цифра
Доступ. Українські канали можна буде дивитися за допомогою ефірного цифрового телебачення Т2. Послуга надається безкоштовно. Але для її отримання потрібен телевізор з підтримкою цифрового мовлення і антена. Найдешевші антени коштують трохи менше 100 грн, більшість моделей обійдуться в пару сотень. Вибирати потрібно виходячи з покриття: рельєфу, перешкод, відстані до ресивера. Карта покриття цифрового ТБ є на сайтах продавців обладнання, вони ж можуть допомогти з вибором моделі.
Мінімальна вартість телевізорів з підтримкою DVB-T2 ефірного мовлення – 2000 грн. Але можна обмежитися приставкою до старого ТВ, яка зробить «цифру» відкритою для нього. Ціна питання – від пари сотень до кількох тисяч гривень.
Висновок: ефірне цифрове мовлення – найбюджетніший варіант перегляду ТБ-контенту.
Контент. На Т2 можна буде дивитися більшість каналів, які закодують медіагрупи.

Але контент на них доступний у SD-якості (720 х 576 пікселів) – з низькою роздільною здатністю картинки. Це застарілий формат, на зміну якому активно приходить HD (1920 x 1080 пікселів). На зображенні нижче – приклад такої різниці. У більшості сучасних смартфонів роздільна здатність екранів вже вище, ніж 1920 x 1080 пікселів.

Висновок: вибір контенту невеликий, а якість залишає бажати кращого.
OTT
Доступ. Багато інтернет-провайдерів надають доступ до телевізійного та відеоконтенту за допомогою послуги IPTV або партнерства з OTT-сервісом. Зазвичай пакетне підключення коштує дешевше, ніж окрема плата за дві послуги. Наприклад, у «Волі» є пакетна пропозиція ВОЛЯ SMART HD за 99 грн/міс., куди входять безлімітний інтернет на швидкості до 100 Мбіт/с, доступ до 120 каналів, онлайн-кінотеатру і архіву телепередач.

Для перегляду такого контенту годиться телевізор зі Smart TV, ноутбук/комп'ютер або смартфон. Це означає, якщо в будинку більше ніж один телевізор – навіть базова передплата на сервіс буде дешевше за платний супутник.
Найбюджетніші моделі телевізорів з підтримкою Smart TV коштують кілька тисяч гривень, а за 7000–10 000 грн можна придбати пристрій у популярному формфакторі (43 дюйми) від виробників зі світовим ім'ям.
Контент. OTT – зовсім інший досвід порівняно з цифрою і супутником, адже дозволяє отримувати відеоконтент через інтернет, що відкриває більше можливостей. Зараз саме такі сервіси набирають обертів у всьому світі, зростає і якість картинки в телевізорі. По-перше, голлівудські блокбастери на якісній матриці та з об'ємним звуком «занурюють» у фільм не гірше кінотеатру і при цьому не потрібно купувати квитки на всю сім'ю, як в кіно. Стрічки з'являються в бібліотеці провайдера у міру відкриття ліцензій на показ, а не тоді, коли для новинок знайдеться місце у ефірній сітці. Наприклад, в онлайн-кінотеатрі «Воля Cinema» зібрано понад 30 000 фільмів, мультфільмів і серіалів у HD-якості, і вартість доступу не в рамках пакетної послуги становить 49 грн/міс.
З 23 грудня в онлайн-кінотеатрі провайдера послуги з'явиться найуспішніший і найпопулярніший фільм із всесвіту Marvel – «Месники: Завершення». Картина стала рекордсменом за кількістю касових зборів – $1,2 млрд за перші вихідні та $2,8 млрд за весь період, і вже отримала вісім нагород у двох преміях. Передплатники «Воля Cinema» зможуть подивитися її вдома, якщо пропустили сеанс у кінотеатрі або просто виникло бажання зробити це ще раз.
По-друге, українські OTT-сервіси в більшості пакетів пропонують і телевізійні канали. Кількість залежить від провайдера послуги і ціни пакета. Архів телепрограм залишається доступним деякий час. Також сьогодні набирають популярність власні канали провайдерів послуги. Проблема вибору фільму в інтернеті в практично безлімітній бібліотеці знайома більшості глядачів, і формуючи канали, сервіси прагнуть розв'язати цю проблему. У «Волі», наприклад, є канали з безсмертними хітами світового кінематографа Cine+ Legend, новинками прокату Cine+ HIT, фільмами для всієї родини і українським кіно Cine+ Mix, з дитячим контентом у високій роздільній здатності виробництва студій Disney, NBC Universal, Touchstone, Marvel, StudioCanal, а також українських виробників – Cine+ Kids.

По-третє, ОТТ-сервіси часто дозволяють отримувати доступ до контенту з одного акаунта на різних пристроях. Це означає мобільність і кросплатформеність у рамках одного домогосподарства. Сплативши за один акаунт, користувач може дивитися фільми і на телевізорі, і на своєму смартфоні.
По-четверте, саме в OTT приходять першими всі нові технологічні поліпшення зображення. Стандартом для галузі є HD, але вже з'являються фільми і канали в Ultra HD і навіть 4K. На Заході де-факто стандартом галузі стає HDR, який робить зображення більш контрастним і дозволяє розглянути нюанси в темних сценах. Пам'ятаєте легендарну битву в останньому сезоні «Ігри престолів», яку змогли детально роздивитися далеко не всі глядачі? С HDR такого б не було. Це означає, що тільки-но стандарт дійде до України, насамперед він з'явиться в OTT-сервісах.
Висновок: цей спосіб підключення не найдорожчий, він дає доступ до максимальної кількості контенту, включаючи світові новинки і шедеври кінематографу, в кращій якості. І це той напрямок надання послуг, в якому рухається весь світ. Єдиний недолік такого способу підключення, по суті, не пов'язаний з ним безпосередньо – це необхідність доступу до швидкісного інтернету.
Висновок
Цифра
Варіант «дешево та сердито». Витратитися на нього все одно доведеться, але в плані якості та кількості контенту це буде крок на місці. Якщо телевізор у вашому будинку – не найпопулярніший «член сім'ї» або є проблеми з покриттям, то це вихід малою кров'ю відновити доступ до українського медійного простору.
ОТТ
Недорогий спосіб отримати доступ до всього різноманіття телевізійного контенту, а також шедеврів світового кінематографа. У багатьох випадках може навіть замінити сімейний похід у кінотеатр. На жаль, не скрізь доступний через технічні причини.