Захворіло у світі
19,412,292
Померло у світі
722,066
Вилікувалось у світі
11,773,112
Захворіло в Україні
79,750
Померло в Україні
1,879
Вилікувалось в Україні
43,655
Вакцини-фронтранери: топ-5 імовірних рятівників світу від пандемії COVID-19

Вакцини-фронтранери: топ-5 імовірних рятівників світу від пандемії COVID-19

Mind пропонує ознайомитися з п'ятьма основними типами вакцин від коронавірусу SARS-CoV-2 і найпередовішими з препаратів

Цей матеріал також доступний російською
Вакцини-фронтранери: топ-5 імовірних рятівників світу від пандемії COVID-19
Фото: pixabay

Для стримування пандемії COVID-19, яка тероризує планету, по всьому світу форсованими темпами ведеться розробка 180 вакцин різноманітних видів. Згідно з трекером covid-19vaccinetracker.org, найпросунутіші препарати, ефективність яких була протестована на людях і підкріплена гігантськими урядовими грантами, належать до п'яти типів – вони створені на основі деактивованого коронавірусу, його поверхневих білків, аденовірусного вектора, а також синтезованих ДНК і РНК.

Mind пропонує дізнатися про найперспективніші вакцини з цих п'яти категорій.

CoronaVac – неактивний коронавірус від Sinovac (Китай)

Завершується фаза І тестування на 144 волонтерах і ІІ – на 600 добровольцях.

Деактивація – це давній і перевірений спосіб виготовлення вакцин. Віруси вирощують у лабораторних умовах, а потім зменшують їхню хвороботворність – здатність інфікувати людину й завдати їй шкоди. Перевага деактивованих вірусів у тому, що таку вакцину можна зробити безпечною для людей з ослабленою імунною системою.

Китайці першими кинулися розробляти засіб від COVID-19 традиційним шляхом і, випередивши зарубіжних дослідників на старті, просунулися в цьому найдалі. Наразі другу стадію клінічних випробувань проходять чотири китайські вакцини, створені на основі очищеного й деактивованого коронавірусу. CoronaVac – найбільш розрекламована і, ймовірно, найперспективніша з них.

Навесні 2020 року голова пекінської біофармацевтичної компанії Sinovac Biotech Інь Вейдун оголосив, що під час доклінічних випробувань на мишах, щурах і макаках препарат CoronaVac забезпечив тваринам безпечний й повний захист проти штамів SARS-CoV-2.

Вакцини-фронтранери: топ-5 ймовірних рятівників світу від пандемії COVID-19

У травні на 144 здорових людях була запущена перша фаза клінічного тестування, яка має показати безпеку, переносимість і попередню імуногенність цієї вакцини. Не чекаючи результатів перших випробувань, Sinovac запустила і другу фазу на 600 добровольцях для визначення ефективності та дозування CoronaVac.

Третя фаза випробувань китайської вакцини пройде в Бразилії – другій найбільш постраждалій від пандемії країні після США.

Днями влада бразильського штату Сан-Паулу повідомила, що з 20 липня почнуть тестування Sinovac на 9000 добровольцях, і в разі успіху допоможуть китайцям налагодити «великомасштабне виробництво» цього препарату.

AZD1222 – вакцина на основі аденовірусного вектора від AstraZeneca (Великобританія)

Розпочато фазу ІІІ тестування на понад 5000 дорослих добровольцях у Великобританії, США, Бразилії та ПАР.

Векторами в мікробіології називають інструменти для доставлення генетичного матеріалу в клітини організму. Зазвичай вектори створюють на основі нешкідливих ослаблених вірусів.

Векторна вакцина AZD1222 була розроблена в Інституті Дженнера при Оксфордському університеті. Її основою послужив ChAdOx1 – безпечний для людини ослаблений вірус застуди (аденовірус), що викликає інфекцію в шимпанзе, але позбавлений здатності до реплікації (відтворення) в організмі людини. Цей вектор зчеплений зі специфічним генетичним матеріалом – тими S-білками, які зазвичай стирчать із поверхні SARS-CoV-2 і утворюють йому «корону». Опиняючись в організмі після вакцинації, ці S-білки налаштовують імунну систему людини атакувати коронавірус в разі зараження.

Вакцини-фронтранери: топ-5 ймовірних рятівників світу від пандемії COVID-19
Фото: astrazeneca.com

Британсько-шведський фармацевтичний гігант AstraZeneca отримав величезні гранти на виробництво вакцини AZD1222, зокрема $1,2 млрд від уряду США і $80 млн від влади Британії. Керівники AstraZeneca пообіцяли з надшвидкістю до осені 2020 року провести фінальну третю фазу випробувань на людях вакцини AZD1222 та розпочати масове виробництво цього препарату. За даними агентства Reuters, вартість вакцини AZD1222 в країнах Європи становитиме близько 2,5 євро за дозу.

NVX-CoV2373 – субодинична білкова вакцина від Novavax (США)

Фази I й II були запущені на 130 здорових людях у травні в Австралії.

