Apple та Google сповіщатимуть користувачів про їхні контакти з хворими на коронавірус
Два техногіганти спільно працюватимуть над технологією контролю контактів користувачів смартфонів

Вірус COVID-19 впливає на галузь інформаційних технологій по всьому світу. Так, компанії Apple та Google оголосили про своє унікальне партнерство. Mind пропонує дізнатись, що саме планують технологічні гіганти, із матеріалу Марка Гурмана (Mark Gurman) на Bloomberg.
Матеріал підготовлено у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».
Метою партнерства Apple та Google буде додавання спеціальних технологій до платформ своїх смартфонів, які сповіщатимуть користувачів про їхній контакт з людиною, зараженою на COVID-19. Для цього люди повинні підключитися до системи, яка потенційно зможе проконтролювати приблизно третину населення світу.
Що планують два техногіганти
Технологія, відома як відстеження контактів, покликана зупинити поширення нового коронавірусу, сповіщаючи користувачів про те, що їм слід дотримуватися карантину або самоізолюватися після контакту із зараженою людиною.
Давнішні конкуренти Кремнієвої долини заявили у п’ятницю, 10 квітня, що вони вбудують технологію у свої операційні системи iOS та Android у два етапи. У середині травня компанії додадуть функціонал до телефонів iPhone та Android, який забезпечить бездротовий обмін анонімною інформацією через застосунки, якими керуватимуть органи охорони здоров’я. Компанії також випустять середовища для застосунків органів охорони здоров’я для управління цим функціоналом.
Це означає, що якщо користувач має позитивний результат тесту на COVID-19 і додає ці дані до свого застосунку органів охорони здоров’я, користувачі, з якими він знаходився в безпосередній близькості протягом попередніх декількох днів, будуть повідомлені про цей контакт. Цей період може становити 14 днів, а може бути змінений медичними установами.
Другий етап забере більше часу. У найближчі місяці обидві компанії вбудують цю технологію безпосередньо у свої операційні системи, тому це програмне забезпечення для відстеження контактів працюватиме без необхідності завантаження застосунків. Користувачі повинні підключатися, але такий підхід означає, що можна задіяти набагато більше людей. Операційні системи iOS Apple та Android Google мають близько 3 млрд користувачів, що становить понад третину населення світу.
Від пандемії вже загинуло понад 100 000 осіб, а заражених – 1,63 млн. Уряди наказали мільйонам людей залишатися вдома, провокуючи різкий спад глобальної економіки. Існує велика необхідність у послабленні цих заходів, щоб повернути світ до роботи. Ключовою частиною цього є відстеження контактів, оскільки воно може допомогти владі стримати можливу нову хвилю вірусу, коли люди відновлять свою звичайну діяльність.

Кількість днів після 100 підтверджених випадків
Як будуть захищені персональні дані користувачів
Однак ця технологія є суперечливою, оскільки передбачає обмін конфіденційною інформацією про здоров’я мільярдів людей через мобільні пристрої, які постійно передають дані про їхнє місцезнаходження. Деякі політики та регуляторні органи попереджають про захист конфіденційності громадян.
«Ми застерігаємо, що дії, які вживаються для стримування поширення коронавірусу, повинні також враховувати право на недоторканність приватного життя кожного американця», – написали у своєму листі до президента США Дональда Трампа члени фракції House Freedom Caucus, групи консервативних республіканців Палати представників. «Колосальні сховища даних Google про щоденні переміщення американців у поєднанні з могутністю місцевих, штатних та федеральних урядів – це тривожна перспектива».
У п’ятницю, 10 квітня, компанії Apple і Google наголосили, що їхня система зберігатиме конфіденційність користувачів. Буде потрібна їхня згода, а дані про місцезнаходження не збиратимуться. Також ця технологія не повідомлятиме про користувачів, з якими вони мали контакт, або про те, де цей контакт стався. Компанії заявили, що вони також не зможуть бачити ці дані, і зазначили, що за потреби всю систему можна буде зупинити.
На думку Американського союзу громадянських свобод (ACLU), на додаток до занепокоєнь про збереження конфіденційності та довіри існують і проблеми доступності масштабного та безкоштовного тестування для доповнення програми, а також наявності мобільних телефонів та інших бездротових пристроїв.
«Ми повинні дивитися на речі реалістично і розуміти, що подібні методи відстеження контактів, цілком ймовірно, виключать багатьох членів вразливих груп суспільства, які не мають доступу до технологій і на яких вже непропорційно впливає пандемія», – заявила Дженніфер Гранік (Jennifer Granick), радник відділу нагляду та кібербезпеки ACLU.
З огляду на давнішню конкуренцію між компаніями Apple і Google таке тісне партнерство між ними є вкрай рідкісним. Технологічні гіганти роками конкурують у питаннях операційних систем смартфонів, магазинів застосунків, медіапослуг та технологій розпізнавання голосу, обмінюючись шпильками про конфіденційність платформ одна одної. Однак в сьогоднішніх стресових умовах компанії об’єднуються, щоб використати свої величезні ресурси для боротьби з пандемією.

«Всі ми в Apple і Google вважаємо, що зараз – найважливіший момент, щоб об’єднатися і вирішити разом одну з найактуальніших проблем у світі», – заявили компанії у спільній заяві.
Їхня система використовує Bluetooth – стандартний спосіб обміну інформацією між мобільними пристроями.
Apple і Google розповіли, як це працюватиме у теорії
Двоє людей зустрічаються для розмови на декілька хвилин, а в цей час їхні смартфони обмінюються через Bluetooth анонімними ідентифікаторами, які реєструють, що вони мали контакт. Ці цифрові ключі змінюються плюс-мінус кожні 15 хвилин і залишаються на пристроях цих людей, щоб зберегти конфіденційність.
Через кілька днів комусь із цих людей ставиться діагноз COVID-19. Людина вводить результати в застосунок медичного закладу на своєму телефоні. Потім система запитує згоди цього користувача. Якщо вона надається, смартфон людини надсилає дані про інші мобільні пристрої, які були в безпосередній близькості протягом попередніх днів. Ця інформація тимчасово зберігається на віддаленому комп’ютерному сервері близько 14 днів.
Тим часом телефон іншої людини періодично перевіряє сервер, щоб побачити, чи пов’язані якісь ідентифікаційні ключі з позитивним діагнозом COVID-19. Телефон завантажує всі позитивні ключі і анонімно співвідносить їх із ключем, що належить людині, зустріч з якою відбувалася декілька днів раніше. На телефон іншої особи надсилається інформація від медичних установ про те, як дотримуватися карантину або самоізолюватися.
Технологія відстеження контактів – не перший крок у боротьбі з COVID-19 для будь-якої з цих двох компанії. У березні Google запустила інформаційний веб-сайт, а Apple випустила власні інструменти скринінгу для користувачів iPhone. Apple також пожертвувала понад 20 млн масок медичним працівникам і розробила захисні щитки для обличчя, а Verily, підрозділ Alphabet Inc, до складу якої входить Google, у деяких частинах Каліфорнії керує об’єктами, на яких здійснюється перевірка на вірус.
Інші організації також працюють над відстеженням контактів. Дослідники Массачусетського технологічного інституту на початку цього тижня оголосили про плани розробки подібної системи. Деякі країни та сторонні розробники також намагалися впровадити відстеження контактів на телефонах, але вони зіткнулися з проблемами конфіденційності та підключення, яких, за задумом, уникне нова система.
Матеріал підготовлено у партнерстві з бюро перекладів «Профпереклад».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].