Вертольоти і танки горять: Вірменія й Азербайджан вплуталися у війну
У неділю в Нагірному Карабаху розгорілися запеклі бої із застосуванням артилерії, бронетехніки й авіації

Один із найбільш затяжних конфліктів у світі – територіальний диспут Азербайджану і Вірменії – раптово спалахнув з новою силою. 27 вересня Баку і Єреван, звинувативши одне одного в агресії, розгорнули запеклі бойові дії вздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабаху. Обидві країни ввели військовий стан і зробили войовничі заяви, представивши зіткнення як війну.
Як писав Mind, Вірменія і Азербайджан вже опинялися на межі повномасштабної війни 12 липня, коли на вірмено-азербайджанському кордоні армії двох країн обстріляли позиції одна одної, застосувавши артилерію, бронетехніку та бойові дрони. Це призвело до загибелі щонайменше 16 людей і до ескалації націоналізму. У Баку відбулася багатотисячна демонстрація, учасники якої вимагали вступити у війну з Вірменією і повернути до складу Азербайджану невизнану республіку Нагірний Карабах.
Не ясно, хто зробив перший постріл вранці 27 вересня, але він став спусковим механізмом для інтенсивних обстрілів з обох боків. Вже до полудня Азербайджан оголосив про захоплення декількох стратегічних висот і восьми сіл на території Нагірного Карабаху, а також про знищення 12 зенітно-ракетних комплексів «Оса» супротивника, опублікувавши відео удару по одному з них.
Єреван визнав 16 загиблих і близько 100 поранених військовослужбовців зі свого боку і поспішив відзвітувати про військові успіхи. Офіційний представник Міністерства оборони Вірменії Арцрун Ованнісян повідомив, що азербайджанці під час свого наступу втратили близько 200 військовослужбовців, 4 вертольоти, 20 безпілотників і 30 одиниць бронетехніки. Як доказ міністерство опублікувало в соцмережах кілька відео ударів по азербайджанських танках, а також зйомку трупів, що лежать на дорозі, і розбитої бронетехніки.
«Агресія була заздалегідь спланована» Азербайджаном
Прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян виступив зі зверненням до нації, у якому заявив, що Азербайджан оголосив війну всьому вірменському народу. У зв'язку з ризиком, що бойові дії вийдуть за межі невизнаної республіки на вірменську територію, в країні було негайно введено військовий стан і загальну мобілізацію. Аналогічні заходи оголошено в Нагірному Карабаху.
«Ми стоїмо на порозі широкомасштабної війни на Південному Кавказі, що може мати непередбачувані наслідки. Війна може вийти за межі регіону», – заявив у зверненні до нації Нікол Пашинян, закликавши міжнародне співтовариство «використовувати всі важелі» для того, щоб не допустити залучення в конфлікт Туреччини.
За твердженням прем'єр-міністра, наступ на Нагірний Карабах, що почався, був ретельно спланований у Баку. Оскільки загарбницькі наміри противника були очевидні, Вірменія встигла підготуватися до вторгнення.
«Недавні агресивні заяви лідерів Азербайджану, великомасштабні спільні військові навчання з Туреччиною, а також відмова від пропозицій ОБСЄ для проведення моніторингів чітко вказують на те, що ця агресія була заздалегідь спланована і являє собою великомасштабну провокацію проти миру й безпеки в регіоні», – написав у своєму твітері Нікол Пашинян.
«Звірячий акт Вірменії»
Міністерство закордонних справ Азербайджану заперечує, що вчорашня атака на Нагірний Карабах була спланована, і наполягає на тому, що вогонь відкрила вірменська сторона, змусивши азербайджанські сили почати контрнаступальну операцію.
За твердженням Азербайджану, рано вранці 27 вересня армія Вірменії здійснила масштабні провокації, піддавши інтенсивному обстрілу позиції азербайджанських збройних сил уздовж усієї лінії зіткнення, а також розташовані в прифронтових районах села. Вогонь вівся з великокаліберної зброї, мінометів і артилерійських установок різного калібру. Внаслідок цього загинуло не менше п'яти мирних жителів.
«Цілеспрямовано завдаючи ударів по цивільному населенню та інфраструктурі Азербайджану, вірменська сторона грубо порушує норми та принципи міжнародного права, зокрема міжнародного гуманітарного права й Женевських конвенцій 1949 року. Рішуче засуджуємо цей звірячий акт вірменської сторони й вимагаємо припинити обстріл мирних жителів і тим самим спроби тримати мирне населення в страху», – заявило МЗС Азербайджану.
Як повідомляє агентство АзерТАдж, президент Азербайджану і верховний головнокомандувач Ільхам Алієв виступив із зверненням до нації, у якому назвав обстріли, що почалися 27 вересня, «черговим проявом вірменського фашизму». За його словами, військово-політичне керівництво Вірменії вирішило вчинити провокацію, щоб спробувати окупувати нові землі, а також щоб створити образ ворога з Азербайджану і відвернути увагу свого населення від дуже серйозних соціальних і економічних проблем.
Влада Азербайджану від сьогодні ввела в кількох регіонах країни військовий стан і комендантську годину й заявила про намір відвойовувати Нагорний Карабах.
«Наша позиція ґрунтується на справедливості та міжнародному праві... Сьогодні азербайджанська армія завдає нищівних ударів по ворогу на своїх землях... Що робить вірменський солдат на нашій землі? Що робить вірменська армія на нашій землі? Ні для кого не секрет, що особовий склад «Армії Нагірного Карабаху» на 90% складається з громадян Вірменії. Вірменія є країною-окупантом. Цій окупації має бути й буде покладено край», – цитує Ільхама Алієва агентство АзерТАдж.
Участь зовнішніх сил
Карабахський конфлікт небезпечний тим, що в нього можуть втягнутися Туреччина, яка протегує Азербайджану, і Росія, яка підтримує Вірменію. Напруженість між цими геополітичними полюсами вже призводила до розв'язування проксі-війн у Сирії і Лівії.
На вчорашній пресконференції президент невизнаної республіки Нагірний Карабах Араїк Арутюнян заявив про те, що Туреччина вже включилася в конфлікт.
«Проти нас воює не тільки Азербайджан, а й Туреччина. Вони використовують сучасну зброю і боєприпаси, а також дрони й літаки, що є на озброєнні турецької армії. Застосовують ті ж винищувачі F-16, які знаходяться в Азербайджані понад місяць нібито для проведення військових навчань. В Азербайджан прибули не тільки літаки й безпілотники, а й підрозділи турецьких військових, не кажучи вже про добровольців і найманців з інших країн», – передає «Голос Вірменії» слова Араїка Арутюняна.
Згідно з учорашнім звітом британської правозахисної організації Syrian Observatory for Human Rights, Туреччина днями перенаправила з Лівії до Азербайджану понад 300 сирійських найманців, які воювали на її боці. За відомостями правозахисників, колишні сирійські повстанці зізнаються, що погоджуються захищати кордон із Вірменією за зарплати в розмірі від $1500 до $2000 на місяць.
Зі свого боку посол Азербайджану в Туреччині Хазар Ібрагім звинуватив Вірменію в стягуванні до Нагорного Карабаху збройних терористичних угруповань з Іраку й Сирії. За його словами, воювати на стороні Єревана прибули, зокрема, бойовики Робочої партії Курдистану і так званої Вірменської секретної армії звільнення Вірменії (Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia, ASALA), члени якої, за словами Хазара Ібрагіма, цілеспрямованими терористичними атаками вбили десятки турецьких дипломатів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.