Не обов'язково штурмувати імунну систему цільними вірусами, піддаючи її зайвому стресу. Можна виділити фрагмент вірусу й використовувати тільки його для виклику потрібної імунної відповіді та стимулювання імунітету. Такі вакцини називаються субодиничними і застосовуються для захисту людей від гепатиту Б та оперізувального лишаю.

Американська біотехнологічна компанія Novavax за допомогою своєї запатентованої технології наночастинок навчилася створювати в чистому вигляді і стабільному стані шипи тієї самої «корони» – поверхневі білки вірусу SARS-CoV-2. За твердженням Novavax, її вакцина NVX-CoV2373 складається з цих білків, сформованих у термостійкі 27,2-нанометрові частинки. Також препарат містить ад'ювант Matrix-M для посилення імунних реакцій і стимуляції високих рівнів нейтралізуючих антитіл.

Вакцини-фронтранери: топ-5 ймовірних рятівників світу від пандемії COVID-19
Поверхневі білки вірусу

Навесні 2020 року Novavax підтвердила в дослідах на мавпах, що NVX-CoV2373 здатний надійно захистити організм від коронавірусної інфекції, і 25 травня був оголошений запуск перших двох фаз тестування цього препарату на людях. Незабаром компанія переконала в ефективності своєї вакцини уряд США, і 7 липня отримала від нього грант у розмірі $1,6 млрд, який є найбільшим.

Раніше значний грант у розмірі $388 млн на розробку NVX-CoV2373 для Novavax виділив недержавний фонд «Міжнародна коаліція із забезпечення готовності до епідемій» (CEPI). Це посприяло астрономічному зльоту акцій Novavax, що підскочили в ціні у 22 рази – з $4,5 у січні до $100 у липні.

INO-4800 – ДНК-вакцина від Inovio (США)

Прогрес: проведена фаза I клінічних випробувань на 40 добровольцях.

ДНК-вакцини називають біологічними препаратами наступного покоління, бо їх можна швидко й легко виготовляти, але жоден з них досі не схвалений регуляторами для застосування на людях. В основі цих вакцин – синтезована молекула ДНК, яка після введення в організм проникає в ядро клітини й перетворює рибосоми цієї клітини на фабрики з виробництва чужорідних білків, що готує імунну систему до відбиття атаки з боку можливого зараження.

У травні 2020 року американська компанія Inovio повідомила, що доклінічні випробування підтвердили здатність її ДНК-вакцини INO-4800 стимулювати вироблення нейтралізуючих антитіл і Т-клітинного імунітету проти коронавірусу SARS-CoV-2. До кінця червня їй вдалося переконати в цьому Міністерство оборони США, що надало компанії $71 млн.

Днями Inovio розповіла, що 94% з 40 учасників клінічних випробувань її вакцини «продемонстрували імунну відповідь на шостому тижні після двох доз INO-4800» і що ці дозування «були визнані безпечними й добре переносяться без будь-яких серйозних побічних ефектів».

Компанія ще не розпочала другу фазу клінічних досліджень, і зараз, у липні 2020 року, виглядає такою, що відстає від фаворитів у перегонах виробників вакцин. Але навіть якщо вона приведе INO-4800 до фінішу на багато місяців пізніше препаратів-конкурентів, все одно вона після отримання від регуляторів допуску на ринки зможе зайняти на них хороші позиції за рахунок швидкості й дешевизни виробництва ДНК-вакцини.

mRNA-1273 – РНК-вакцина від Moderna (США)

Прогрес: проведена фаза I на восьми досліджуваних та розпочато фазу II на 600 добровольцях у США.

РНК-вакцини аналогічні ДНК-вакцинам, але їх створюють на основі синтезованої макромолекули РНК, яка також впливає на виробництво білків у живій клітині. Ці експериментальні препарати теж можна швидко й легко виробляти, але на ринку досі немає жодного з них.

Американська компанія Moderna Therapeutics, що спеціалізується на синтезі молекул РНК, чекала на низькому старті появи інформації для створення РНК-вакцини від COVID-19. Після того як китайські вчені 11 січня опублікували в мережі генетичну послідовність SARS-CoV-2, фахівці Moderna відклали всі свої проекти й занурилися в роботу над цим вірусом. З його генома вони виділили фрагмент, повторювані послідовності якого сформували в нитки РНК та упакували в молекули, звані ліпідами. Так була створена вакцина mRNA-1273, яка вже в лютому була показана владі США, що виділила на її розробку $483-мільйонний грант і дозволила протестувати вакцину на людях. У травні Moderna оголосила про успішне проведення першої фази клінічних випробувань mRNA-1273. За її твердженням, у всіх восьми досліджуваних, кожному з яких вкололи в плече маленьку дозу вакцини, протягом 28 днів виробилися антитіла до COVID-19.

У недавньому пресрелізі Moderna повідомила про виготовлення необхідної кількості вакцини mRNA-1273 для проведення на 30 000 добровольцях фінальної ІІІ фази її тестування, яке має намір почати вже наприкінці цього місяця. У разі успіху випробувань компанія зможе налагодити випуск до мільярда доз своєї РНК-вакцини на рік.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті